Jedynie prawda jest ciekawa


Przeciw cenzurze

03.08.2012

Wolność mediów i swoboda działania dziennikarzy są fundamentem każdego demokratycznego państwa. Dlatego media – nie przez przypadek nazywane „czwartą władzą” – powinny być szczególnie chronione przed naciskami i jakąkolwiek cenzurą - pisze w oświadczeniu Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa.

Dlatego ze zdumieniem i oburzeniem przyjmujemy decyzję warszawskiego Sądu Okręgowego, który zakazał Gazecie Polskiej Codziennie pisania o prywatnej firmie, którą dziennikarze Gazety winią za przyczynienie się do katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.

Tego rodzaju cenzura prewencyjna nie powinna mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa. Stoi to w jawnej i rażącej sprzeczności z prawem obywateli do informacji a także uniemożliwia dziennikarzom wykonywanie ich obowiązków -  dochodzenia do prawdy, kontrolowania władz oraz informowania swoich czytelników.

Dziennikarze Gazety Polskiej Codziennie mają pełne prawo badać sprawę ewentualnych związków firmy „Kombud” z katastrofą kolejową pod Szczekocinami. Z uwagi na jej rozmiary i społeczną wagę tej sprawy, jej badanie przez media ma szczególnie istotne znaczenie.

Sprawa tej niezwykle bulwersującej decyzji warszawskiego Sądu nie może pozostać bez echa i odpowiedniej reakcji nas wszystkich Obywateli RP.

Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa

poseł Adam Kwiatkowski – Przewodniczący 

senator Grzegorz Bierecki - Wiceprzewodniczący

poseł Iwona Arent - Wiceprzewodnicząca

poseł Jan Dziedziczak - Wiceprzewodniczący

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook