Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Zwycięstwo Trumpa jest znakiem nadchodzących przemian

15.11.2016

"Fascynująca jest reakcja różnych środowisk, elit politycznych, elit intelektualnych na zwycięstwo Donalda Trumpa. Ta reakcja pokazuje, że to zwycięstwo jest pewnym znakiem nadchodzących przemian. Pytanie jest, czy będziemy w stanie na czas ten znak właściwie odczytać?" - podkreślił w programie „24 minuty” w TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz, społeczny doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodał, że w światowych mediach jest mnóstwo interpretacji tego tematu, ale nie sięgają one poziomu, który jest fundamentalny. Zdaniem profesora, bez sięgnięcia do tego poziomu nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z zagrożeniami, które rysuje się jako apokaliptyczne. Podkreślił, że ten poziom powinien mówić tak:

„Tempo zmian technologicznych, jakie zostało uzyskane w ostatnich 20 - 30 latach, przekroczyło nie tylko odporność gatunkową człowieka na radzenie sobie ze światem, ale przekroczyło wydolność systemów demokratycznych w regulowaniu procesów społecznych” - stwierdził prof. Zybertowicz.

Zdaniem prof. Zybertowicza tempo rozwoju technologicznego uzyskało autonomiczną dynamikę. Kolejną fazą - jak zauważył - która już jest o krok od nas, jest tworzenie coraz doskonalszych systemów sztucznej inteligencji, które będą dla nas nieprzejrzyste, niezrozumiałe. Będą od nas potężniejsze. Dodał, że nie można wykluczyć także takiego scenariusza, w którym pozbędą się nas.

„Człowiek traci panowanie nad wytworami swoich rąk. Przez tysiąclecia człowiek, jako twórca technologii, był od tych technologii potężniejszy. Ale wraz z pojawieniem się internetu, nastąpiło usieciowienie technologii. W obliczu potęgi tego usieciowienia, będziemy coraz bardziej bezradni” - podkreślił i dodał:

„Wybór Trumpa można traktować jako obronę organizmu do użycia demokracji liberalnej, jako sygnał, że system jest na granicach wydolności. Może kiedyś historycy tak to zinterpretują”.

Doradca prezydenta zastanawiał się, czy ten sygnał jest wystarczający, aby powstrzymać szkodliwe, niebezpieczne trendy cywilizacji współczesnej, czy musimy czekać na kolejne głosy?

„Są ci, którzy potrafią sterować odcinkowo. Jeśli czytamy, że na bodaj ostatnim posiedzeniu grupy Bilderberg był zaproszony wybitny twórca sztucznej inteligencji, to znaczy, że najpotężniejsi ludzie świata są świadomi, że także tu kryją się zagrożenia. I tu pojawia się pytanie, czy oni zaprosili go po to, żeby włączyć się w ten wyścig, czy też niektórzy - bardziej roztropniejsi z nich - zaprosili go po to, żeby chronić nas przed zagrożeniami? Bo tacy kreatorzy przyszłości jak Elon Musk - współtwórca PayPal i samochodów Tesla, który z jednej strony sam inwestuje w sztuczną inteligencję, z drugiej strony przestrzega przed zagrożeniami, jakie ona niesie. Demokracja stała się ofiarą transparentności” - podkreślił.

Zapytany o to, co Polska powinna robić, dopowiedział, że w pierwszej kolejności zbudować jak najpotężniejszy sektor informatyczny kosztem innych rzeczy.

„Cyfryzacja nie jest jednym z wielu procesów przebiegających w gospodarce, tylko jest procesem, który jest ramą dla wszystkich przemian technologicznych. Zatem musimy ogromne środki - kosztem innych dyscyplin - zainwestować w sektor informatyczny, a jednocześnie robić to, co Prawo i Sprawiedliwość próbuje robić w Unii Europejskiej - powstrzymywać chore trendy rewolucji kulturowej” — podkreślił prof. Zybertowicz.

Dodał, ze klasa średnia upada, bo technologia umożliwiła przerzut kapitału i inwestycji tam, gdzie jest tania siła robocza.

 „Apple, która jest bodajże najbogatszą firmą świata generuje swoje zyski poprzez luki w systemach podatkowych w wielu krajach i wykorzystywania siły roboczej w najuboższych krajach świata. To wszystko jest możliwe dzięki technologiom” — mówił w TVP Info prof. Zybertowicz.

Na pytanie o to, co z tym może mieć wspólnego wojna w Syrii albo na Ukrainie, prof. Zybertowicz stwierdził, że są to kolejne znaki czasu, ponieważ technologia, rozwiązując jedne problemy, generuje chaos w innych miejscach.

„Postęp technologiczny przynosi ze sobą, oprócz zamierzonych efektów, liczne efekty niezamierzone. W systemie, jako całości generuje chaos. Jeśli nie spowolnimy tempa zmian, nie poradzimy sobie z uporządkowaniem domu, jakim jest nasza planeta. Wydaje się, że tylko państwa - porozumiewając się ze sobą - są w stanie powstrzymać korporacje, które bezpośrednio napędzają wyścig technologiczny” — zwrócił uwagę.

Jak wyjaśnił, jeśli korporacje zbytnio osłabią państwa, jako formy organizacji życia zbiorowego, to nie będzie przeciwwagi, która jest w stanie uchronić świat przed chaosem.

„Lepsze są państwa autorytarne, niż te państwa, które powstały na ich gruzach. Mam na myśli efekty rewolucji - tzw. arabskiej wiosny. Coś, co nazywam fundamentem demokratycznym, a ktoś inny nazywa fundamentalizmem praw człowieka, doprowadziło do o wiele większych zbrodni przeciw społeczeństwu, niż popełniane były przez systemy autorytarne” — stwierdził doradca prezydenta.

Profesor zapytany o to, która z reakcji europejskich polityków po zwycięstwie Trumpa najbardziej go zdumiała, odpowiedział, że nie ma sensu się w tej sprawie licytować.

„Jako doradcy prezydenta nie przystoi mi, żebym stawiał cenzurki politykom z którymi będzie rozmawiał pan prezydent i w ogóle polscy politycy. Trzeba przyspieszyć czas powrotu do rozumu elit europejskich” — mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

wkt/Tvp Info

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook