Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Widać abdykację rozumu

30.11.2012

W Polsce nastąpiło zjawisko abdykacji rozumu - mówi portalowi wPolityce.pl prof. Andrzej Zybertowicz. W jego ocenie mamy do czynienia z sytuacją, w której "wiele wybitnych umysłów przyzwyczaiło się do swojej nieobecności w przestrzeni publicznej". "Milczenie wydaje się im postawą bardziej obywatelską niż mówienie prawdy, które mogłoby pomóc Kaczyńskiemu. Tak skutecznie potrafiono zaszczepić im nieufność wobec PiS. Okazało się, że wybitna inteligencja nie chroni przed naiwnością polityczną i uleganiem mentalności tłumu" - tłumaczy znany socjolog.

W ten sposób odpowiada na pytanie, dlaczego elity w Polsce nie alarmują widząc ograniczanie swobód obywatelskich w Polsce. Badacz zaznacza, że można mówić o niepokojących zmianach w polskiej demokracji.

"Zrozumiemy to bardzo łatwo, gdy zastanowimy się nad fenomenem niedawnych debat Prawa i Sprawiedliwości. Oto media i dziennikarze biadający nad brakiem rzeczowych głosów w polskiej polityce, robią wiele, by kluczowych motywów z tych debat nie podnieść, a nawet próbują samą ideę takich debat kompromitować. A przecież niełatwo zrozumieć, dlaczego Platforma - partia odpowiedzialna za rządzenie krajem, stojąca w obliczu tylu poważnych wyzwań - w ogóle nie myśli o zorganizowaniu otwartych, merytorycznych debat podobnych do tych, które organizuje PiS. Debat o pracy, o jakości państwa, służbie zdrowia, samorządach. Dlaczego tego nie zrobi? Gdyby PO zorganizowała takie debaty i z całego kraju ściągała ekspertów - jak robi PiS - to musiałaby słuchać wielu poważnych głosów krytycznych wobec siebie. Nawet badacze, którzy sympatyzowali z rządami Platformy, wskazaliby poważne zaniedbania ze strony PO, w tym naruszenia przez nią zasad prawa i demokracji. Platforma rządzi Polakami (dokładniej: wyobraźnią Polaków) w taki sposób, iż nie stać jej na rzeczowe przeanalizowanie faktycznych standardów rządzenia krajem. Musi więc zamykać lub pozorować debatę publiczną, sztucznie ją emocjonalizować, zawężać przestrzeń rzeczowej diagnozy. To, co się wydarzyło z Presspubliką, pokazuje pułapkę, do której Platforma sama się zapędziła. To kolejny krok rządzących na drodze odcinania siebie od rzeczywistych informacji zwrotnych, mówiących o kondycji polskiego państwa i społeczeństwa. Obecnie PO musi sama siebie uwodzić wizją strasznego PiSu i strasznych „złych” patriotów czających się za rogiem" - wyjaśnia.

W ocenie prof. Zybertowicza zmiany w "Rzeczpospolitej" oraz "Uważam Rze" mają znaczenie społeczno-polityczne, a nie tylko związane z rynkiem mediów. "Gdy z telewizji publicznej usuwa się dziennikarzy krytycznych wobec władzy, gdy media głównego nurtu, jak "Gazeta Wyborcza" i TVN24, przekazywały liczne manipulacje w sprawie katastrofy smoleńskiej, gdy miliony Polaków nie znajduje w przestrzeni medialnej głównego nurtu odzwierciedlenia swoich problemów, niepokojów i pragnień, to nie należy się dziwić, iż tworzy się potencjał dla nastrojów „insurekcyjnych”. A one znajdują swój wyraz m.in. w agresji słownej. Paraliżowanie "Rzeczpospolitej" oraz "Uważam Rze" musi być postrzegane w tej właśnie perspektywie. Jeśli ktoś zamyka usta wyrazicielom istotnych społecznych grup, potrzeb i interesów, musi liczyć się z tym, że to, co nie może znaleźć swojego wyrazu w racjonalnej debacie, znajdzie swój wyraz w agresji, wyzwiskach i - niekoniecznie pokojowych - demonstracjach" - zaznacza Zybertowicz.

Wskazuje, że dziwi go, iż "zagorzali propagandyści III RP, jak np. red. Tomasz Lis, zachowują się tak, jakby nie dostrzegali swojego własnego wkładu w degradację jakości komunikacji publicznej".

TK,wPolityce.pl
[Fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook