Jedynie prawda jest ciekawa


Prowokacja, czy głupota? Polskie dania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

24.01.2018
1270restauracjyjha
Prowokacja, czy głupota? Polskie dania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Drut kolczasty, kwiaty i „polskie menu” – tak jedna z włoskich restauracji postanowiła uczcić obchodzony 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, całość swoim nazwiskiem firmuje polska szefowa kuchni Krystyna Olbrych. Choć być może inicjatywa była słuszna, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że Włosi sugerują, że odpowiedzialność za Holocaust ponoszą Polacy.

Podobnego zdania jest mieszkająca na Półwyspie Apenińskim Polonia, która na łamach facebookowego profilu dwutygodnika Nasz Świat zaprotestowała przeciwko szkalowaniu Polaków.

„27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tak obchodzić się będzie ten dzień w Bolonii w restauracji #CentroNatura. Powiemy tylko: NIESMACZNE” – napisali mieszkający we Włoszech Polacy, zamieszczając zaproszenie na uroczystość.

Choć zdjęcie ulotki zniknęło ze strony bolońskiej restauracji, wygląda na to, że „uroczystej kolacji” nikt nie zamierza odwoływać.

„Stworzenie menu powierzyliśmy Krystynie Olbrych, która postanowiła czerpać z tradycji swojej ziemi, jednego z wielkich symboli tej rocznicy, tłumacząc wszystko na wegański klucz” – czytamy na stronie restauracji.

Być może polska kuchenna mistrzyni miała dobre intencje, ale niestety przekaz jest fatalny. Wygląda na to, jakby to Polacy odpowiadali za Holocaust. Czy nie lepiej było tego dnia uhonorować ofiary, serwując potrawy, ze wspaniałej przecież, kuchni żydowskiej, a „polskie menu” zostawić np. na 1 sierpnia albo 19 maja (dzień zdobycia Monte Cassino)? Tego typu gest byłby nie budzący kontrowersji, ale przede wszystkim jasny i czytelny dla wszystkich.

Piotr Filipczyk, fot. https://www.facebook.com/centronatura

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook