Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Zybertowicz: Przekonać biernych obserwatorów

30.09.2012

Marsz „Obudź się Polsko” zgromadził na ulicach Warszawy około 200 tysięcy Polaków. Przyszli dać wyraz swojemu niezadowoleniu z polityki obecnych władz, a także wesprzeć TV Trwam w walce o sprawiedliwe traktowanie w procedurze koncesyjnej. O ocenę Marszu portal Stefczyk.info poprosił socjologa, prof. Andrzeja Zybertowicza:

W środowisku niepodległościowym nie mamy żadnych wątpliwości, że obecna władza jest zła. Problem polega na tym, że teraz zamiast zajmować się samą władzą musimy zająć się tymi rodakami, którzy nie przyszli na manifestację.

Oni też wiedzą, że ta władza jest zła, ale muszą przestać się nas bać. Jeśli ich przekonamy, że nie muszą się bać prawej strony Polski, ta władza rozpadnie się jak domek z kart.

Obecnie obozowi niepodległościowemu brakuje umiejętności słuchania. Musimy zrozumieć, że to, że z pewnymi ludźmi nie należy robić interesów, nie znaczy, że nie należy z nimi rozmawiać. Jak nie rozmawiamy z nimi, to nie znamy ich sposobu myślenia. Jak nie znamy ich sposobu myślenia, to nie jesteśmy w stanie ich zaprosić na manifestację.

Wydaje się, że obóz niepodległościowy, w obecnym kodzie językowym, się wysycił. Teraz musimy znaleźć sposób rozmowy z tymi, którzy są biernymi obserwatorami tego, co robimy.

Not. Nal
[Fot. PAP/Paweł Supernak]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook