Jedynie prawda jest ciekawa


Prywatyzacja według Platformy

07.03.2012

Dzisiaj o procesie prywatyzacji średniej wielkości firmy państwowej z mojego okręgu wyborczego, z Radomia. Powstała w 1959 roku Fabryka Łączników, bo o niej mowa, produkowała ponad 500 różnego rodzaju łączników, złączek i odlewów z żeliwa.

Fabryka funkcjonowała w przemysłowej dzielnicy Radomia, na kilkunastu hektarach gruntów i w ostatnich latach po kilku wcześniejszych restrukturyzacjach, zatrudniała  już tylko około 400 pracowników.

W ostatnich latach, miała spore problemy z osiąganiem dodatnich wyników finansowych  i w związku z tym miała zaległe zobowiązania wobec Skarbu Państwa (głównie zaległe składki ZUS), choć na rynku żeliwnych złączek i różnego rodzaju łączników była wręcz monopolistą na polskim rynku. Zarządzali nią ludzie związani z Platformą, przedstawiciele tej partii zasiadali również w jej radzie nadzorczej.

Minister Skarbu od dłuższego czasu, próbował sprzedać 85% akcji, które posiadał  i w połowie 2010 roku w formule przetargu się  ich pozbył, po zaledwie 80 groszy za akcję. Inwestor firma Fero Masz Invest, spółka z Warszawy, zapłaciła za nie 1,5 mln zł, przejmując jednocześnie zobowiązania fabryki Łączników.

Zobowiązała się jednocześnie do nie obniżania kapitału zakładowego spółki, utrzymania zatrudnienia i niezbywania firmy przez okres 12 miesięcy.

Przed tą transakcją posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę ministrowi skarbu, że nabywca zarejestrował swoja firmę zaledwie miesiąc wcześniej, z symbolicznym kapitałem zakładowym i wygląda, że nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie produkcji.

Z resortu skarbu płynęły zapewnienia, że inwestor został sprawdzony, a zarejestrowanie firmy tuż przed nabyciem akcji radomskiego przedsiębiorstwa, jest powszechną praktyką w prowadzonych przez ministerstwo prywatyzacjach.

Nabywca niestety nie rozwijał radomskiej firmy, bardzo szybko upłynnił zapasy wyprodukowanych wyrobów (ich wartość była wyższa niż ceną jaką zapłacił resortowi skarbu), powiększał zobowiązania wobec skarbu państwa, a po upływie roku od nabycia firmy, zaczął gwałtownie poszukiwać nabywcy na dopiero co kupiony majątek.

W grudniu poprzedniego roku, ogłoszono przestój, pracownicy zostali skierowani na przymusowe urlopy, a jednocześnie siedziba spółki została nagle przeniesiona przez zarząd firmy do odległych od Radomia o 200 km Siedlec.

Wtedy to ostatnie działanie wyglądało na absurdalne, w lutym okazało się, że miało głęboki sens, bo właściciel prawdopodobnie chciał, żeby wniosek o upadłość rozpatrywał sąd siedlecki, a nie radomski.

Tak też się stało i wspomniany sąd wyznaczył na syndyka masy upadłościowej człowieka, który wcześniej uczestniczył w różnego rodzaju przedsięwzięciach gospodarczych właścicieli firmy Fero Masz Invest.

Właśnie w poprzednim tygodniu syndyk wręczył wypowiedzenia 380 pracownikom  Łączników, zostawiając zaledwie kilku, którzy zajmują się pilnowaniem majątku. Teraz zapewne, zaprzyjaźniony z właścicielami firmy syndyk, po pozbyciu się pracowników będzie tak gospodarował masą upadłościową, aby poprzedni właściciele mogli na tym solidnie zarobić.

Jako posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zawiadomiliśmy zarówno prokuraturę jak i CBA, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ale na razie nie ma w tej sprawie żadnej reakcji.

Sam wystosowałem zapytanie do ministra skarbu dlaczego nie interesował się losem firmy, która zaledwie przed rokiem sprzedał i jak wyegzekwował zobowiązania, które nałożył na  jej nabywcę.

Od paru tygodni czekam na odpowiedź ale niezależnie od tego jaka ona będzie, jedno jest już pewne. Radom bezpowrotnie stracił około 400 miejsc pracy, co dla miasta z blisko 20% bezrobociem, jest problemem nie lada. Tak niestety wygląda prywatyzacja według Platformy.

Niezależna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.sxc.hu]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook