Jedynie prawda jest ciekawa


Przedwczesna radość redaktora Samcika

17.07.2012

Redaktor Samcik nie dostrzega znacznie istotniejszych problemów dla polskich przedsiębiorców i kredytobiorców - mówi portalowi Stefczyk.info Janusz Szewczak (na zdjęciu), główny ekonomista SKOK, odpowiadając redaktorowi Maciejowi Samcikowi.

“Gazeta Wyborcza”, ręką redaktora Macieja Samcika wyraża radość, że zrzucone zostanie wreszcie jarzmo Kasy Krajowej nad SKOKami, ze względu na przejęcie nadzoru nad SKOKami przez Komisję Nadzoru Finansowego. Stanie się to za kilka miesięcy, zgodnie z ustawą o SKOKach podpisaną ostatnio przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Redaktor Samcik nie dostrzega jednocześnie znacznie istotniejszych problemów dla polskich przedsiębiorców i kredytobiorców.

Szef Kasy Krajowej, senator Grzegorz Bierecki zwrócił się z publicznym oświadczeniem do Premiera Donalda Tuska i KNF ws. zagrożeń dla polskich kredytobiorców z tytułu możliwości manipulowania stawką WIBOR. To wskaźnik fundamentalny dla każdej transakcji finansowej w Polsce. Ewentualne manipulowanie stawką tego wskaźnika powoduje, że w grę mogą wchodzić ogromne, nieuprawnione straty polskich kredytobiorców, sięgające w sumie nawet 7 miliardów złotych rocznie.

Redakcja nie dostrzega również skali fałszerstw związanych ze stawką LIBOR w Londynie. Polski WIBOR jest równie arbitralnie kształtowany. Na to zwrócił uwagę senator Grzegorz Bierecki. Redaktor Samcik nie dostrzegł publikacji, dotyczących tak istotnego wskaźnika wpływającego na cenę pieniądza. Sytuacja z WIBORem wygląda, jak by do rachunku za obiad w restauracji kelner doliczał numer swojego buta. To jest niesłychanie poważny problem, godny najwyższej uwagi. Warto temu poświęcić trochę czasu.

Radość redaktora Samcika, że władza senatora Biereckiego została ukrócona, że udało się zrzucić jarzmo, jakie rzekomo Kasa Krajowa nałożyła na pozostałe SKOKi, jest przedwczesna. To są złudzenia. Redaktor nie zauważył toczącego się w Gdańsku światowego kongresu unii kredytowych, który zgromadził przedstawicieli z ponad 50 krajów z całego świata, od Afganistanu przez kraje afrykasńkie, po USA. Cały świat unii kredytowych jest dziś w Gdańsku. To jest także wyraz uznania dla polskich SKOKów, które stworzył senator Grzegorz Bierecki i jego współpracownicy. Wystąpienia, jakie się odbywają w Gdańsku, nie pozostawiają złudzeń. Opisu kongresu nie ma jednak w żadnym mainstreamowym medium, choć jest to jedna z największych imprez świata finansowego, jaka w ostatnich latach miała miejsce w Polsce. To jest wciąż solą w oku niektórych mediów. Wolą one nabijać się i czynić drobne złośliwości w stosunku do twórców tej inicjatywy.

Redaktor Samcik nie docenia autorytetu i pozycji, jaką w świecie ma szef SKOK, senator Grzegorz Bierecki. Wydaje się, że jego władza nie straciła by nic na znaczeniu nawet, gdyby został honorowym ogrodnikiem Kasy Krajowej. Ze względu na jego charyzmę, dokonania, umiejętność zarządzania i przewodzenia tak dużymi strukturami nic nie może zachwiać pozycją senatora Biereckiego. On stworzył wzorcowy biznes, który jest silnym konkurentem sektora bankowego, również w Polsce.

Sektor bankowy na całym świecie przeżywa obecnie kryzys. W najbliższym czasie można się spodziewać kolejnych problemów. Alternatywą dla sektora bankowego są rozwijające się w Polsce Kasy, a na świecie Unie Kredytowe. Kongres w Gdańsku pokazuje, jaką rangę zyskali przedstawiciele Polski w ruchu spółdzielczym. Czas najwyższy na alternatywne systemy finansowe na świecie i w Europie. Nadzieją są unie kredytowe. Warto by przyjrzeć się szerzej takim inicjatywom i nie cieszyć się z czegoś, co jeszcze nie nastąpiło i nie wiadomo, czy nastąpi.

Życzmy więc takiego jarzma, jak w Kasach Krajowych, klientom banków komercyjnych na świecie i w Polsce.

Not. TK
[Fot. Youtube.pl]

Czytaj też: WOCCU łączy ludzi z całego świata

                Kasy i unie kredytowe lekiem na kryzys

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook