Jedynie prawda jest ciekawa


Protest lekarzy, nie chcą oszczędzać kosztem pacjentów

02.07.2012

Wczoraj rozpoczął się po raz kolejny „pieczątkowy” protest lekarzy związany z kształtem umów refundacyjnych jakie przedstawił im do podpisu Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Wprawdzie nowa prezes NFZ Agnieszka Pachciarz (do niedawna wiceminister zdrowia) wycofała z niektórych restrykcji dla lekarzy, które zawarł w projekcie umów jej odwołany niedawno poprzednik ale okazuje się, że zasadnicza regulacja przewidująca kary finansowe za nieprawidłowości na recepcie, jednak pozostała i stąd decyzja Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) o rozpoczęciu protestu.

Protest ma polegać na wypisywaniu recept, które nie pozwolą na nabywanie przez pacjentów leków refundowanych, na drukach przygotowanych przez NRL lub z użyciem pieczątki „refundacja do decyzji NFZ”. Dodatkowo na receptach mogą się znaleźć międzynarodowe nazwy leków, leki spoza listy leków refundowanych albo też nie będzie na nich kodu NFZ.

Lekarze bardzo mocno podkreślają, że protest wprawdzie utrudni życie pacjentom, szczególnie tym przewlekle chorym ale nie chcą oni uczestniczyć w oszczędnościach na refundacji leków jakie ich rękami chce dokonywać NFZ.

O tym, że rządząca koalicja PO-PSL wprowadza nową ustawę refundacyjną przede wszystkim po to aby zmniejszyć wydatki NFZ na refundację leków, wiadomo było już w momencie prac nad nią w poprzedniej kadencji Sejmu.

Ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz twierdziła wprawdzie, że głównym celem ustawy refundacyjnej ma być poprawa dostępności pacjentów do refundowanych leków, a także ukrócenie tzw. turystyki lekowej czyli wędrowania po aptekach aby szukać leków sprzedawanych w promocji, z rabatami czy czy różnorodnymi upustami.

Szczegółowe jej zapisy jednak świadczyły o czymś zupełnie innym. Właśnie przy ich pomocy chciano wywrzeć swoisty nacisk na lekarzy aby wypisywali recepty w taki sposób aby jak najwięcej przepisywanych leków było z pełną odpłatnością.

Głównym instrumentem, który miał ograniczać wydatki na leki refundowane, był swoisty bat finansowy na lekarzy, w postaci zwrotu kwot nienależnej refundacji razem z odsetkami ustalonej przez kontrolerów NFZ, a także dodatkowo kary finansowe za jakiekolwiek błędy na receptach.

Kontrole te mogłyby być przeprowadzane w ciągu 5 lat od daty wystawienia recepty, a kontrolowane miało być nie tylko uprawnienie pacjenta do leków refundowanych (a więc czy w momencie wizyty u lekarza był on ubezpieczony, a dokładnie czy miał opłaconą składkę zdrowotną) ale przede wszystkim czy przepisany pacjentowi lek podlega refundacji w danej jednostce chorobowej.

Na skutek nacisku środowiska lekarskiego już na początku tego roku nowelizacją ustawy kontrole lekarzy pod tym względem przez NFZ, zostały wprawdzie zniesione ale ciągle w ustawie znajdują się zapisy nakazujące lekarzowi przepisywanie z refundacją leku tylko w zastosowaniu w stosunku do jednostki chorobowej na którą lek został w Polsce zarejestrowany.

A przecież wiele leków ma znacznie szersze zastosowanie w praktyce niż tylko jedna jednostka chorobowa na którą lek w Polsce został zarejestrowany.

Ustawa refundacyjna już dała pozytywne rezultaty dla NFZ ograniczając wyraźnie środki przeznaczane na refundację leków co zostało odnotowane nawet w ostatnim raporcie NBP dotyczącym procesów inflacyjnych w Polsce.

Wynika z niego, że ceny leków dla pacjentów od początku tego roku wzrosły średnio o około 10%, a ponieważ do tej pory mieliśmy już najwyższy udział pacjentów w płaceniu za leki i wynosił on około 32%, to po wprowadzeniu nowej ustawy ten udział wrośnie przynajmniej do 38%.

Dobrze więc, że lekarze upominają się swoim protestem o interesy pacjentów, nawet gdyby przejściowo ci ostatni mieli kłopoty z nabyciem leków refundowanych.

Wczoraj zostali zaatakowani brutalnie przez ministra Arłukowicza i nową prezes NFZ, są straszeni kontrolami, zrywaniem umów refundacyjnych, karaniem ZOZ-ów w których pracują, wreszcie oskarżani o uprawianie polityki.

Zdaje się, że będą kolejną grupą zawodową, którą rząd Tuska zgodnie ze stosowaną przez siebie zasadą „dziel i rządź” wskaże opinii publicznej jako głównego winowajcę problemów w ochronie zdrowia.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook