Jedynie prawda jest ciekawa


"Program PiS- zdrowie, praca, rodzina"

15.02.2014

Nasz Projekt dla Polski składa się z 5 części: naprawa państwa; gospodarka i rozwój; rodzina; społeczeństwo; Polska w Europie i Świecie - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Dzisiaj w hali Arena Ursynów o godzinie 10 rozpoczęły się obrady Kongresu Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego prezentowany jest program naszej partii składający się z dwóch segmentów.

Pierwszy zawiera nasze zasady i wartości, a także diagnozę stanu państwa po ponad 6 latach rządów koalicji Platformy i PSL-u, drugi to nasz Projekt dla Polski składający się z 5 części: naprawa państwa; gospodarka i rozwój; rodzina; społeczeństwo; Polska w Europie i Świecie.

Program ma formułę otwartą dlatego też na Kongresie zostanie powołana Rada Programowa pod przewodnictwem prof. Piotra Glińskiego, który dobierając sobie ekspertów głównie spoza Prawa i Sprawiedliwości, będzie pracował do wyborów parlamentarnych 2015 roku nad jego ostateczną wersją.

2. Ponieważ jestem jednym z jego współautorów w tym w szczególności tej części, która jest poświęcona gospodarce i rozwojowi, poniżej zaprezentuję dwie ważne kwestie tutaj zawarte.

Pierwsza to słynny już 1 bilon środków na inwestycje, które chcemy uruchomić w latach 2015-2021.

Środki te to zarówno pieniądze z budżetu UE na lata 2014-2020, środki z budżetu krajowego i budżetów jednostek samorządu terytorialnego na tzw. wkłady własne, dodatkowe kredyty z systemu bankowego między innymi poprzez uruchomienie na większą skalę systemu gwarancyjnego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, środki przedsiębiorców, wreszcie w większym niż dotychczas zakresie wykorzystanie zasobów majątkowych kluczowych spółek skarbu państwa.

Środki funduszu spójności to razem z wkładem własnym ok. 500 mld zł (83 mld euro w cenach bieżących +około 40 mld euro wkładu własnego), a środki inwestycyjne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (całość tych środków to ponad 32 mld euro w cenach bieżących) to około 11 mld euro, a razem z wkładem własnym to około 18 mld euro, a więc około 80 mld zł.

Kolejne środki to uruchomienie nadpłynności banków komercyjnych przynajmniej na kwotę 160-220 mld zł (10-14% PKB) na wzór uruchomionego w strefie euro przez EBC programu LTRO (Long Term Refinancing Operation) na kwotę 1,3 bln euro (ok.10% PKB krajów strefy euro) czy poza strefą euro programów uruchomionych w W. Brytanii, czy na Węgrzech.

Kolejna grupa środków to zwiększenie akcji gwarancyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego przynajmniej do kwoty 65- 100 mld zł, zwiększenie programu inwestycyjnego Polskie Inwestycje Rozwojowe z obecnych około 20 mld zł do przynajmniej 45-60 mld zł (być może powołanie nowej spółki realizującej ten program), a także uruchomienie Funduszy Inwestycji Zamkniętych spółek skarbu państwa (przy przeznaczaniu na to tylko 1/4 osiąganego przez nie zysku netto), które wsparte kredytami, gwarancjami, mogą przynieść około 75-150 mld zł środków inwestycyjnych w ciągu najbliższych 7 lat.

Wreszcie ostatnia grupa środków to te, które posiadają przedsiębiorcy na swoich rachunkach długoterminowych (średniorocznie w ostatnich kilku latach około 200 mld zł). Wprowadzając w podatku CIT możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodów, wydatków inwestycyjnych w roku ich poniesienia (a w przypadku wydatków innowacyjnych nawet możliwość 2-krotnego ich odliczenia- drugi raz od podstawy opodatkowania po opatentowaniu albo po wdrożeniu wynalazku), zachęcimy przedsiębiorców do wykorzystania tych środków. Wsparte kredytem mogą przynieść przynajmniej 300 mld nakładów inwestycyjnych w ciągu najbliższych 7 lat.

3. Po drugie duże nakłady inwestycyjne zarówno publiczne jak i przede wszystkim prywatne, a także wzrost konsumpcji, uruchomią dwa nieczynne do tej pory motory naszego wzrostu - inwestycje i konsumpcję (w ostatnich latach wzrost PKB był zapewniany głównie przez eksport netto), a to oznacza powrót gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu (przynajmniej 5-6% PKB rocznie), a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy i znaczącą poprawę stanu finansów publicznych.

Ale to już rozważania, które będę kontynuował w następnych tekstach.

Zapraszam do zapoznania się z całym ponad 160 stronicowym programem Prawa i Sprawiedliwości, który znajdzie się na stronach internetowych.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook