Jedynie prawda jest ciekawa


Proksa: To wielkie nieporozumienie

21.05.2013

Rozmowa z Ryszardem Proksą, związkowcem, przewodniczącym Sekcji Krajowej Oświaty I Wychowania "Solidarności".

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" pisze, że oświatowa "Solidarność" włącza się do walki z obniżeniem wieku szkolnego. Dlaczego nie podoba się Państwu ta decyzja?

Ryszard Proksa: Od samego początku byliśmy jej przeciwni. Jako związek zawodowy mamy pewien dylemat. Z jednej strony powinna nas interesować jak największa liczba dzieci w systemie. Jednak nie za wszelką cenę, nie za cenę niepowodzeń szkolnych dzieci. Ta sprawa to przykład rozwiązania siłowego, które odbywa się ze szkodą dla dzieci. Państwo polskie powinno w pierwszej kolejności zadbać o cały system. Należy zapewnić dzieciom pobyt w przedszkolu. Gdy dzieci będą w obowiązkowym, 2-letnim systemie przedszkolnym, być może nie byłoby dla nich krzywdzące wejście w system szkolny w wieku 6 lat. Jednak w obecnej sytuacji - kryzysu, totalnej biedy, łamania prawa oświatowego w samorządach, nieprzygotowania technicznego placówek - takie decyzje to wielkie nieporozumienie. Szczególnie, że obecne prawo pozwala rodzicom posłać swoje dziecko do szkoły jako 6-latka. Uważamy, że takie decyzje należy pozostawić rodzicom.

Może lepiej, by szły wcześniej?

Nie ma żadnych dowód, że lepiej. Można mówić, że jest wręcz odwrotnie. Choć nie wiadomo, czy jest to uniwersalna zasada, ale faktem jest, że najlepiej oceniane systemy oświatowe w Europie to te, w których do szkół idą 7-latki, a nie 6-latki. Coś w tym jest. MEN nie dokonało przed decyzją ws. wieku szkolnego analizy pokazującej, jaka jest zdolność 6-latków do wejścia w system edukacyjny. W tej sprawie doszło do skandalu. Na początku tego roku minister edukacji Krystyna Szumilas dała pieniądze na wykonanie badań pokazujących, czy 6-latki mogą iść do szkoły. To miało miejsce po czterech latach działania ustawy! To jest skandal.

O czym to świadczy?

Cała sprawa jest polityczna, odbywa się kosztem dzieci. Również dla systemu jest to groźne. Wprowadza się bowiem ogromną liczbę dzieci w system. To dzieje się w kryzysie. W jednym szkolnym roczniku w Polsce jest średnio około 350 tys. dzieci. A obecnie proponuje się około 800 tysięcy dzieci jednorazowo. I tak wielkie rocznik będzie szedł przez 12 lat nauki. Żaden system edukacyjny by tego nie wytrzymał, a szczególnie polski, który jest w rozkładzie. Obecnie MEN sięga po półśrodek i chce rozłożyć tę grupę na dwa lata. Może ktoś zauważył to zjawisko.

To coś zmieni w Pana ocenie?

Dla nas, jako związkowców, to jest również nie do przyjęcia. Bowiem w systemie edukacji będą dwa roczniki gigantyczne. To także tworzy ogromny chaos organizacyjny. Co trzy lata trzeba będzie szukać masowo nauczycieli, tylko po to, by po trzech latach ich zwalniać. Czeka nas bałagan.

Czego można się spodziewać po badaniu zdolności 6-latków do nauki szkolnej?

Trudno w tej sprawie coś przewidywać. Na razie nie ma żadnych oficjalnych badań. Wiemy jednak, że PAN oraz wielu ekspertów-pedagogów wypowiadało się negatywnie o takiej zdolności i tej reformie. Opór przeciwko obniżeniu wieku szkolnego jest powszechny. My nie jesteśmy odosobnionym środowiskiem, które sprzeciwia się temu pomysłowi. Również społeczeństwo jest przeciwne. To jest oczywiste.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook