Jedynie prawda jest ciekawa


Prokurator Generalny stanął tam, gdzie stało ZOMO

03.07.2013

Skoro ścigają za „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę” - to znów trzeba śpiewać – ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie... - pisze europoseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Wojciechowski.

Z najwyższym zdumieniem przeczytałem wiadomość, że w jednym z wywiadów radiowych Prokurator Generalny Andrzej Seremet domagał się ścigania młodych ludzi zakłócających wrocławski wykład profesora Baumana, a za podstawę tego ścigania przyjmuje okrzyki „raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, dopatrując się w nich gróźb i nawoływania do przestępstwa.

Panie Prokuratorze Generalny, niechże się Pan nad tym generalnie zastanowi, bo sądzę, że tego zastanowienia Panu zabrakło.

Czy ci młodzi ludzie, protestujący przeciw wykładowi profesora Baumana mieli ze sobą sierpy albo młoty? Oczywiście, że nie mieli. Młot może by znaleźli gdzieś na budowie, pneumatyczny, ale najbliższy sierp to jest chyba do zdobycia w Muzeum Wsi Radomskiej, które przed laty urządził ówczesny wojewoda radomski Zbigniew Kuźmiuk.

Z braku sierpa oraz młota ci młodzi ludzie nie mogli nimi bić hołoty, ani czerwonej, ani różowej, ani żadnej. Trzymając się ściśle litery prawa i materialnego wymiaru zajścia należy uznać, że z braku inkryminowanych narzędzi, „groźby” były całkowicie bez pokrycia, a zatem nie stanowiły one przestępstwa.

Dodam jeszcze, że dla odpowiedzialności za nawoływanie do przestępstwa trzeba by jeszcze zidentyfikować rzeczona „czerwona hołotę”, stwierdzić, że tam była poczuła się zagrożona.

Krótko mówiąc – wezwania „raz sierpem raz młotem” w żadnym razie nie można traktować jako groźby czy nawoływania do przestępstwa, zatem apel o ściganie tych okrzyków uważam za całkowicie chybiony i błędny.

To w sferze prawno-materialnej, a jeszcze bardzie Prokuratorowi Generalnemu wyobraźni i refleksji w sferze moralno-historycznej. Hasło „raz sierpem raz młotem czerwona hołotę” nigdy nie miało w Polsce wymiaru groźby. To hasło było używane przez demonstrantów w czasach PRL-u, w stanie wojennym i nie tylko. I przypomnę, że to nie ZOMO krzyczało „raz sierpem raz młotem”, tylko ci, którzy byli przez ZOMO bici. Krzyczeli to hasło w odruchu słusznego, sprawiedliwego sprzeciwu wobec terroru, gwałtu i przemocy. Było to hasło, nie zawaham się powiedzieć, bohaterskie.

W Polsce nikt wspomnianej „czerwonej hołoty” ani sierpem ani młotem nie bił. Przeciwnie – to właśnie ta czerwona hołota, spod znaku sierpa i młota biła, a czasem i zabijała ludzi. Ich kości są dziś odkrywane na mokotowskiej łączce. I za te kości, poza symbolicznymi wyjątkami, też w zasadzie nie było odpowiedzialności ani kary.

I jest swoistym paradoksem (a może po prostu znakiem czasu), że nie ponoszą żadnych kar oskarżeni o zbrodnie Grudnia 1970 roku czy zbrodnie stanu wojennego, a wznoszenie okrzyków, używanych przez ich ofiary, zdaniem Pana Prokuratora Generalnego staje się czynem przestępczym.

Domagając się dziś ścigania za „raz sierpem raz młotem” - Prokurator Seremet stanął tam, gdzie stało ZOMO.

PS. Okazuje się, wszakże, że ściganie hasła „raz sierpem raz młotem” to to nie tylko zamiar, ale już praktyka. Kilka tygodni temu sąd kielecki nieprawomocnie skazał kilka osób, w tym miejscowego radnego Prawa i Sprawiedliwości za okrzyki wznoszone wobec uczestników marszu przeciw tzw homofobii, jaki odbył się w maju 2010 roku w Kielcach. Wspomniany radny PiS miał rzekomo wznosic okrzyki „róbcie to w domu po kryjomu i wspomnę już „raz sierpem raz młotem” Do tego jeszcze, jak ustalił sąd, radny śpiewał hymn narodowy. I za to został skazany na kilka miesięcy ograniczenia wolności. Wyrok ten oznacza dla niego utratę mandatu radnego i utratę pracy w instytucji, w której jest zatrudniony. Praktycznie przekreślone zostało życie młodego człowieka i początkującego polityka. Śmierć polityczna i cywilna, z powodu słów - „róbcie to w domu po kryjomu” i raz sierpem raz młotem”...

Grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, żeby sprzeciwił się temu skandalicznemu wyrokowi, łamiącemu wszelkie wolności i prawa do wyrażania poglądów. Wyrażania ich w formie może emocjonalnej, ale spokojnej, bez agresji.

Po wywiadzie Prokuratora Generalnego, w którym opowiada się on za karaniem okrzyku o sierpie i młocie, obawiam się, ze zacni senatorowie napisali na Berdyczów.

Coraz bardziej mają rację ci rodacy, którzy znów śpiewają – ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie....

Janusz Wojciechowskim

Europoseł PiS  

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook