Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Zybertowicz: denerwuje mnie cynizm premiera

31.03.2014

Od dawna pojawiały się sygnały, nie tylko z otoczenia PiS, że być może powinienem moje rozumienie mechanizmów władzy wykorzystać, wchodząc do instytucji władzy – mówi prof. Andrzej Zybertowicz w wywiadzie z „Polska The Times”, tłumacząc dlaczego zdecydował się kandydować z ramienia PiS do Parlamentu Europejskiego.

„Moje aspiracje to: zostanie europosłem, dbałość o interes Polski i walka o chrześcijański kształt Europy” – przekonuje socjolog i były doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak twierdzi na jego decyzję wejścia do „obozu władzy” zaważyło zaostrzenie się sytuacji na Ukrainie. „Wtedy na poważnie zacząłem rozważać propozycję ze strony kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości” – podkreśla prof. Zybertowicz. Według niego Unia „musi przewartościować hierarchię sowich polityk”. „Obecna sytuacja pokazała, że nie tylko dla Polski i krajów bałtyckich, ale także długofalowo dla całej Unii, kluczowe jest zbudowanie mechanizmów, które uchronią Europę przed uzależnieniem gospodarczym od państw dyktatorskich” – zaznacza.

Według niego Bruksela błędnie oceniała sytuację na Ukrainie. „ Działania UE opierały się na sentymentalnej wizji mówiącej, że w warunkach współczesnego rozwoju gospodarczego nie opłaca się podbijanie innych państw […] Liczni analitycy byli zakochani w wielkiej kulturze rosyjskiej. [..] Tymczasem ostatnio ujrzeliśmy inną twarz Rosji. Twarz o ambicji mocarstwowej – ciągnie socjolog dalej.

Jego zdaniem wystawienie przez wiele polskich partii celebrytów w wyścigu do europarlamentu to „wynik cynicznej kalkulacji politycznej”. „Celebryta, jeśli przyciąga ludzi do wyborów, to takich najbardziej naiwnych. […] Manipuluje się wyborcami, wmawiając im, że polityka nie jest sprawą poważną. Że w polityce nie są potrzebni ludzie rozumiejący mechanizmy władzy, zdolni do skutecznej troski o interes swojego kraju” – uważa socjolog.

Utrącenie majestatu polityce go – jak twierdzi – jednak nie dziwi. „Mnie denerwuje cynizm Donalda Tuska, który na bilbordach ostatniej kampanii samorządowej swą twarzą firmował hasło: Nie róbmy polityki, budujmy drogi” – dodaje. Swoją własna kampanię do PE Zybertowicz traktuje jako „podróż do źródeł polskiego patriotyzmu”. „Może nie uzyskam mandatu, za to napiszę książkę o tym, jak wygląda gra wyborcza – kończy.

Ryb, Polska The Times

Fot. [PAP/Wiktor Dąbkowski]

 

 


Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook