Jedynie prawda jest ciekawa


Prokuratorzy zakiwani w komunikatach

06.12.2012

Możemy sobie tylko wyobrazić, jak zareagowałyby media i opinia publiczna, gdyby pod koniec października prokuratorzy wojskowi przyznali to, co powiedzieli wczoraj w Sejmie - pisze Marcin Fijołek.

„Zdaje się, że tezy redaktora Trotyla zostały dobite” – kpił na Twitterze redaktor Wojciech Szacki w trakcie wczorajszego posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Dziennikarz, który zamienił niedawno „Gazetę Wyborczą” na „Politykę” był niezwykle pewny swego, bo prokuratorzy mówili o tym, że ślady materiałów wybuchowych można odkryć na plastrach wędlin i paście do butów. Tym samym katalog rzeczy zawierających niebezpieczne substancje poszerzył się o kolejne absurdalne przedmioty.

Dobry nastrój lewicowo-liberalnych komentatorów życia publicznego minął już po chwili, gdy swoje pytania w sprawie zaczął zadawać prokuratorom Antoni Macierewicz. W natłoku wątpliwości, wzajemnych pretensji i oskarżeń, szef prokuratury wojskowej, płk Jerzy Artymiak przyznał: „Niektóre z detektorów użytych w Smoleńsku wykazały na czytnikach cząsteczki trotylu (TNT)”. Sens słów płk. Artymiaka wybrzmiewa jeszcze mocniej, gdy posłucha się Jana Bokszczanina, producenta urządzeń, których w Smoleńsku używali polscy biegli badający wrak tupolewa. Bokszczanin zapewnił, że wyświetlenie na urządzeniu napisu „TNT” jest równoznaczne z wykryciem trotylu.

Możemy sobie tylko wyobrazić, jak zareagowałyby media i opinia publiczna, gdyby pod koniec października prokuratorzy wojskowi przyznali to na konferencji prasowej w ciasnym pokoiku NPW. Niestety, zamiast tego postanowiono rozpocząć dziwną rozgrywkę wokół trotylu pt. „Powiedziałem, że nie stwierdzono, a nie, że nie było”, której efektem był czytelny (choć nieprecyzyjny) przekaz mainstreamowych mediów – prokuratura zdementowała rewelacje „Rzeczpospolitej” i Gmyza.

Naczelna Prokuratura Wojskowa po artykule Cezarego Gmyza rozpoczęła grę (albo po prostu dała się w nią wciągnąć), której efektem były nie tylko zwolnienia dziennikarzy „Rzeczpospolitej” (które rykoszetem uderzyły później w „Uważam Rze”), ale przede wszystkim skala dezinformacji opinii publicznej. Ta dezinformacja wciąż trwa. Już po wczorajszym posiedzenia komisji, poseł SLD Ryszard Kalisz próbował przeinaczyć słowa tekstu Gmyza, dając do zrozumienia, że dziennikarz sugerował w nim kwestie zamachu i wybuchu. Nic takiego nie miało miejsca, a tekst wciąż można przeczytać na stronach „Rzeczpospolitej”.

Kwestia tego, skąd na wraku tupolewa wziął się trotyl i czy na pokładzie doszło do wybuchów to jednak sprawa zupełnie inna. Te pytania wciąż pozostają otwarte, co półgębkiem przyznaje także prokuratura, zapewniając, że hipoteza „udziału osób trzecich” jest wciąż rozpatrywana.

W sprawie samego trotylu prokuratorzy kupili kolejnych kilka miesięcy, zapewniając – wbrew relacjom Bokszczanina – że wyniki laboratoryjnych badań na próbkach przywiezionych z Rosji mogą być odczytane dopiero za kilka miesięcy. Czy po tym czasie usłyszymy jasny opis faktów czy kolejną odsłonę gry, w której NPW będzie próbowała kiwać opinię publiczną? 

Marcin Fijołek

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook