Jedynie prawda jest ciekawa


Prowokacja, czy głupota? Polskie dania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

24.01.2018
1270restauracjyjha
Prowokacja, czy głupota? Polskie dania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Drut kolczasty, kwiaty i „polskie menu” – tak jedna z włoskich restauracji postanowiła uczcić obchodzony 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, całość swoim nazwiskiem firmuje polska szefowa kuchni Krystyna Olbrych. Choć być może inicjatywa była słuszna, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że Włosi sugerują, że odpowiedzialność za Holocaust ponoszą Polacy.

Podobnego zdania jest mieszkająca na Półwyspie Apenińskim Polonia, która na łamach facebookowego profilu dwutygodnika Nasz Świat zaprotestowała przeciwko szkalowaniu Polaków.

„27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tak obchodzić się będzie ten dzień w Bolonii w restauracji #CentroNatura. Powiemy tylko: NIESMACZNE” – napisali mieszkający we Włoszech Polacy, zamieszczając zaproszenie na uroczystość.

Choć zdjęcie ulotki zniknęło ze strony bolońskiej restauracji, wygląda na to, że „uroczystej kolacji” nikt nie zamierza odwoływać.

„Stworzenie menu powierzyliśmy Krystynie Olbrych, która postanowiła czerpać z tradycji swojej ziemi, jednego z wielkich symboli tej rocznicy, tłumacząc wszystko na wegański klucz” – czytamy na stronie restauracji.

Być może polska kuchenna mistrzyni miała dobre intencje, ale niestety przekaz jest fatalny. Wygląda na to, jakby to Polacy odpowiadali za Holocaust. Czy nie lepiej było tego dnia uhonorować ofiary, serwując potrawy, ze wspaniałej przecież, kuchni żydowskiej, a „polskie menu” zostawić np. na 1 sierpnia albo 19 maja (dzień zdobycia Monte Cassino)? Tego typu gest byłby nie budzący kontrowersji, ale przede wszystkim jasny i czytelny dla wszystkich.

Piotr Filipczyk, fot. https://www.facebook.com/centronatura

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook