Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Zybertowicz: Będzie miał miejsce brutalny atak

06.08.2015

„Powtarzana będzie taktyka walenia prętem w klatkę” - ostrzega socjolog.

„Będzie miał miejsce brutalny atak – powtarzanie taktyki walenia prętem w klatkę, żeby środowisko, które niesie ze sobą spore nadzieje było rozdrażnione” - mówi portalowi wPolityce.pl prof. Andrzej Zybertowicz.

Socjolog przyznaje, że w środowisku przychylnym dotąd PO, np. wśród przedsiębiorców widać strach przed politycznymi zmianami. „Gdy rozmawiam z ludźmi, którzy popierali PO, np. przedstawicielami średniego biznesu, to widać bardzo duży lęk przed zmianą. To nie jest powtarzanie schematów myślowych propagandy PO, ale często argumentacja taka: „Już obecnie system podatkowy nas ciśnie, jeśli PiS przy wsparciu Dudy miał realizować te obietnice, to oni nas przyduszą”. Jeżeli nie uda się z tą częścią środowiska gospodarczego nawiązać dialogu i pokazać, że nie chodzi o strategię prymitywnego fiskalizmu, a uszczelnianie systemu podatkowego ma dotyczyć miejsc, gdzie największe podmioty wykorzystują dojścia polityczne do uzyskania nienależnych ulg lub wymykania się podatkom, jeśli nie uda się powtórzyć przesłania Beaty Szydło z konwencji w Katowicach, że kontakt z małym i średnim sektorem ma być jednym z kół zamachowych wzrostu, to nawet jeśli PiS zdobędzie władzę - bez rozproszenia tych obaw, bardzo trudno będzie zmieniać Polskę” - mówi prof. Zybertowicz.

Przyznaje jednak, że „widzi zdrowy odruch nowego otwarcia”. „Ten kredyt zaufania nie będzie trwał długo. Bardzo ważne jest, żeby prezydent swoją wizję odbudowy wspólnoty zamieniał w konkretne posunięcia, zarówno symboliczne jak i projekty ustaw oraz działania organizacyjne, jak Narodowa Rada Rozwoju” - tłumaczy.

I dodaje, że Prezydent Duda powinien się liczyć z brutalnymi atakami. „Będzie miał miejsce brutalny atak – powtarzanie taktyki walenia prętem w klatkę, żeby środowisko, które niesie ze sobą spore nadzieje było rozdrażnione. A tych brutalnych wypowiedzi nie brakuje, również po naszej stronie” - tłumaczy prof. Zybertowicz.

ez,wPolityce.pl
[Fot. M.Czutko]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook