Jedynie prawda jest ciekawa


Proksa: MEN niszczy oświatę

05.11.2013

Rozmowa z Ryszardem Proksą związkowcem z "Solidarności" oświatowej.

Stefczyk.info: Rosną emocję i sprzeciw nauczycieli wobec propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Czy w pana ocenie również mamy do czynienia ze złą propozycją minister Szumilas?

Ryszard Proksa: Zmiany w karcie idą w bardzo złym kierunku. Pani minister robi zupełnie co innego niż mówi. Wbrew temu, co mówi minister edukacji, nie wiem w jaki sposób Karta Nauczyciela wpływa na jakość nauczania dzieci. Obecna propozycja MEN psuje całkowicie system oświaty, wykańcza go. Psuje również jakość świadczonych usług przez nauczycieli, niszczy prestiż zawodowy nauczycieli, który tyle lat budowano w państwie polskim. Nauczyciel cieszył się w kraju prestiżem, jeśli nie materialnym to chociaż społecznym. Obecnie pani minister chce ten prestiż zniszczyć, przekazując - nie wiadomo dlaczego - oświatę samorządom. I to mimo iż konstytucja mówi wyraźnie, że to państwo odpowiada za edukację w Polsce. Pani minister Hall zaczęła, pani Szumilas kończy dziwną reformę, której nikt w żadnym kraju nie przeprowadził. Państwo wyzbywa się odpowiedzialności za edukację. Jesteśmy jedynym takim państwem.

W mediach ostatnie pomysły MEN nazwano kosmetycznymi zmianami. To, co pan mówi, wygląda dużo poważniej...

Te kosmetyczne zmiany, jak mówi również pani minister, powodują, że nauczyciel będzie bezpośrednio podlegał samorządowi. Nawet za jakość nauczania ma odpowiadać samorząd. I to pomimo iż nie ma do tego żadnego przygotowania. Skraca się również, nie wiadomo dlaczego, urlop nauczycielom. Zwracaliśmy się już do pani minister z pytaniem, na jakiej podstawie chce zmienić regulacje w tej sprawie. Bowiem obecne regulacje zostały opracowane na podstawie danych Instytutu Medycyny Pracy, który określił aktualne warunki. Wydaje się, że minister Szumilas uznała, że zna się na wszystkim najlepiej i ona powinna wyznaczać regulacje dotyczące urlopów. Co więcej, minister chce również, by nauczyciel musiał przebywać w szkole nawet, jeśli nie ma dzieci i ma wykonywać polecenia dyrektora. Zapisała również, że nauczyciel starający się o urlop zdrowotny musi mieć zgodę dyrektora szkoły. Te zapisy są kuriozalne.

Co będzie się działo po ich wprowadzeniu?

Dojdzie do zaburzenia spokoju edukacyjnego. Wszystko będzie na polecenie. Już obecnie dyrektor szkoły nie ma odpowiedniego umocowania prawnego, jest zakładnikiem samorządu. Obecnie szefowa MEN, widząc pozytywne dla siebie skutki tych zmian, będzie robiła to samo z nauczycielami. Oburza również sposób regulacji składowych części pensji. Odbiera się prawo do dodatków motywacyjnych. Od dawna słyszymy, że samorządy chcą płacić lepiej lepszym nauczycielom, ale w praktyce wszystko robi się dokładnie odwrotnie. Samorządy wymusiły na MENie rozwiązania, które podwyższają pensję zwalniając tym samym pracodawców z dodatków motywacyjnych. To jest działanie antymotywacyjne, a nie motywacyjne. To, co pani minister mówi, przypomina mi czasu komuny. Wtedy również wiele rzeczy mówiono. Mamy niszczenie edukacji, całkowite wyzbycie się nadzoru nad polską oświatą. Niestety pokolenia dorastające obecnie mają szansę być najgorszej wykształconymi od lat. Jak mówił jeden z profesorów będziemy mieli "białych murzynów w Europie". Takie są skutki działania szefowej MEN. Resort jest typowo antyedukacyjną instytucją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook