Jedynie prawda jest ciekawa


Prowokacja, czy głupota? Polskie dania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

24.01.2018
1270restauracjyjha
Prowokacja, czy głupota? Polskie dania z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Drut kolczasty, kwiaty i „polskie menu” – tak jedna z włoskich restauracji postanowiła uczcić obchodzony 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, całość swoim nazwiskiem firmuje polska szefowa kuchni Krystyna Olbrych. Choć być może inicjatywa była słuszna, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że Włosi sugerują, że odpowiedzialność za Holocaust ponoszą Polacy.

Podobnego zdania jest mieszkająca na Półwyspie Apenińskim Polonia, która na łamach facebookowego profilu dwutygodnika Nasz Świat zaprotestowała przeciwko szkalowaniu Polaków.

„27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tak obchodzić się będzie ten dzień w Bolonii w restauracji #CentroNatura. Powiemy tylko: NIESMACZNE” – napisali mieszkający we Włoszech Polacy, zamieszczając zaproszenie na uroczystość.

Choć zdjęcie ulotki zniknęło ze strony bolońskiej restauracji, wygląda na to, że „uroczystej kolacji” nikt nie zamierza odwoływać.

„Stworzenie menu powierzyliśmy Krystynie Olbrych, która postanowiła czerpać z tradycji swojej ziemi, jednego z wielkich symboli tej rocznicy, tłumacząc wszystko na wegański klucz” – czytamy na stronie restauracji.

Być może polska kuchenna mistrzyni miała dobre intencje, ale niestety przekaz jest fatalny. Wygląda na to, jakby to Polacy odpowiadali za Holocaust. Czy nie lepiej było tego dnia uhonorować ofiary, serwując potrawy, ze wspaniałej przecież, kuchni żydowskiej, a „polskie menu” zostawić np. na 1 sierpnia albo 19 maja (dzień zdobycia Monte Cassino)? Tego typu gest byłby nie budzący kontrowersji, ale przede wszystkim jasny i czytelny dla wszystkich.

Piotr Filipczyk, fot. https://www.facebook.com/centronatura

Warto poczytać

 1. 1270hannalis 25.05.2018

  Jaki mąż, taka i żona. Jedyna Pasja Hanny Lis, to ataki na prezydenta?

  Hanna Lis bardzo chętnie bierze przykład z męża i podobnie, jak on, zamieniła swój profil na Twitterze w antypisowską tubę. Ze szczególnym zacięciem była prezenterka Teleexpressu atakuje prezydenta Andrzeja Dudę

 2. engelking17052018 17.05.2018

  Quo vadis „Dobra zmiano”? Pół miliona dotacji na finansowanie antypolonizmu!

  Ponad pół miliona dotacji na badania, których celem jest „opowiedzenie na nowo” problematyki postaw Polaków wobec Zagłady.

 3. 1270samiswoi 15.05.2018

  Jacek Saryusz-Wolski nokautuje Schetynę i Petru

  Tę scenę z filmu „Sami Swoi” chyba każdy pamięta. Internauci bez litości wykorzystali fragment filmu, by zdemaskować działania obecnej opozycji. Niniejszy mem śmieszy, ale niestety jest w nim też jest coś niezwykle smutnego i bolesnego. Współczesna Targowica.

 4. 1270Liswscieklak 15.05.2018

  Tomasz Lis znowu odleciał i pluje jadem. Opętał go Niesiołowski?

  Choć Tomasz Lis systematycznie udowadnia, że ma ogromny problem z opanowaniem emocji i dla własnego dobra powinien już dawno zostać odcięty od internetu (głównie portali społecznościowych), jego bliscy i współpracownicy zdają się tego nie zauważać.

 5. 1270danielolbrychski 10.05.2018

  Jak oni nienawidzą PiS. Olbrychski i Janda, agitują na rzecz Marszu Platformy

  Niechęć części tzw. środowiska artystów i elit III RP do obecnej ekipy rządowej nie jest tajemnicą, o czym sami „demiurdzy” i dzieci dziewięciu muz mówią otwarcie i często.

 6. 1270adamowiczgdans 10.05.2018

  Tak Paweł Adamowicz walczy z polityczna konkurencją. Armia trolli na żądanie prezydenta miasta

  Czy to możliwe, że włodarz tysiącletniego grodu nad Motławą, zarządzający aglomeracją liczącą blisko pół miliona mieszkańców, szczuje ludzi przeciwko swoim politycznym konkurentom?

 7. 1270uhadacz 10.05.2018

  "Zaplute mordy", "krzywe ryje" i zapach PiS-uaru, to mowa miłości opozycji

  O tym, że tzw. obrońcy demokracji nie słyną z tolerancji nikogo nie musimy przekonywać. Inna rzecz, że w ich szeregach agresja narasta w tempie geometrycznym

 8. 1270alejaja 09.05.2018

  Ale jaja, ale jaja. Bieńkowska rzuca mięsem w Parlamencie Europejskim

  Myślicie, że ciepła posadka w Komisji Europejskiej zmieniła jej język? Nic z tych rzeczy.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook