Jedynie prawda jest ciekawa


Przed szczytem budżetowym

06.02.2013

Aby właściwie ocenić efekty planowanego na czwartek i piątek posiedzenia Rady Europejskiej poświęconego negocjacjom perspektywy finansowej Unii na lata 2014-2020, warto zwrócić uwagę na kilka okoliczności.

Po pierwsze, to drugi szczyt europejski w tej sprawie. To znaczy, że jesteśmy dziś w innej fazie negocjacji niż w listopadzie. Obrazowo można powiedzieć, że o ile na pierwszym posiedzeniu Rady mieliśmy do czynienia z "bitwą", to teraz obserwujemy "rozmowy pokojowe". Dlatego poprzednio każde państwo maksymalizowało swoje oczekiwania i wysyłało liczne "sygnały bojowe". Teraz przed szczytem panował względny spokój, bo po tym jak z pola walki zeszli wodzowie, do gabinetów wprowadzili się zawodowi negocjatorzy i rozpoczęli opracowywanie warunków pokoju.

Po drugie, jasne jest, że zwycięzcami bitwy listopadowej zostali kanclerz Merkel i premier Cameron. Ostatecznie to brytyjsko-niemiecki kompromis wyznaczy ramy dla budżetowego porozumienia pokojowego. Reszta to tylko przypisy do tego, ewentualnego, ustalenia między Berlinem i Londynem. Każda ze stron tego kompromisu załatwia w nim swoje cele, a spotykają się na wspólnej podstawie, jaką jest mniejszy budżet, który leży w ich obopólnym interesie, choć z rożnych względów.

Po trzecie, do gry budżetowej w tym roku znacznie ostrzej włączył się Parlament Europejski grożąc wetem wobec ewentualnego kompromisu międzyrządowego. W PE zagrały tu dwa elementy. Jeden to partyjność - posłowie lewicy na czele z przewodniczącym Martinem Schulzem chcą utrudniać życie kanclerz Merkel do czasu wrześniowych wyborów w Niemczech. Z pewnością kompromis budżetowy byłby przez obóz rządzący w Niemczech okrzyknięty sukcesem pani kanclerz i wzmocniłby jej pozycję polityczną w kraju. To samo dotyczy lewicy brytyjskiej. Dlatego lewicowe grupy w PE będą przeszkadzać. Jednocześnie z Parlamencie jest spora grupa posłów - federalistów europejskich, którzy zawsze walczą o więcej praw dla instytucji ponadnarodowych wobec instytucji międzyrządowych, jak Rada. Stąd chętnie poprą zdecydowaną linię ew. weta parlamentarnego. Jeśli do tego dodamy, że w PE jest wielu eurosceptyków, którzy generalnie nie chcą dużego budżetu, to los kompromisu zawartego w Radzie jest realnie niepewny.

Jak stąd lekcja dla nas?
Widać wyraźnie, że taktyka rządu Tuska była w tych negocjacjach od początku błędna. Na etapie "bitwy", zamiast maksymalizować nasze oczekiwania, sami redukowaliśmy swoje żądania do obiecanych w kampanii wyborczej 300 miliardów złotych. Jednocześnie wdaliśmy się z wizerunkowy konflikt z Wielką Brytanią i postawiliśmy na to, że w tej postawie wesprą nas Niemcy. Oznacza to, że całkowicie błędnie rozpoznaliśmy pozycje negocjacyjne tych państw (lub zostaliśmy wyprowadzeni w pole) i dziś jesteśmy na aucie głównych rozmów i teraz możemy tylko poszukiwać "swojej niszy" w cudzym kompromisie. I wreszcie warto zwrócić uwagę, jak wiele politycznie może znaczyć funkcja szefa Parlamentu i jak bezowocna z tej perspektywy była kadencja Jerzego Buzka.

Czego dziś można życzyć Polsce? Żeby rząd potrafił uratować maksymalnie dużo środków "znaczonych" dla Polski, to znaczy by dalsze cięcia odbywały się już tylko kosztem puli wspólnej budżetu a nie kopert narodowych. Niestety nie można życzyć rządowi, by udało mu się przeprowadzić szczególne postanowienia dotyczące szczegółowych interesów Polski, bo rząd w ogóle takich oczekiwań nie sformułował, w odróżnieniu od wielu innych krajów, także z naszego regionu. Stąd mamy niewiele do powiedzenia.

To warunki minimalne, bo i tak efekt końcowy jest taki, że płacić będziemy pełną składkę (bez rabatu) a otrzymywać będziemy niepełne udziały w budżecie (czyli poniżej tego, co nam się prawnie należy np. w obszarze Wspólnej Polityki Rolnej). Taka sytuacja była dopuszczalna zaraz po wejściu do Unii, gdy płaciliśmy cenę za wejście do Unii.  Ale teraz jest już tylko błędem politycznym.

Krzysztof Szczerski

[fot.PAP/ Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook