Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratura: Papieża można znieważyć tylko obiektywnie

28.06.2012

Dla funkcjonowania państwa jest sprawą istotną aby w wymiarze sprawiedliwości pracowały osoby mające dostateczny zasób wiedzy życiowej i rozwiniętą umiejętność logicznego myślenia. Niestety wielokrotnie do opinii publicznej dostają się informacje o działaniach rozlicznych prokuratur, które nie mieszczą się w głowie nawet osobie przeciętnie rozwiniętej intelektualnie.

Działania prokuratur w Bielsku – Białej ośmieszają dziś możliwość i sens obrony obywateli przed przypadkami obrazy uczuć religijnych, co staje się powoli standardem.

„Artystyczny” przykład dany przez Adama „Nergala” Darskiego zasiał możliwość pokrętnych interpretacji dla bezczynności wymiaru sprawiedliwości w podobnych przypadkach.

Do tego dzieje się to w mieście, w którym w październiku 2010 r. odsłonięto obelisk upamiętniający wizytę Jana Pawła II, który został usytuowany w ścisłym jego centrum.

9 lutego 2012 r. mieszkaniec Bielska – Białej złożył do Prokuratury Rejonowej w Bielsku – Białej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. art. 196 Kodeksu karnego, t.j. dokonanie poprzez telegazetę TVP obrazy jego uczuć religijnych poprzez porównanie Jana Pawła II do rzeźby Lenina. W tym samym czasie wystąpił pisemnie do kilkunastu parlamentarzystów z prośbą o interwencję.

Należy wskazać, że art. 196 Kodeksu karnego chroni wynikającą z konstytucyjnej zasady wolności sumienia i wyznania ideę wolności przekonań obywateli w sprawach wiary, będącej wyrazem tolerancji światopoglądowej państwa i jego neutralności w sprawach religii i przekonań. Przez ˝obrazę uczuć religijnych˝ należy rozumieć takie zachowanie sprawcy, które zarówno obiektywnie, jak i w odczuciu konkretnej osoby lub grupy osób odbierane jest jako zachowanie obelżywe i poniżające ich uczucia religijne. Znieważenie może przybrać postać werbalną, pisemną, rysunkową, gestu, a nawet zniszczenia przedmiotu lub miejsca kultu. Warunkiem karalności jest publiczny sposób działania sprawcy, który ma miejsce również w wypadku działania sprawcy za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Asesor Prokuratury Rejonowej Bielsko – Biała Północ Mariusz Płaszewski w postanowieniu o odmowie wszczęcia dochodzenia napisał, cyt. „Na podstawie informacji umieszczonej w telegazecie TVP można jedynie domniemywać, że zachowanie sprawcy skierowane było przeciwko przedmiotowi czci religijnej (rzeźbie Jana Pawła II) albowiem sprawca posłużył się skrótem JP2, którego w dalszej części wypowiedzi nie rozwinął”.

Autor zawiadomienia o przestępstwie odwołał się od tego postanowienia do Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej wnosząc również m.in. o zabezpieczenie danych osobowych ewentualnego sprawcy przestępstwa, które były w posiadaniu TVP.

9 marca br. poseł KP PiS Anna Sobecka wystosowała w tej sprawie interpelację poselską (nr 3131), w której czytamy: „(...) na stronie telegazety TVP ukazał się obraźliwy komentarz, w którym znieważono osobę błogosławionego papieża Jana Pawła II, określając go złotym cielcem oraz porównując rzeźbę z jego wizerunkiem do podobizny Włodzimierza Lenina, w następujących słowach: ˝53 rocz, sama sobie postaw w salonie główki Lenina, JPII i innych złotych cielców˝. Ten tekst wzbudził oburzenie wielu katolików w Polsce. Ponadto wyżej przytoczony komentarz opublikowany za zgodą administratora telegazety znieważył przedmiot powszechnej czci religijnej”.

Po kilku miesiącach oczekiwania na reakcję zawiadamiający złożył wniosek o stwierdzenie przewlekłości postępowania. 27 czerwca br. otrzymał ... wezwanie do Sądu Rejonowego w Bielsku – Białej na 8 sierpnia 2012 r.  jako ... pokrzywdzony, bowiem jak się okazało bielska Prokuratura Okręgowa podzieliła zdanie prokuratury niższego rzędu.  Nie informując zawiadamiającego Prokuratura Okręgowa w Bielsku – Białej przekazała już w marcu br. sprawę do rozpatrzenia bielskiemu Sądowi Rejonowemu w zakresie zasadności wszczęcia postępowania przygotowawczego. Równocześnie z akt prokuratorskich wynika, że żadnych dowodów w sprawie nie zabezpieczono i o takie zabezpieczenie nikt nie wystąpił.

Prokurator Beata Zamojska stwierdza w postanowieniu, że odmowa wszczęcia postępowania wynika z faktu, że mieszkaniec Bielska – Białej ma subiektywne poczucie obrazy uczuć religijnych, a ponadto skrót JP II nie jest tożsamy ze skrótem JP2. Do tego podobnie do Prokuratury Rejonowej w Bielsku – Białej na załączonym zdjęciu wpisu na telegazecie TVP prokurator wyższej jednostki prokuratury widzi skrót JP2!

Idąc tym tropem, gdyby na terytorium naszego kraju ktoś znieważał Jana Pawła II w obcym języku, np. pisząc Jan Paweł II po arabsku: يوحنا بولس الثاني, to prokuratura również nie zauważyłaby skrótów JPII, JP2 a nawet liter używanych w tej części świata.

Zachodzi pytanie, jak zdaniem Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej można obiektywnie dokonać obrazy uczuć religijnych? Cała kwestia wiary ma charakter subiektywny. Tego obiektywnego faktu prokurator Zamojska nie widzi. Poza tym, prokurator powinien wykazać minimum zdolności do wyciągania logicznych wniosków z dostępnego materiału dowodowego. A fakt złożenia interpelacji poselskiej przez poseł Sobecką, z której jasno wynika, że grupa osób oburzonych nie zawęża się do mieszkańca Bielska – Białej, zdaje się dla bielskich prokuratur kwestią bez znaczenia. Jednocześnie bielska prokuratura zdaje się również nie zauważać załączonego do akt dowodu, że w VI kadencji Sejmu RP poseł Łukasz Zbonikowski złożył interpelację poselską nr 21570 w sprawie stosowania art 196 kk. W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości przesądziło, że sytuacje podobne do tej z Bielska - Białej podlegają odpowiedzialności karnej z w/w przepisu.

Niebawem okaże się w związku z bezczynnością prokuratury, że TVP nie posiada już danych sprawcy i cała sprawa „rozejdzie się po kościach”.

Paweł Czyż

[fot. autor]

P.S.

Posiedzenie Sądu we wspomnianej sprawie odbędzie się 8 sierpnia br. godz. 14:00, sala 26, SR w Bielsku – Białej, III Wydział Karny, ul. 1 Maja.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook