Jedynie prawda jest ciekawa


"Program PiS- zdrowie, praca, rodzina"

15.02.2014

Nasz Projekt dla Polski składa się z 5 części: naprawa państwa; gospodarka i rozwój; rodzina; społeczeństwo; Polska w Europie i Świecie - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Dzisiaj w hali Arena Ursynów o godzinie 10 rozpoczęły się obrady Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego prezentowany jest program naszej partii składający się z dwóch segmentów.

Pierwszy zawiera nasze zasady i wartości, a także diagnozę stanu państwa po ponad 6 latach rządów koalicji Platformy i PSL-u, drugi to nasz Projekt dla Polski składający się z 5 części: naprawa państwa; gospodarka i rozwój; rodzina; społeczeństwo; Polska w Europie i Świecie.

Program ma formułę otwartą dlatego też na Kongresie zostanie powołana Rada Programowa pod przewodnictwem prof. Piotra Glińskiego, który dobierając sobie ekspertów głównie spoza Prawa i Sprawiedliwości, będzie pracował do wyborów parlamentarnych 2015 roku nad jego ostateczną wersją.

2. Ponieważ jestem jednym z jego współautorów w tym w szczególności tej części, która jest poświęcona gospodarce i rozwojowi, poniżej zaprezentuję dwie ważne kwestie tutaj zawarte.

Pierwsza to słynny już 1 bilon środków na inwestycje, które chcemy uruchomić w latach 2015-2021.

Środki te to zarówno pieniądze z budżetu UE na lata 2014-2020, środki z budżetu krajowego i budżetów jednostek samorządu terytorialnego na tzw. wkłady własne, dodatkowe kredyty z systemu bankowego między innymi poprzez uruchomienie na większą skalę systemu gwarancyjnego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, środki przedsiębiorców, wreszcie w większym niż dotychczas zakresie wykorzystanie zasobów majątkowych kluczowych spółek skarbu państwa.

Środki funduszu spójności to razem z wkładem własnym ok. 500 mld zł (83 mld euro w cenach bieżących +około 40 mld euro wkładu własnego), a środki inwestycyjne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (całość tych środków to ponad 32 mld euro w cenach bieżących) to około 11 mld euro, a razem z wkładem własnym to około 18 mld euro, a więc około 80 mld zł.

Kolejne środki to uruchomienie nadpłynności banków komercyjnych przynajmniej na kwotę 160-220 mld zł (10-14% PKB) na wzór uruchomionego w strefie euro przez EBC programu LTRO (Long Term Refinancing Operation) na kwotę 1,3 bln euro (ok.10% PKB krajów strefy euro) czy poza strefą euro programów uruchomionych w W. Brytanii, czy na Węgrzech.

Kolejna grupa środków to zwiększenie akcji gwarancyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego przynajmniej do kwoty 65- 100 mld zł, zwiększenie programu inwestycyjnego Polskie Inwestycje Rozwojowe z obecnych około 20 mld zł do przynajmniej 45-60 mld zł (być może powołanie nowej spółki realizującej ten program), a także uruchomienie Funduszy Inwestycji Zamkniętych spółek skarbu państwa (przy przeznaczaniu na to tylko 1/4 osiąganego przez nie zysku netto), które wsparte kredytami, gwarancjami, mogą przynieść około 75-150 mld zł środków inwestycyjnych w ciągu najbliższych 7 lat.

Wreszcie ostatnia grupa środków to te, które posiadają przedsiębiorcy na swoich rachunkach długoterminowych (średniorocznie w ostatnich kilku latach około 200 mld zł). Wprowadzając w podatku CIT możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów, wydatków inwestycyjnych w roku ich poniesienia (a w przypadku wydatków innowacyjnych nawet możliwość 2-krotnego ich odliczenia- drugi raz od podstawy opodatkowania po opatentowaniu albo po wdrożeniu wynalazku), zachęcimy przedsiębiorców do wykorzystania tych środków. Wsparte kredytem mogą przynieść przynajmniej 300 mld nakładów inwestycyjnych w ciągu najbliższych 7 lat.

3. Po drugie duże nakłady inwestycyjne zarówno publiczne jak i przede wszystkim prywatne, a także wzrost konsumpcji, uruchomią dwa nieczynne do tej pory motory naszego wzrostu - inwestycje i konsumpcję (w ostatnich latach wzrost PKB był zapewniany głównie przez eksport netto), a to oznacza powrót gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu (przynajmniej 5-6% PKB rocznie), a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy i znaczącą poprawę stanu finansów publicznych.

Ale to już rozważania, które będę kontynuował w następnych tekstach.

Zapraszam do zapoznania się z całym ponad 160 stronicowym programem Prawa i Sprawiedliwości, który znajdzie się na stronach internetowych.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook