Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Trzeba na nowo ocenić Aneks

08.10.2015

„Aneks zawiera wiedzę o mechanizmach III RP. Trzeba sprawdzić, czy wątpliwości są aktualne”.

Prof. Andrzej Zybertowicz w rozmowie z TV Republika odniósł się do ewentualnej publikacji tzw. Aneksu do Raportu o WSI. W ocenie doradcy prezydenta Dudy należy sprawdzić, czy wątpliwości dotyczące dokumentu są aktualne. „Najpierw trzeba mieć czas, by przeanalizować całość i następnie zweryfikować, czy wątpliwości Lecha Kaczyńskiego są nadal istotne i aktualne” – mówił prof. Zybertowicz.

Wskazał przy tej okazji na hipokryzję mediów. „Dziennikarz TVN-u, którzy krzyczy za prezydentem Dudą „co z aneksem” - lub jego szefowie - nie wpadną na pomysł, żeby zapytać o aneks Bronisława Komorowskiego” – zauważył prof. Zybertowicz.

„Co prawda wobec niego nie ma podejrzeń historycznych, ale pytanie, czy Komorowski był odporny na działania służb III RP. Dlaczego tego nie wyjaśnił, żeby móc pracować dla Polski z czystym kontem?” – zastanawiał się. „Teraz ma ważną funkcję, pełni prestiżowy urząd byłego prezydenta, więc może wyjaśnić te wszystkie niejasności, szczególnie w obliczu informacji z książki Wojciecha Sumlińskiego 'Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego'” – podkreślał doradca prezydenta. W jego ocenie najlepsza byłaby droga sądowa.

Pytany o to, jaką decyzję dotyczącą Aneksu może podjąć prezydent Duda prof. Zybertowicz zaznaczył, że należy przeanalizować obecnie ten dokument. „Jeszcze Lech Kaczyński miał wątpliwości co do publikacji tego dokumentu. Z jednej strony aneks zawiera ważna wiedzę o mechanizmach III RP, z drugiej strony są tam rzeczy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa nie wiadomo czy mogą być ujawnione” – ocenił doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa państwa.

„To, co wyszło na taśmach jeszcze lepiej opisuje mechanizmy III RP niż wtedy (kiedy powstawał aneks – przyp. red.)” – ocenił. Prof. Zybertowicz dodał, że aneks był istotnym narzędziem odsłaniania mechanizmów działających w Polsce przed 2005 rokiem.

ez,TelewizjaRepublika.pl
[Fot. wPolityce.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook