Jedynie prawda jest ciekawa


Proksa: MEN niszczy oświatę

05.11.2013

Rozmowa z Ryszardem Proksą związkowcem z "Solidarności" oświatowej.

Stefczyk.info: Rosną emocję i sprzeciw nauczycieli wobec propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Czy w pana ocenie również mamy do czynienia ze złą propozycją minister Szumilas?

Ryszard Proksa: Zmiany w karcie idą w bardzo złym kierunku. Pani minister robi zupełnie co innego niż mówi. Wbrew temu, co mówi minister edukacji, nie wiem w jaki sposób Karta Nauczyciela wpływa na jakość nauczania dzieci. Obecna propozycja MEN psuje całkowicie system oświaty, wykańcza go. Psuje również jakość świadczonych usług przez nauczycieli, niszczy prestiż zawodowy nauczycieli, który tyle lat budowano w państwie polskim. Nauczyciel cieszył się w kraju prestiżem, jeśli nie materialnym to chociaż społecznym. Obecnie pani minister chce ten prestiż zniszczyć, przekazując - nie wiadomo dlaczego - oświatę samorządom. I to mimo iż konstytucja mówi wyraźnie, że to państwo odpowiada za edukację w Polsce. Pani minister Hall zaczęła, pani Szumilas kończy dziwną reformę, której nikt w żadnym kraju nie przeprowadził. Państwo wyzbywa się odpowiedzialności za edukację. Jesteśmy jedynym takim państwem.

W mediach ostatnie pomysły MEN nazwano kosmetycznymi zmianami. To, co pan mówi, wygląda dużo poważniej...

Te kosmetyczne zmiany, jak mówi również pani minister, powodują, że nauczyciel będzie bezpośrednio podlegał samorządowi. Nawet za jakość nauczania ma odpowiadać samorząd. I to pomimo iż nie ma do tego żadnego przygotowania. Skraca się również, nie wiadomo dlaczego, urlop nauczycielom. Zwracaliśmy się już do pani minister z pytaniem, na jakiej podstawie chce zmienić regulacje w tej sprawie. Bowiem obecne regulacje zostały opracowane na podstawie danych Instytutu Medycyny Pracy, który określił aktualne warunki. Wydaje się, że minister Szumilas uznała, że zna się na wszystkim najlepiej i ona powinna wyznaczać regulacje dotyczące urlopów. Co więcej, minister chce również, by nauczyciel musiał przebywać w szkole nawet, jeśli nie ma dzieci i ma wykonywać polecenia dyrektora. Zapisała również, że nauczyciel starający się o urlop zdrowotny musi mieć zgodę dyrektora szkoły. Te zapisy są kuriozalne.

Co będzie się działo po ich wprowadzeniu?

Dojdzie do zaburzenia spokoju edukacyjnego. Wszystko będzie na polecenie. Już obecnie dyrektor szkoły nie ma odpowiedniego umocowania prawnego, jest zakładnikiem samorządu. Obecnie szefowa MEN, widząc pozytywne dla siebie skutki tych zmian, będzie robiła to samo z nauczycielami. Oburza również sposób regulacji składowych części pensji. Odbiera się prawo do dodatków motywacyjnych. Od dawna słyszymy, że samorządy chcą płacić lepiej lepszym nauczycielom, ale w praktyce wszystko robi się dokładnie odwrotnie. Samorządy wymusiły na MENie rozwiązania, które podwyższają pensję zwalniając tym samym pracodawców z dodatków motywacyjnych. To jest działanie antymotywacyjne, a nie motywacyjne. To, co pani minister mówi, przypomina mi czasu komuny. Wtedy również wiele rzeczy mówiono. Mamy niszczenie edukacji, całkowite wyzbycie się nadzoru nad polską oświatą. Niestety pokolenia dorastające obecnie mają szansę być najgorszej wykształconymi od lat. Jak mówił jeden z profesorów będziemy mieli "białych murzynów w Europie". Takie są skutki działania szefowej MEN. Resort jest typowo antyedukacyjną instytucją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook