Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Trzeba na nowo ocenić Aneks

08.10.2015

„Aneks zawiera wiedzę o mechanizmach III RP. Trzeba sprawdzić, czy wątpliwości są aktualne”.

Prof. Andrzej Zybertowicz w rozmowie z TV Republika odniósł się do ewentualnej publikacji tzw. Aneksu do Raportu o WSI. W ocenie doradcy prezydenta Dudy należy sprawdzić, czy wątpliwości dotyczące dokumentu są aktualne. „Najpierw trzeba mieć czas, by przeanalizować całość i następnie zweryfikować, czy wątpliwości Lecha Kaczyńskiego są nadal istotne i aktualne” – mówił prof. Zybertowicz.

Wskazał przy tej okazji na hipokryzję mediów. „Dziennikarz TVN-u, którzy krzyczy za prezydentem Dudą „co z aneksem” - lub jego szefowie - nie wpadną na pomysł, żeby zapytać o aneks Bronisława Komorowskiego” – zauważył prof. Zybertowicz.

„Co prawda wobec niego nie ma podejrzeń historycznych, ale pytanie, czy Komorowski był odporny na działania służb III RP. Dlaczego tego nie wyjaśnił, żeby móc pracować dla Polski z czystym kontem?” – zastanawiał się. „Teraz ma ważną funkcję, pełni prestiżowy urząd byłego prezydenta, więc może wyjaśnić te wszystkie niejasności, szczególnie w obliczu informacji z książki Wojciecha Sumlińskiego 'Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego'” – podkreślał doradca prezydenta. W jego ocenie najlepsza byłaby droga sądowa.

Pytany o to, jaką decyzję dotyczącą Aneksu może podjąć prezydent Duda prof. Zybertowicz zaznaczył, że należy przeanalizować obecnie ten dokument. „Jeszcze Lech Kaczyński miał wątpliwości co do publikacji tego dokumentu. Z jednej strony aneks zawiera ważna wiedzę o mechanizmach III RP, z drugiej strony są tam rzeczy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa nie wiadomo czy mogą być ujawnione” – ocenił doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa państwa.

„To, co wyszło na taśmach jeszcze lepiej opisuje mechanizmy III RP niż wtedy (kiedy powstawał aneks – przyp. red.)” – ocenił. Prof. Zybertowicz dodał, że aneks był istotnym narzędziem odsłaniania mechanizmów działających w Polsce przed 2005 rokiem.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook