Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Zybertowicz: Trzeba na nowo ocenić Aneks

08.10.2015

„Aneks zawiera wiedzę o mechanizmach III RP. Trzeba sprawdzić, czy wątpliwości są aktualne”.

Prof. Andrzej Zybertowicz w rozmowie z TV Republika odniósł się do ewentualnej publikacji tzw. Aneksu do Raportu o WSI. W ocenie doradcy prezydenta Dudy należy sprawdzić, czy wątpliwości dotyczące dokumentu są aktualne. „Najpierw trzeba mieć czas, by przeanalizować całość i następnie zweryfikować, czy wątpliwości Lecha Kaczyńskiego są nadal istotne i aktualne” – mówił prof. Zybertowicz.

Wskazał przy tej okazji na hipokryzję mediów. „Dziennikarz TVN-u, którzy krzyczy za prezydentem Dudą „co z aneksem” - lub jego szefowie - nie wpadną na pomysł, żeby zapytać o aneks Bronisława Komorowskiego” – zauważył prof. Zybertowicz.

„Co prawda wobec niego nie ma podejrzeń historycznych, ale pytanie, czy Komorowski był odporny na działania służb III RP. Dlaczego tego nie wyjaśnił, żeby móc pracować dla Polski z czystym kontem?” – zastanawiał się. „Teraz ma ważną funkcję, pełni prestiżowy urząd byłego prezydenta, więc może wyjaśnić te wszystkie niejasności, szczególnie w obliczu informacji z książki Wojciecha Sumlińskiego 'Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego'” – podkreślał doradca prezydenta. W jego ocenie najlepsza byłaby droga sądowa.

Pytany o to, jaką decyzję dotyczącą Aneksu może podjąć prezydent Duda prof. Zybertowicz zaznaczył, że należy przeanalizować obecnie ten dokument. „Jeszcze Lech Kaczyński miał wątpliwości co do publikacji tego dokumentu. Z jednej strony aneks zawiera ważna wiedzę o mechanizmach III RP, z drugiej strony są tam rzeczy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa nie wiadomo czy mogą być ujawnione” – ocenił doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa państwa.

„To, co wyszło na taśmach jeszcze lepiej opisuje mechanizmy III RP niż wtedy (kiedy powstawał aneks – przyp. red.)” – ocenił. Prof. Zybertowicz dodał, że aneks był istotnym narzędziem odsłaniania mechanizmów działających w Polsce przed 2005 rokiem.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 2. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 3. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 4. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 5. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 6. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

 7. Internet700x40013-2017 29.03.2017

  "wSieci": Kwaśne ciacho Makłowicza

  Dorota Łosiewicz pisze o aferze rozpętanej przez Roberta Makłowicza.

 8. rafalska 29.03.2017

  Kuźmiuk: Dobre spotkanie minister Rafalskiej

  Do PE przyjechali ministrowie Elżbieta Rafalska i Stanisław Szwed z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook