Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: denerwuje mnie cynizm premiera

31.03.2014

Od dawna pojawiały się sygnały, nie tylko z otoczenia PiS, że być może powinienem moje rozumienie mechanizmów władzy wykorzystać, wchodząc do instytucji władzy – mówi prof. Andrzej Zybertowicz w wywiadzie z „Polska The Times”, tłumacząc dlaczego zdecydował się kandydować z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego.

„Moje aspiracje to: zostanie europosłem, dbałość o interes Polski i walka o chrześcijański kształt Europy” – przekonuje socjolog i były doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak twierdzi na jego decyzję wejścia do „obozu władzy” zaważyło zaostrzenie się sytuacji na Ukrainie. „Wtedy na poważnie zacząłem rozważać propozycję ze strony kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości” – podkreśla prof. Zybertowicz. Według niego Unia „musi przewartościować hierarchię sowich polityk”. „Obecna sytuacja pokazała, że nie tylko dla Polski i krajów bałtyckich, ale także długofalowo dla całej Unii, kluczowe jest zbudowanie mechanizmów, które uchronią Europę przed uzależnieniem gospodarczym od państw dyktatorskich” – zaznacza.

Według niego Bruksela błędnie oceniała sytuację na Ukrainie. „ Działania UE opierały się na sentymentalnej wizji mówiącej, że w warunkach współczesnego rozwoju gospodarczego nie opłaca się podbijanie innych państw […] Liczni analitycy byli zakochani w wielkiej kulturze rosyjskiej. [..] Tymczasem ostatnio ujrzeliśmy inną twarz Rosji. Twarz o ambicji mocarstwowej – ciągnie socjolog dalej.

Jego zdaniem wystawienie przez wiele polskich partii celebrytów w wyścigu do europarlamentu to „wynik cynicznej kalkulacji politycznej”. „Celebryta, jeśli przyciąga ludzi do wyborów, to takich najbardziej naiwnych. […] Manipuluje się wyborcami, wmawiając im, że polityka nie jest sprawą poważną. Że w polityce nie są potrzebni ludzie rozumiejący mechanizmy władzy, zdolni do skutecznej troski o interes swojego kraju” – uważa socjolog.

Utrącenie majestatu polityce go – jak twierdzi – jednak nie dziwi. „Mnie denerwuje cynizm Donalda Tuska, który na bilbordach ostatniej kampanii samorządowej swą twarzą firmował hasło: Nie róbmy polityki, budujmy drogi” – dodaje. Swoją własna kampanię do PE Zybertowicz traktuje jako „podróż do źródeł polskiego patriotyzmu”. „Może nie uzyskam mandatu, za to napiszę książkę o tym, jak wygląda gra wyborcza – kończy.

Ryb, Polska The Times

Fot. [PAP/Wiktor Dąbkowski]

 

 


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook