Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Sojusze są niezbędne i Polska o nie zabiega

24.05.2017

Musimy rozważać scenariusze negatywne, polegające na tym, że kryzys nie tylko UE, ale kryzys NATO, mógłby się pogłębić; musimy posiadać instrumenty zbrojne do działania w warunkach kompletnego opuszczenia, czy kompletnej zawodności sojuszników - twierdzi prof. Andrzej Zybertowicz.

We wtorek został zaprezentowany przez MON Strategiczny Przegląd Obronny. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, jakie mają być kierunki działań, jeśli chodzi o uzbrojenie i obronę granic Polski. Do dokumentu przygotowanego przez 1,7 tys. ekspertów oraz samej prezentacji koncepcji obronnej odniósł się w środę na antenie Polskiego Radia doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy prof. 


Andrzej Zybertowicz. Jak podkreślił po raz pierwszy w III RP podjęta została próba takiego oszacowania zasobów i takiego wytyczenia celów, by Polska posiadała zdolność do samodzielnego bronienia się w warunkach niesprzyjających. 

"Generalnie rzecz biorąc, każda strategia wojenna powie, że ogniwem niezbędnym jest budowanie sojuszy. I, oczywiście, Polska to robi. Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Antoni Macierewicz wnieśli spory wkład w to, żeby szczyt NATO, który zaowocował obecnością wojsk natowskich na flance wschodniej, skończył się sukcesem. Ale musimy rozważać także scenariusze negatywne, polegające na tym, że kryzys nie tylko Unii, ale kryzys NATO mógłby się pogłębić" - mówił Zybertowicz. 

Dodał, że w pewnym sensie "musimy wyciągać wnioski z doświadczeń Izraela, który z jednej strony bardzo pielęgnuje swoje więzi sojusznicze ze światem zachodnim, ale z drugiej strony buduje instytucje i instrumenty zbrojne do działania w warunkach kompletnego opuszczenia, czy kompletnej zawodności sojuszników". 

Zdaniem Zybertowicza, "musimy to brać pod uwagę", natomiast kompleksowa ocena Strategicznego Przeglądu Obronnego, który został zakończony we wtorek, "będzie podjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę dopiero wtedy, gdy zapozna się z całym materiałem; także z jego częścią niejawną". Jak mówił PAP prezydent RP odnośnie zaprezentowanego we wtorek przez MON Strategicznego Przeglądu Obronnego, "oczekuję na jego przesłanie, o co szef BBN w moim imieniu zwrócił się już do ministra obrony". 

"Dopiero po analizie będę mógł stwierdzić, na ile uwzględnione zostały zaakceptowane przeze mnie i zgłaszane przez BBN propozycje, dotyczące między innymi systemu kierowania obroną państwa, czy dowodzenia siłami zbrojnymi. Przypomnę, że zgodnie z ustawą to prezydent, współdziałając z Radą Ministrów, jest odpowiedzialny za kierowanie obroną państwa, więc na ten temat będę rozmawiał także z panią premier" - dodał.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook