Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: Elity UE utraciły kontakt z rzeczywistością

08.05.2016

Wydaje się, że część elit europejskich utraciła kontakt z rzeczywistością – mówił w programie „Woronicza 17” w TVP Info prof. Andrzej Zybertowicz, ekspert z kancelarii prezydenta.

Komisja Europejska forsuje nowy plan relokacji imigrantów w Europie. Kraje, które się nie dostosują, będą musiały zapłacić duże kary finansowe. Także Andrzej Halicki z PO uważa, że propozycja jest „niewiarygodna”, ale jego zdaniem wynika m.in. stąd, że Polska utraciła wpływ na podejmowanie decyzji w UE.

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu zaproponowała reformę zasad azylowych, która wprowadzi stały system dystrybucji uchodźców. Ma też umożliwić krajom niechętnym przyjmowaniu migrantów „wykupienie się” z tego obowiązku na pewien czas. Możliwość nieuczestniczenia w relokacji uchodźców byłaby bardzo droga – 250 tys. euro za jednego uchodźcę, który nie zostanie przyjęty z puli przypadającej na dany kraj. Według Angeli Merkel to nie jest to kara, ale forma „lojalności”.

Zdaniem prof. Andrzeja Zybertowicza „część elit europejskich utraciła kontakt z rzeczywistością”. – Gdyby Unia środki tego rzędu przeznaczała na rozwiązywanie problemu uchodźców w tych krajach, do których się oni najpierw przemieszczają albo w tych krajach, gdzie są konflikty zbrojne, które później uprawniają do uzyskania statusu uchodźcy, to rzecz byłaby rozwiązana – mówił Zybertowicz. Jego zdaniem problem wynika stąd, że „UE jest dławiona przez poprawność polityczną i zjawisko, które się nasila, czyli deficyt demokracji”. 

Z kolei Andrzej Halicki podkreślał wagę naszego członkostwa w Unii. – Unia Europejska to nasze bezpieczeństwo, suwerenność, wolność i możliwość rozwoju – mówił polityk Platformy Obywatelskiej. 

Zaznaczył jednak, że propozycja KE jest „niewiarygodna”, a „reprezentacja interesów narodowych powinna być słyszana w Brukseli”. – Propozycja KE jest nie do zaakceptowania – kontynuował Halicki. Dodał, że „gdyby Polska uczestniczyła w procesie podejmowania decyzji, tak jak było do tej pory, to propozycja nigdy by nie padła”.
 Jesteśmy gotowi przyjmować kobiety i dzieci. Z kolei chorych mężczyzn wyleczyć, nakarmić, uzbroić i niech idą walczyć o wolność swoich narodów.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin podkreślał, że narzucanie poszczególnym krajom UE rozwiązań dotyczących uchodźców i imigrantów jest odbieraniem suwerenności. 

– Jeśli chodzi o politykę imigracyjną, politykę wobec uchodźców, to jest jedna z prerogatyw suwerennych państw. Jeżeli ktoś chce odgórnie, najpierw jakimiś kwotami, a teraz karami finansowymi narzucać nam naszą politykę uchodźczą i imigracyjną, to po prostu nie respektuje suwerenności naszego państwa – zaznaczył Sellin. 

Także według Adama Szłapki z Nowoczesnej pomysł KE jest „absurdalny”. – To doprowadzi do tego, że stanowiska państw członkowskich się usztywnią i nie będzie szansy na przyjęcie tego typu rozwiązania. Komisja Europejska powinna się starać wypracować stanowiska kompromisowe, solidarne, a nie używać straszaków – mówił.

Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz'15 wyraził podobną opinię jak pozostali goście programu. – Jeszcze niedawno Martin Schulz (przewodniczący Parlamentu Europejskiego –red.) nas straszył, że na siłę nam będą wsadzać uchodźców. Został oczywiście wyśmiany. Dlatego pojawił się kolejny pomysł, który polega na tym, że jak nie siłą, to pieniędzmi – mówił Jakubiak. 

Ludowcy także są zwolennikami rozsądnej polityki imigracyjnej. – Polacy to chrześcijański i rycerski naród. Jesteśmy gotowi przyjmować kobiety i dzieci. Z kolei chorych mężczyzn wyleczyć, nakarmić, uzbroić i niech idą walczyć o wolność swoich narodów – zaznaczył Piotr Zgorzelski z PSL. 

ansa/TVP Info

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook