Jedynie prawda jest ciekawa


Propozycja nagrody dla Tuska

11.09.2012

Niemiecki tygodnik Der Spiegel ujawnił, że premier Tusk, może być kandydatem Angeli Merkel na stanowisko przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

1. Wprawdzie wybór nowego przewodniczącego KE odbędzie się dopiero późną jesienią 2014 roku, po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego ale Niemcy już ujawniają swoje preferencje.

O Tusku jako kandydacie na szefa KE mówiło się już raz w marcu tego roku, szef polskiego rządu był wtedy ponoć kandydatem tandemu niemiecko - francuskiego Merkel - Sarkozy ale prezydentem Francji został socjalista i ta umowa już Francuzów nie obowiązuje.

Tuska ma ponoć forsować dalej sama kanclerz Angela Merkel, bo Niemcy ciągle jeszcze ostentacyjnie nie chcą stawać na czele wszystkich instytucji unijnych, wystarczy im kierowanie Unią z tylnego siedzenia.

2. Angela Merkel zresztą ma ogromne zaufanie do premiera Tuska i to co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to słynny „hołd berliński”złożony Niemcom przez ministra Sikorskiego w listopadzie 2011 roku.

Wtedy właśnie minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie,zaprezentował koncepcję federacyjnej Unii Europejskiej, a więc związku państw o mocno ograniczonej suwerenności z silnym politycznym centrum, które tylko przejściowo chciał umieścić w Brukseli, a docelowo przenieść do Berlina.

Dzisiaj już wiemy, że jego wystąpienie było konsultowane zarówno z Premierem Tuskiem (i to nie jest zaskoczeniem jak się jak się obserwowało jego zachowania „na odcinku niemieckim”) ale także z Kancelarią Prezydenta Komorowskiego.

Same Niemcy zapewne z taką koncepcją przynajmniej na razie, wyjść nie chciały. Ciągle jeszcze mitygują się jak ktoś je wskazuje jako politycznego lidera Europy, choć coraz słabiej ukrywają swoje dążenia.

Duet Tusk - Sikorski zdecydował się być adwokatem ich kompletnej dominacji w Europie chyba z nadzieją, że o takich sprzymierzeńcach przy dzieleniu unijnych stanowisk w przyszłości nie zapomną. I proszę, potwierdza się, nie zapomnieli.

3. Drugi powód to przyjęcie przez premiera Tuska bez żadnych zahamowań, niemieckiej nagrody im. Waltera Rathenau za zasługi na rzecz pogłębienia integracji europejskiej podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE w II połowie 2011 roku.

Zresztą w ciągu 5 ostatnich lat była to już trzecia niemiecka nagroda dla Tuska. Rok wcześniej został wyróżniony „Złotą Wiktorią dla Europejczyka Roku”, a dwa lata temu uhonorowano go także niemiecką nagrodą im. Karola Wielkiego.

Przy tej ostatniej nagrodzie, laudację na cześć Tuska wygłosiła sama kanclerz Angela Merkel, co jeszcze mocniej podkreśliło jak zasługi naszego premiera, są doceniane w sąsiednich Niemczech.

Ba wygłaszając laudację, bez żadnej żenady podkreśliła, że Tusk musi być odważnym człowiekiem, skoro przyjmuje nagrodę im. Rathenau, bo ten jako minister spraw zagranicznych Niemiec, był głównym architektem sowiecko - niemieckiego układu z Rapallo, który zresztą podpisał osobiście 16 kwietnia 1922 roku.

Ówczesne Niemcy zresztą od początku naszej państwowości po I wojnie światowej traktowały nasz kraj z wyraźną niechęcią czego najdobitniejszym dowodem był nazywanie Polski „państwem sezonowym”.

4. Czy objęcie tego stanowiska przez Tuska jest realne? Tylko pod warunkiem, że Angela Merkel wygra w swoim kraju wybory parlamentarne w 2013 roku i ponownie zostanie kanclerzem Niemiec, a także Europejska Partia Ludowa (do której należy także Platforma), wygra wybory do Parlamentu Europejskiego w roku 2014.

Tyle tylko, że obydwa zwycięstwa nie są wcale takie pewne. Szczególnie to drugie w sytuacji wygrania wyborów prezydenckich i parlamentarnych we Francji przez socjalistę Hollanda i jego ugrupowanie, co znacznie poprawiło także notowania podobnych ugrupowań w innych krajach Europy Zachodniej.

Zresztą niezależnie od tego jak ta sprawa ostatecznie zostanie rozstrzygnięta, można się bardzo poważnie obwiać, decyzji jakie będzie podejmował przez najbliższe 2 lata rząd Tuska w sprawach europejskich. Zgoda bez żadnego szemrania na pakt fiskalny, Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, pożyczenie bankrutom ponad 6 mld euro z naszych rezerw walutowych, a teraz zapowiedzi, że także unia bankowa i unijny nadzór bankowy są dla Polski korzystne, dobitnie pokazują, że to interesy niemieckie są główną busolą tego rządu.

Oby się nie okazało, że za cenę brukselskiego stołka dla premiera Tuska, zgodzimy się także na proponowane przez Niemcy „wciągniecie za uszy” do strefy euro (a więc bez spełnienia kryteriów), bo to dopiero byłaby katastrofa.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook