Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Jesteśmy bezpieczni, ale nie absolutnie

23.03.2016

"Gdyby do Polski przybył ktoś wyposażony w pas szahida, nie znajdzie się na radarze żadnej ze służb".

Prof. Andrzej Zybertowicz uspokaja Polaków. "Prawdopodobieństwo zamachu w Polsce jest niskie" - zaznaczał w TVP1. Doradca Prezydenta RP wskazuje, że "nie możemy się czuć bezpiecznie w sensie absolutnym, bo istnieje wśród badaczy terroryzmu pojęcie „samotnych wilków”". "W Polsce nie ma jednak infrastruktury subkulturowej, w ramach której terrorystom łatwo jest znaleźć mieszkanie, zamówić taksówkę, zdobyć środki" – zaznacza prof. Zybertowicz.

Prof. Zybertowicz zwrócił uwagę na zagrożenie istniejące w Niemczech. Zauważył, że zidentyfikowanych tam zostało od 1 tys. do 1,1 tys. osób gotowych do użycia przemocy przeciwko niewinnym ludziom.

"Gdyby do Polski przybył ktoś wyposażony w pas szahida, to taka osoba nie znajdzie się na radarze żadnej z polskich służb. Nie ma mowy o bezpieczeństwie absolutnym. W sensie statystycznym nie ma żadnych sygnałów, środowisk, tkanki społeczno–organizacyjnej, która ułatwiałaby potencjalnym zamachowcom przygotowanie i realizację zamachu" – powiedział.


Profesor zauważył, że „środowiska muzułmańskie mieszkające w Polsce respektują państwo prawa”. "Nie są wrogie wobec naszej kultury, dobrze się zasymilowały, są to ludzie wysoko wykształceni, dla których życie w społeczeństwie chrześcijańskim nie jest niczym poniżającym. Natomiast dla przedstawicieli bardziej radykalnych odłamów islamu życie w społeczeństwie wysokiej konsumpcji i mobilności, która jednak nie daje szans rozwoju zawodowo-kulturowego przybyszom z innych krajów, jakie mają przedstawiciele mieszkający tu na miejscu, wytwarza często poczucie upokorzenia i stanowi podstawę psychologiczną dla postaw terrorystycznych" – tłumaczył.

Pytany o zagrożenie terrorystyczne podczas szczytu NATO, prof. Zybertowicz odpowiedział, że nie jest tu ono zbyt wysokie, bo będzie odbywał się on w strefach zamkniętych.

ez
[Fot. TVP.info]
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook