Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator Generalny stanął tam, gdzie stało ZOMO

03.07.2013

Skoro ścigają za „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę” - to znów trzeba śpiewać – ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie... - pisze europoseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Wojciechowski.

Z najwyższym zdumieniem przeczytałem wiadomość, że w jednym z wywiadów radiowych Prokurator Generalny Andrzej Seremet domagał się ścigania młodych ludzi zakłócających wrocławski wykład profesora Baumana, a za podstawę tego ścigania przyjmuje okrzyki „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, dopatrując się w nich gróźb i nawoływania do przestępstwa.

Panie Prokuratorze Generalny, niechże się Pan nad tym generalnie zastanowi, bo sądzę, że tego zastanowienia Panu zabrakło.

Czy ci młodzi ludzie, protestujący przeciw wykładowi profesora Baumana mieli ze sobą sierpy albo młoty? Oczywiście, że nie mieli. Młot może by znaleźli gdzieś na budowie, pneumatyczny, ale najbliższy sierp to jest chyba do zdobycia w Muzeum Wsi Radomskiej, które przed laty urządził ówczesny wojewoda radomski Zbigniew Kuźmiuk.

Z braku sierpa oraz młota ci młodzi ludzie nie mogli nimi bić hołoty, ani czerwonej, ani różowej, ani żadnej. Trzymając się ściśle litery prawa i materialnego wymiaru zajścia należy uznać, że z braku inkryminowanych narzędzi, „groźby” były całkowicie bez pokrycia, a zatem nie stanowiły one przestępstwa.

Dodam jeszcze, że dla odpowiedzialności za nawoływanie do przestępstwa trzeba by jeszcze zidentyfikować rzeczona „czerwona hołotę”, stwierdzić, że tam była poczuła się zagrożona.

Krótko mówiąc – wezwania „raz sierpem raz młotem” w żadnym razie nie można traktować jako groźby czy nawoływania do przestępstwa, zatem apel o ściganie tych okrzyków uważam za całkowicie chybiony i błędny.

To w sferze prawno-materialnej, a jeszcze bardzie Prokuratorowi Generalnemu wyobraźni i refleksji w sferze moralno-historycznej. Hasło „raz sierpem raz młotem czerwona hołotę” nigdy nie miało w Polsce wymiaru groźby. To hasło było używane przez demonstrantów w czasach PRL-u, w stanie wojennym i nie tylko. I przypomnę, że to nie ZOMO krzyczało „raz sierpem raz młotem”, tylko ci, którzy byli przez ZOMO bici. Krzyczeli to hasło w odruchu słusznego, sprawiedliwego sprzeciwu wobec terroru, gwałtu i przemocy. Było to hasło, nie zawaham się powiedzieć, bohaterskie.

W Polsce nikt wspomnianej „czerwonej hołoty” ani sierpem ani młotem nie bił. Przeciwnie – to właśnie ta czerwona hołota, spod znaku sierpa i młota biła, a czasem i zabijała ludzi. Ich kości są dziś odkrywane na mokotowskiej łączce. I za te kości, poza symbolicznymi wyjątkami, też w zasadzie nie było odpowiedzialności ani kary.

I jest swoistym paradoksem (a może po prostu znakiem czasu), że nie ponoszą żadnych kar oskarżeni o zbrodnie Grudnia 1970 roku czy zbrodnie stanu wojennego, a wznoszenie okrzyków, używanych przez ich ofiary, zdaniem Pana Prokuratora Generalnego staje się czynem przestępczym.

Domagając się dziś ścigania za „raz sierpem raz młotem” - Prokurator Seremet stanął tam, gdzie stało ZOMO.

PS. Okazuje się, wszakże, że ściganie hasła „raz sierpem raz młotem” to to nie tylko zamiar, ale już praktyka. Kilka tygodni temu sąd kielecki nieprawomocnie skazał kilka osób, w tym miejscowego radnego Prawa i Sprawiedliwości za okrzyki wznoszone wobec uczestników marszu przeciw tzw homofobii, jaki odbył się w maju 2010 roku w Kielcach. Wspomniany radny PiS miał rzekomo wznosic okrzyki „róbcie to w domu po kryjomu i wspomnę już „raz sierpem raz młotem” Do tego jeszcze, jak ustalił sąd, radny śpiewał hymn narodowy. I za to został skazany na kilka miesięcy ograniczenia wolności. Wyrok ten oznacza dla niego utratę mandatu radnego i utratę pracy w instytucji, w której jest zatrudniony. Praktycznie przekreślone zostało życie młodego człowieka i początkującego polityka. Śmierć polityczna i cywilna, z powodu słów - „róbcie to w domu po kryjomu” i raz sierpem raz młotem”...

Grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, żeby sprzeciwił się temu skandalicznemu wyrokowi, łamiącemu wszelkie wolności i prawa do wyrażania poglądów. Wyrażania ich w formie może emocjonalnej, ale spokojnej, bez agresji.

Po wywiadzie Prokuratora Generalnego, w którym opowiada się on za karaniem okrzyku o sierpie i młocie, obawiam się, ze zacni senatorowie napisali na Berdyczów.

Coraz bardziej mają rację ci rodacy, którzy znów śpiewają – ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie....

Janusz Wojciechowskim

Europoseł PiS  

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook