Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Widać abdykację rozumu

30.11.2012

W Polsce nastąpiło zjawisko abdykacji rozumu - mówi portalowi wPolityce.pl prof. Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie mamy do czynienia z sytuacją, w której "wiele wybitnych umysłów przyzwyczaiło się do swojej nieobecności w przestrzeni publicznej". "Milczenie wydaje się im postawą bardziej obywatelską niż mówienie prawdy, które mogłoby pomóc Kaczyńskiemu. Tak skutecznie potrafiono zaszczepić im nieufność wobec PiS. Okazało się, że wybitna inteligencja nie chroni przed naiwnością polityczną i uleganiem mentalności tłumu" - tłumaczy znany socjolog.

W ten sposób odpowiada na pytanie, dlaczego elity w Polsce nie alarmują widząc ograniczanie swobód obywatelskich w Polsce. Badacz zaznacza, że można mówić o niepokojących zmianach w polskiej demokracji.

"Zrozumiemy to bardzo łatwo, gdy zastanowimy się nad fenomenem niedawnych debat Prawa i Sprawiedliwości. Oto media i dziennikarze biadający nad brakiem rzeczowych głosów w polskiej polityce, robią wiele, by kluczowych motywów z tych debat nie podnieść, a nawet próbują samą ideę takich debat kompromitować. A przecież niełatwo zrozumieć, dlaczego Platforma - partia odpowiedzialna za rządzenie krajem, stojąca w obliczu tylu poważnych wyzwań - w ogóle nie myśli o zorganizowaniu otwartych, merytorycznych debat podobnych do tych, które organizuje PiS. Debat o pracy, o jakości państwa, służbie zdrowia, samorządach. Dlaczego tego nie zrobi? Gdyby PO zorganizowała takie debaty i z całego kraju ściągała ekspertów - jak robi PiS - to musiałaby słuchać wielu poważnych głosów krytycznych wobec siebie. Nawet badacze, którzy sympatyzowali z rządami Platformy, wskazaliby poważne zaniedbania ze strony PO, w tym naruszenia przez nią zasad prawa i demokracji. Platforma rządzi Polakami (dokładniej: wyobraźnią Polaków) w taki sposób, iż nie stać jej na rzeczowe przeanalizowanie faktycznych standardów rządzenia krajem. Musi więc zamykać lub pozorować debatę publiczną, sztucznie ją emocjonalizować, zawężać przestrzeń rzeczowej diagnozy. To, co się wydarzyło z Presspubliką, pokazuje pułapkę, do której Platforma sama się zapędziła. To kolejny krok rządzących na drodze odcinania siebie od rzeczywistych informacji zwrotnych, mówiących o kondycji polskiego państwa i społeczeństwa. Obecnie PO musi sama siebie uwodzić wizją strasznego PiSu i strasznych „złych” patriotów czających się za rogiem" - wyjaśnia.

W ocenie prof. Zybertowicza zmiany w "Rzeczpospolitej" oraz "Uważam Rze" mają znaczenie społeczno-polityczne, a nie tylko związane z rynkiem mediów. "Gdy z telewizji publicznej usuwa się dziennikarzy krytycznych wobec władzy, gdy media głównego nurtu, jak "Gazeta Wyborcza" i TVN24, przekazywały liczne manipulacje w sprawie katastrofy smoleńskiej, gdy miliony Polaków nie znajduje w przestrzeni medialnej głównego nurtu odzwierciedlenia swoich problemów, niepokojów i pragnień, to nie należy się dziwić, iż tworzy się potencjał dla nastrojów „insurekcyjnych”. A one znajdują swój wyraz m.in. w agresji słownej. Paraliżowanie "Rzeczpospolitej" oraz "Uważam Rze" musi być postrzegane w tej właśnie perspektywie. Jeśli ktoś zamyka usta wyrazicielom istotnych społecznych grup, potrzeb i interesów, musi liczyć się z tym, że to, co nie może znaleźć swojego wyrazu w racjonalnej debacie, znajdzie swój wyraz w agresji, wyzwiskach i - niekoniecznie pokojowych - demonstracjach" - zaznacza Zybertowicz.

Wskazuje, że dziwi go, iż "zagorzali propagandyści III RP, jak np. red. Tomasz Lis, zachowują się tak, jakby nie dostrzegali swojego własnego wkładu w degradację jakości komunikacji publicznej".

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook