Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Zybertowicz: To spór cywilizacyjny

30.11.2011

Nie milkną echa wypowiedzi, jakiej udzielił minister Radosław Sikorski w Niemczech. Jego słowa o potrzebie federalizacji Unii Europejskiej pod przywództwem Niemiec komentuje dla portalu Stefczyk.info profesor Andrzej Zybertowicz:

W rozważaniach możemy pominąć osobę ministra Radosława Sikorskiego. Mamy do czynienia bowiem z konfliktem cywilizacyjnym. Sprowadzając go do brutalnego sedna, chodzi o pytanie czy chcemy być wasalami niemieckimi, czy chcemy być nieco mniej zamożnymi gospodarzami w swoim własnym kraju.

Spór o kształt Europy to spór o tempo wzrostu gospodarczego. Jako polityczny wasal Berlina prawdopodobnie będziemy mieli nieco wyższy wzrost gospodarczy niż jako naród, który próbuje budować swoje własne sprawne państwo, wspierające dynamiczną gospodarkę.

Najnowsze badania, opublikowane w książce „Duch równości” Richarda Wilkinsona i Kate Pickett, pokazują jednak, że lepsze są te społeczeństwa, w których występują mniejsze nierówności, a nie te, w których najubożsi są stosunkowo bogaci.

O sytuacji społeczeństwa decyduje więc dystans między najbogatszymi i najbiedniejszymi, a nie to, jak żyją najubożsi. Opowiadam się więc w Polsce za budowaniem wspólnoty, w której biedniejsza część społeczeństwa będzie mniej zamożna, ale która będzie zbudowana w sposób mniej rozwarstwiony. Wtedy bowiem jakość naszego życia będzie wyższa.

not. saż
[fot. Grzegorz Rogiński/KPRM]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook