Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz: denerwuje mnie cynizm premiera

31.03.2014

Od dawna pojawiały się sygnały, nie tylko z otoczenia PiS, że być może powinienem moje rozumienie mechanizmów władzy wykorzystać, wchodząc do instytucji władzy – mówi prof. Andrzej Zybertowicz w wywiadzie z „Polska The Times”, tłumacząc dlaczego zdecydował się kandydować z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego.

„Moje aspiracje to: zostanie europosłem, dbałość o interes Polski i walka o chrześcijański kształt Europy” – przekonuje socjolog i były doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak twierdzi na jego decyzję wejścia do „obozu władzy” zaważyło zaostrzenie się sytuacji na Ukrainie. „Wtedy na poważnie zacząłem rozważać propozycję ze strony kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości” – podkreśla prof. Zybertowicz. Według niego Unia „musi przewartościować hierarchię sowich polityk”. „Obecna sytuacja pokazała, że nie tylko dla Polski i krajów bałtyckich, ale także długofalowo dla całej Unii, kluczowe jest zbudowanie mechanizmów, które uchronią Europę przed uzależnieniem gospodarczym od państw dyktatorskich” – zaznacza.

Według niego Bruksela błędnie oceniała sytuację na Ukrainie. „ Działania UE opierały się na sentymentalnej wizji mówiącej, że w warunkach współczesnego rozwoju gospodarczego nie opłaca się podbijanie innych państw […] Liczni analitycy byli zakochani w wielkiej kulturze rosyjskiej. [..] Tymczasem ostatnio ujrzeliśmy inną twarz Rosji. Twarz o ambicji mocarstwowej – ciągnie socjolog dalej.

Jego zdaniem wystawienie przez wiele polskich partii celebrytów w wyścigu do europarlamentu to „wynik cynicznej kalkulacji politycznej”. „Celebryta, jeśli przyciąga ludzi do wyborów, to takich najbardziej naiwnych. […] Manipuluje się wyborcami, wmawiając im, że polityka nie jest sprawą poważną. Że w polityce nie są potrzebni ludzie rozumiejący mechanizmy władzy, zdolni do skutecznej troski o interes swojego kraju” – uważa socjolog.

Utrącenie majestatu polityce go – jak twierdzi – jednak nie dziwi. „Mnie denerwuje cynizm Donalda Tuska, który na bilbordach ostatniej kampanii samorządowej swą twarzą firmował hasło: Nie róbmy polityki, budujmy drogi” – dodaje. Swoją własna kampanię do PE Zybertowicz traktuje jako „podróż do źródeł polskiego patriotyzmu”. „Może nie uzyskam mandatu, za to napiszę książkę o tym, jak wygląda gra wyborcza – kończy.

Ryb, Polska The Times

Fot. [PAP/Wiktor Dąbkowski]

 

 


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook