Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Elity UE utraciły kontakt z rzeczywistością

08.05.2016

Wydaje się, że część elit europejskich utraciła kontakt z rzeczywistością – mówił w programie „Woronicza 17” w TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz, ekspert z kancelarii prezydenta.

Komisja Europejska forsuje nowy plan relokacji imigrantów w Europie. Kraje, które się nie dostosują, będą musiały zapłacić duże kary finansowe. Także Andrzej Halicki z PO uważa, że propozycja jest „niewiarygodna”, ale jego zdaniem wynika m.in. stąd, że Polska utraciła wpływ na podejmowanie decyzji w UE.

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu zaproponowała reformę zasad azylowych, która wprowadzi stały system dystrybucji uchodźców. Ma też umożliwić krajom niechętnym przyjmowaniu migrantów „wykupienie się” z tego obowiązku na pewien czas. Możliwość nieuczestniczenia w relokacji uchodźców byłaby bardzo droga – 250 tys. euro za jednego uchodźcę, który nie zostanie przyjęty z puli przypadającej na dany kraj. Według Angeli Merkel to nie jest to kara, ale forma „lojalności”.

Zdaniem prof. Andrzeja Zybertowicza „część elit europejskich utraciła kontakt z rzeczywistością”. – Gdyby Unia środki tego rzędu przeznaczała na rozwiązywanie problemu uchodźców w tych krajach, do których się oni najpierw przemieszczają albo w tych krajach, gdzie są konflikty zbrojne, które później uprawniają do uzyskania statusu uchodźcy, to rzecz byłaby rozwiązana – mówił Zybertowicz. Jego zdaniem problem wynika stąd, że „UE jest dławiona przez poprawność polityczną i zjawisko, które się nasila, czyli deficyt demokracji”. 

Z kolei Andrzej Halicki podkreślał wagę naszego członkostwa w Unii. – Unia Europejska to nasze bezpieczeństwo, suwerenność, wolność i możliwość rozwoju – mówił polityk Platformy Obywatelskiej. 

Zaznaczył jednak, że propozycja KE jest „niewiarygodna”, a „reprezentacja interesów narodowych powinna być słyszana w Brukseli”. – Propozycja KE jest nie do zaakceptowania – kontynuował Halicki. Dodał, że „gdyby Polska uczestniczyła w procesie podejmowania decyzji, tak jak było do tej pory, to propozycja nigdy by nie padła”.
 Jesteśmy gotowi przyjmować kobiety i dzieci. Z kolei chorych mężczyzn wyleczyć, nakarmić, uzbroić i niech idą walczyć o wolność swoich narodów.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin podkreślał, że narzucanie poszczególnym krajom UE rozwiązań dotyczących uchodźców i imigrantów jest odbieraniem suwerenności. 

– Jeśli chodzi o politykę imigracyjną, politykę wobec uchodźców, to jest jedna z prerogatyw suwerennych państw. Jeżeli ktoś chce odgórnie, najpierw jakimiś kwotami, a teraz karami finansowymi narzucać nam naszą politykę uchodźczą i imigracyjną, to po prostu nie respektuje suwerenności naszego państwa – zaznaczył Sellin. 

Także według Adama Szłapki z Nowoczesnej pomysł KE jest „absurdalny”. – To doprowadzi do tego, że stanowiska państw członkowskich się usztywnią i nie będzie szansy na przyjęcie tego typu rozwiązania. Komisja Europejska powinna się starać wypracować stanowiska kompromisowe, solidarne, a nie używać straszaków – mówił.

Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz'15 wyraził podobną opinię jak pozostali goście programu. – Jeszcze niedawno Martin Schulz (przewodniczący Parlamentu Europejskiego –red.) nas straszył, że na siłę nam będą wsadzać uchodźców. Został oczywiście wyśmiany. Dlatego pojawił się kolejny pomysł, który polega na tym, że jak nie siłą, to pieniędzmi – mówił Jakubiak. 

Ludowcy także są zwolennikami rozsądnej polityki imigracyjnej. – Polacy to chrześcijański i rycerski naród. Jesteśmy gotowi przyjmować kobiety i dzieci. Z kolei chorych mężczyzn wyleczyć, nakarmić, uzbroić i niech idą walczyć o wolność swoich narodów – zaznaczył Piotr Zgorzelski z PSL. 

ansa/TVP Info

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook