Jedynie prawda jest ciekawa


Prośba do UE dobra, ale za późna

11.12.2012

Minister spraw zagranicznych Polski poprosił Catherine Ashton - wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa o interwencję u władz Rosji, aby ta zwróciła Polsce wrak. - Krok ministra jest dobry, ale mocno spóźniony. Ma także element propagandowy na użytek wewnętrzny - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info politolog z Uniwersytetu Łódzkiego dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Jak pan ocenia decyzję Radosława Sikorskiego o poproszeniu Unii Europejskiej o pomoc w sprowadzeniu wraku tupolewa z Rosji? Czy nie za późno?

Myślę, że jest za późno, ale nie uchyla to zasadności tej decyzji. Z tego co wiem, to forma zgłoszenia tej prośby była dość miękka i podobnie była odebrana. To znaczy nie jest to jakieś twarde zobowiązanie Catherine Ashton do poruszenia tej kwestii w relacjach z Rosją. Po pierwsze nie mamy elementu presji Polski na Unię. A doświadczenie nasze i innych państw, np. bałtyckich w zakresie użycia struktur unijnych do presji na Rosję jest negatywne, jeśli my i inne państwa nie mają instrumentów presji na Unię. Mam tu na myśli wydarzenia z 2007 r., czyli o polskim wecie na porozumienie o partnerstwie i współpracy Unia – Rosja, które wtedy paraliżowało istotny dla mocarstw europejskich, Niemiec, Francji element relacji z Rosją i w ten sposób wymuszała na instytucjach unijnych do wykonywania prac, do których z mocy prawa były powołane, a mimo to ich nie wykonywały. W 2007 roku żywa była kwestia embarga rosyjskiego na polskie mięso i produkty roślinne i było to de facto embargo na produkty europejskie wyprodukowane w Polsce i jedynym kompetentnym organem do relacji poza unijnych była (i jest) Komisja Europejska, która nie wykonywała wówczas tych zadań. Teraz nie mamy takiego argumentu, nie mamy możliwości powiedzenia: „nie damy mandatu KE na negocjowanie nowego porozumienia z Rosją jeśli nie spełnione zostaną nasze postulaty”. Dziś ta prośba, jest grzecznościowa, aby pani Ashton uprzejmie zechciała zająć się tą kwestią.

Poza tym Rosja w tej chwili nie jest tak podatna na naciski jak była wówczas, bo wtedy wygasało porozumienie o partnerstwie i współpracy i trzeba było je odnawiać. No i wówczas „pole bitwy” było przez Rosję wybrane fatalnie, bo w kwestiach polityki rolnej, a więc nawet Francuzi nie mogli ich poprzeć. Dziś żaden z tych elementów nie będzie działał. Podsumowując: uważam, że samo zgłoszenie się z tą sprawą do Unii Europejskiej jest słuszne, ale trzeba by dołączyć do tego element presji na struktury unijne.

Musimy mieć świadomość, że dziś Unia jest znacznie słabsza niż była. Strefa euro pogrążona jest w kryzysie i tak jest postrzegana przez Rosję. W związku z tym byłbym zaskoczony, gdyby Rosja zachciała poważnie traktować presję unijną. Raczej będzie ją lekceważyła. Tym bardziej że tradycją rosyjską w relacjach z Unią jest rozmowa z przywódcami mocarstw unijnych: z kanclerz Niemiec, z prezydentem Francji, premierem Wielkiej Brytanii, a nie z unijnymi urzędnikami poszczególnych struktur wspólnotowych.

Catherine Ashton, wbrew temu co sie często w polskich mediach słyszy, że jest ministerem spraw zagranicznych Unii Europejskiej, faktycznie jest rodzajem rzecznika prasowego Rady Unii Europejskiej, a zatem ogłasza decyzje, a nie je podejmuje i Rosjanie dobrze o tym wiedzą.

Czy akcja Sikorskiego ma związek z polityką wewnętrzną rządu Donalda Tuska?

Myślę, że tak. To stwarza pozór pewnego działania. Używam słowa „pozór” celowo, bo nie sądzę, aby przyniosło to rzeczywiste skutki polityczne. Jedynym skutkiem będzie efekt, że „oto odwołaliśmy się do struktur unijnych i nasz minister coś wreszcie robi w tej sprawie”.

W Polsce panuje powszechne przekonanie – moim zdaniem błędne, że Polska jest tak słabym państwem, że sama w zasadzie nic nie może. Tej części elektoratu, która ma takie przekonanie, odpowiada ów krok, bowiem ciężar sporu z Rosją zrzucany jest na barki dyplomacji unijnej. No i jak Unia nic nie zrobi, to będzie argument, że i Polska nic by nie mogła zrobić. W tym rozumieniu propagandowym, jest to zrozumiały krok polityczny ministra Sikorskiego.

Ale to również potwierdzi tezę, że Polska się nie liczy dla Unii.

Z tego co wczoraj zdołałem się dowiedzieć o konferencji prasowej z Ashton dziennikarzy polskich nie dopuszczono do zadania pytań na ten temat. Co w pewnym sensie – choć przecież dziennikarze nie są oficjalnymi przedstawicielami państwa polskiego, no ale jednak potwierdza niski poziom polityczny Polski w Unii Europejskiej.

Czemu w sumie nie powinniśmy się dziwić. Rząd rezygnując z dalszej walki o miejsce przy stole, gdzie się podejmuje decyzje i podpisując pakt fiskalny, który wyklucza nas ze ścisłego gremium decyzyjnego, a więc zachował się inaczej niż Czesi, którzy odmówili udziału w grze, która pozbawia ich miejsca przy stole, gdzie podejmują decyzję, zwyczajnie potwierdził, że godzi się na takie traktowanie, no więc tak będzie traktowany.

ROZM: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook