Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Zwycięstwo Trumpa jest znakiem nadchodzących przemian

15.11.2016

"Fascynująca jest reakcja różnych środowisk, elit politycznych, elit intelektualnych na zwycięstwo Donalda Trumpa. Ta reakcja pokazuje, że to zwycięstwo jest pewnym znakiem nadchodzących przemian. Pytanie jest, czy będziemy w stanie na czas ten znak właściwie odczytać?" - podkreślił w programie „24 minuty” w TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz, społeczny doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodał, że w światowych mediach jest mnóstwo interpretacji tego tematu, ale nie sięgają one poziomu, który jest fundamentalny. Zdaniem profesora, bez sięgnięcia do tego poziomu nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z zagrożeniami, które rysuje się jako apokaliptyczne. Podkreślił, że ten poziom powinien mówić tak:

„Tempo zmian technologicznych, jakie zostało uzyskane w ostatnich 20 - 30 latach, przekroczyło nie tylko odporność gatunkową człowieka na radzenie sobie ze światem, ale przekroczyło wydolność systemów demokratycznych w regulowaniu procesów społecznych” - stwierdził prof. Zybertowicz.

Zdaniem prof. Zybertowicza tempo rozwoju technologicznego uzyskało autonomiczną dynamikę. Kolejną fazą - jak zauważył - która już jest o krok od nas, jest tworzenie coraz doskonalszych systemów sztucznej inteligencji, które będą dla nas nieprzejrzyste, niezrozumiałe. Będą od nas potężniejsze. Dodał, że nie można wykluczyć także takiego scenariusza, w którym pozbędą się nas.

„Człowiek traci panowanie nad wytworami swoich rąk. Przez tysiąclecia człowiek, jako twórca technologii, był od tych technologii potężniejszy. Ale wraz z pojawieniem się internetu, nastąpiło usieciowienie technologii. W obliczu potęgi tego usieciowienia, będziemy coraz bardziej bezradni” - podkreślił i dodał:

„Wybór Trumpa można traktować jako obronę organizmu do użycia demokracji liberalnej, jako sygnał, że system jest na granicach wydolności. Może kiedyś historycy tak to zinterpretują”.

Doradca prezydenta zastanawiał się, czy ten sygnał jest wystarczający, aby powstrzymać szkodliwe, niebezpieczne trendy cywilizacji współczesnej, czy musimy czekać na kolejne głosy?

„Są ci, którzy potrafią sterować odcinkowo. Jeśli czytamy, że na bodaj ostatnim posiedzeniu grupy Bilderberg był zaproszony wybitny twórca sztucznej inteligencji, to znaczy, że najpotężniejsi ludzie świata są świadomi, że także tu kryją się zagrożenia. I tu pojawia się pytanie, czy oni zaprosili go po to, żeby włączyć się w ten wyścig, czy też niektórzy - bardziej roztropniejsi z nich - zaprosili go po to, żeby chronić nas przed zagrożeniami? Bo tacy kreatorzy przyszłości jak Elon Musk - współtwórca PayPal i samochodów Tesla, który z jednej strony sam inwestuje w sztuczną inteligencję, z drugiej strony przestrzega przed zagrożeniami, jakie ona niesie. Demokracja stała się ofiarą transparentności” - podkreślił.

Zapytany o to, co Polska powinna robić, dopowiedział, że w pierwszej kolejności zbudować jak najpotężniejszy sektor informatyczny kosztem innych rzeczy.

„Cyfryzacja nie jest jednym z wielu procesów przebiegających w gospodarce, tylko jest procesem, który jest ramą dla wszystkich przemian technologicznych. Zatem musimy ogromne środki - kosztem innych dyscyplin - zainwestować w sektor informatyczny, a jednocześnie robić to, co Prawo i Sprawiedliwość próbuje robić w Unii Europejskiej - powstrzymywać chore trendy rewolucji kulturowej” — podkreślił prof. Zybertowicz.

Dodał, ze klasa średnia upada, bo technologia umożliwiła przerzut kapitału i inwestycji tam, gdzie jest tania siła robocza.

 „Apple, która jest bodajże najbogatszą firmą świata generuje swoje zyski poprzez luki w systemach podatkowych w wielu krajach i wykorzystywania siły roboczej w najuboższych krajach świata. To wszystko jest możliwe dzięki technologiom” — mówił w TVP Info prof. Zybertowicz.

Na pytanie o to, co z tym może mieć wspólnego wojna w Syrii albo na Ukrainie, prof. Zybertowicz stwierdził, że są to kolejne znaki czasu, ponieważ technologia, rozwiązując jedne problemy, generuje chaos w innych miejscach.

„Postęp technologiczny przynosi ze sobą, oprócz zamierzonych efektów, liczne efekty niezamierzone. W systemie, jako całości generuje chaos. Jeśli nie spowolnimy tempa zmian, nie poradzimy sobie z uporządkowaniem domu, jakim jest nasza planeta. Wydaje się, że tylko państwa - porozumiewając się ze sobą - są w stanie powstrzymać korporacje, które bezpośrednio napędzają wyścig technologiczny” — zwrócił uwagę.

Jak wyjaśnił, jeśli korporacje zbytnio osłabią państwa, jako formy organizacji życia zbiorowego, to nie będzie przeciwwagi, która jest w stanie uchronić świat przed chaosem.

„Lepsze są państwa autorytarne, niż te państwa, które powstały na ich gruzach. Mam na myśli efekty rewolucji - tzw. arabskiej wiosny. Coś, co nazywam fundamentem demokratycznym, a ktoś inny nazywa fundamentalizmem praw człowieka, doprowadziło do o wiele większych zbrodni przeciw społeczeństwu, niż popełniane były przez systemy autorytarne” — stwierdził doradca prezydenta.

Profesor zapytany o to, która z reakcji europejskich polityków po zwycięstwie Trumpa najbardziej go zdumiała, odpowiedział, że nie ma sensu się w tej sprawie licytować.

„Jako doradcy prezydenta nie przystoi mi, żebym stawiał cenzurki politykom z którymi będzie rozmawiał pan prezydent i w ogóle polscy politycy. Trzeba przyspieszyć czas powrotu do rozumu elit europejskich” — mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

wkt/Tvp Info

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook