Jedynie prawda jest ciekawa


Przeciw gloryfikowaniu UPA – kresowianie w rocznicę Wołynia

02.07.2017

Nawiązując do ludobójstwa, którego na Polakach dokonali nacjonaliści ukraińscy w latach 1939-1947, kresowianie wezwali przy tym polskie władze do przeciwstawiania się takim przejawom - na wzór starań o prawdę o obozie w Auschwitz. Apelowali także o dbałość o odpowiednie upamiętnianie polskich ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, a także m.in. o pomoc dla Polaków na terenach dawnego Związku Radzieckiego - poprzez umożliwianie im powrotów do ojczyzny.

W niedzielę dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP i ich rodziny przybyli na Jasną Górę z 23. pielgrzymką swego środowiska. Organizacje kresowe zrzeszone w Światowym Kongresie Kresowian spotkały się też na corocznym Światowym Zjeździe Kresowian.

Mszy dla uczestników pielgrzymki w jasnogórskiej kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Grzegorz Draus z Lwowa. Homilię, jak co roku, wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – duszpasterz Ormian, historyk, autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", honorowy członek Światowego Kongresu Kresowian.

Ks. Isakowicz-Zaleski nawiązał do szeregu rocznic, wiążących się z historią Kościoła, Polski, a szczególnie z losami Polaków mieszkających na Kresach. Mówił m.in. o 80. rocznicy tragicznych wydarzeń, które dotknęły Polaków z tzw. ziem zabranych, które znalazły się poza granicą traktatu ryskiego - gdy władze Rosji sowieckiej w czasie tzw. Wielkiego Terroru zamordowały m.in. ok. 150 tys. osób z około dwumilionowej społeczności polskiej, a dziesiątki tysięcy wysiedliły do Kazachstanu.

Nie imigranci, a wygnani Polacy

"Po 80 latach musimy powiedzieć, że nie ma odpowiedniej pamięci o tym ludobójstwie. Co więcej, nasi rodacy w Kazachstanie są nadal tam, gdzie ich zesłały władze stalinowskie. III RP przez te 28 lat mówiła na ten temat, ale niewiele zrobiono. Dzisiaj, gdy słyszymy, że imigranci z obcych państw mają zasiedlać Polskę, to przede wszystkim rodzi się pytanie: dlaczego nie Polacy z Kazachstanu w pierwszej kolejności - oni powinni tutaj mieć możliwości osiedlenia się" – wskazał ks. Isakowicz-Zaleski.

"Jest to też wyrzut sumienia dla kolejnych władz, ekip rządowych, które nie potrafiły tego problemu rozwiązać. Dlatego dzisiejsza pamięć o kresowianach to także pamięć o naszych rodakach w Kazachstanie i wielu innych częściach d. Związku Radzieckiego. To wiele dramatów ludzi, którzy nie mogą do dzisiaj, ani ich dzieci, wnukowie, nie mogą powrócić do ojczyzny" – zaznaczył kapłan.

Ks. Isakowicz-Zaleski zauważył: "I z jednej strony jest odważne działanie, żeby obronić pamięć o tych, którzy zginęli z rąk Niemców czy Rosjan. Ale z drugiej strony jest nieprawdopodobna wręcz niekonsekwencja, uległość, chowanie głowy w piasek, gdy trzeba walczyć o pamięć o Polakach, którzy zostali zamordowani przez Ukraińców".

Przypomniał, że dopiero w ub. roku Sejm wieloletnim staraniem rodzin kresowych przyjął uchwałę nazywającą ludobójstwo - ludobójstwem i oddającą cześć tym sprawiedliwym Ukraińcom, którzy ratowali Polaków. "Dziękujemy posłom i senatorom, że po 27 latach wreszcie podjęli stosowną uchwałę. Czekamy na ustawę. Czekamy również na ustawę zakazującą szerzenia ideologii, która doprowadziła do ludobójstwa, czyli ideologii banderowskiej" – zaakcentował.

Ukraińcy gloryfikują zbrodniarzy

Podkreślił, że po drugiej stronie rzeki Bug trwa ogromna gloryfikacja zbrodniarzy: "Kości ofiar są rozsypane, a pomniki stawia się mordercom. Nazywa się pomniki, place, imieniem ludobójcy. Nie wyobrażam sobie, aby w Niemczech można było nazwać ulicę czy plac imieniem ludobójcy, bo cały świat by protestował. A dzisiaj, gdy w Kijowie i we Lwowie główne ulice noszą imiona okrutnych morderców, władze polskie nie reagują, nie potrafią zadziałać - mimo że tak ogromne ilości pieniędzy płyną z budżetu polskiego do ukraińskiego" – mówił Isakowicz-Zaleski.

Podkreślił, że Polska chce zgody, przyjaźni, wolności, współpracy ze wszystkimi narodami, bo taka jest jej tradycja i kultura i tak się zawsze modlono na Jasnej Górze. "Ale nie możemy bez przerwy ustępować, kłaniać się w pas i mówić: Polacy, nic się nie stało. A dzieją się rzeczy bardzo przykre: krok po kroku fałszowana jest historia, zmieniane są zasady moralne" - podkreślił ks. Isakowicz-Zaleski.

Jednocześnie wezwał do solidarności z Kościołem rzymskokatolickim na Ukrainie. "Niedawno słyszeliśmy, że tym, których Polska uważa za sojuszników, wpadła do głowy myśl wypędzenia ze Lwowa abp. Mieczysława Mokrzyckiego" - podkreślił. Dodał, że Kościół rzymskokatolicki nie może na Ukrainie się rozwijać, nie są zwracane rzymskokatolickie świątynie, a Polacy są za to prześladowani. "Czemu władze polskie znowu nie reagują na to?" - pytał duchowny.

Tegoroczne zjazd i pielgrzymkę kresowian na Jasną Górę zorganizowano pod hasłem: "Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu".

PAP

Fot. Władysława Siemaszków, zdjęcie z kolekcji Henryka Słowińskiego.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook