Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Zybertowicz: PiS nie marnował lat w opozycji

23.06.2015

"W PiSie nie zabrakło utalentowanych osób zdolnych do zbudowania maszyny sztabowej, która w warunkach nieprzyjaznych mediów głównego nurtu oraz niekorzystnych stereotypów potrafiła wygrać wybory”.

Prof. Andrzej Zybertowicz w wywiadzie dla fronda.pl podkreślił, że „następuje odczarowanie negatywnych stereotypów na temat PiS-u”.

Prof.  Zybertowicz pytany, czy dochodzi do zmiany pokoleniowej w polityce, podkreślił: „Seria przegrywanych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów łączyła się z taką oto narracją: Jarosław Kaczyński zbudował partię wodzowską, z której zostały wypchnięte zostały wszystkie osoby większego formatu posiadające zdolność do samodzielnego myślenia. Wskazywano tych, którzy odchodzili – twórcy Ludwik Dorn, politycy, który utworzyli PJN, Paweł Zalewski, tych nazwisk było więcej”.

Jak dalej podkreśla prof. Zybertowicz nie mówiono już o tych osobach, które powróciły.

„Kazimierz Ujazdowski w ogóle wrócił na łono partii, Marek Jurek i Zbigniew Ziobro weszli w sojusz, Jarosław Gowin w ogóle przyszedł z zewnątrz”.

Rozmówca zaznaczył, że przedtem mówiono, że w PiS jest tylko Jarosław Kaczyński, „po nim wielka dziura intelektualna i osobowościowa”, a potem już tylko partyjni „żołnierze”, którzy nie mieli swoich  oficerów.

„Tymczasem wybory prezydenckie pokazały, że ta teza, według której Kaczyński ma wokół siebie tylko mało wybitne postacie, bez żadnego formatu intelektualnego i politycznego jest nieprawdziwa. W ciągu kilku miesięcy pokazały się postacie o potencjale samodzielnego komunikowania się z wyborcami i o rosnącej charyzmie.

I jako przykłady wylicza Andrzeja Dudę i Beatę Szydło, którzy już mocno wpływają na politykę. W ocenie Zybertowicza to pokazuje, że „PiS nie zmarnował lat w opozycji”.

„W PiSie nie zabrakło utalentowanych osób zdolnych do zbudowania maszyny sztabowej, która w warunkach nieprzyjaznych mediów głównego nurtu oraz niekorzystnych stereotypów potrafiła wygrać wybory”- czytamy na fronda.pl

Prof. Zybertowicz podkreślił także znaczenie przyciągnięcia do PiS Piotra Glińskiego i jego szerokiego zaplecza intelektualnego.

„Można powiedzieć, że obecne niekorzystne położenie Platformy bierze się częściowo stąd, że swoją własną propagandę wzięła ona za rzeczywistość. Uwierzyła w lansowany medialnie stereotyp PiS jako ludzi, którzy jedynie walczą o skrawki władzy w opozycji, nie mają zdolności uczenia się, jak wygląda współczesny świat, nie posiadają zdolności komunikowania się z otoczeniem społecznym i profesjonalistami”- mówił w wywiadzie.

Prof. Zybertowicz odniósł się również do wyznaczenia Beaty Szydło na kandydatkę na premiera.

„Sądzę, że wyrazem dojrzałości strategicznej Kaczyńskiego jest to, iż on rozumie, że koszt rozmontowania negatywnego stereotypu, który mu zbudowano może być tak duży, że zabraknie czasu na zakomunikowanie wyborcom programu pozytywnego. Dlatego szef partii wybiera rozwiązanie, które już raz pokazało swoja skuteczność – w wyborach prezydenckich- ocenił.

fronda.pl/es

fot. M. Czutko

 


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook