Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zybertowicz o półmetku prezydentury Komorowskiego

09.02.2013

Osobiście miałem okazję spotkać go raz w życiu, było to na przełomie roku 89 i 90 na spotkaniu działaczy postopozycyjnych w Toruniu i robił wtedy wrażenie człowieka, który rzeczowo i rozsądnie argumentuje, jest otwarty i od tego czasu jego wizerunek w moich oczach szedł w dół, a w oczach opinii publicznej szedł w górę - mówi w rozmowie z Dorotą Łosiewicz prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog z UMK w Toruniu.

Prof. Andrzej Zybertowicz: Najwidoczniej czegoś nie rozumiem. Coś jest takiego z Bronisławem Komorowskim, że on mnie nie kręci. Ale zastanawiam się, czy nie warto spojrzeć na to w sposób bardziej systemowy. Otóż, pierwszych trzech prezydentów po 1989 roku to byli: TW "Wolski, TW "Bolek" i TW "Alek" i wszyscy sobie nieźle radzili z mediami, media z nimi dobrze żyły. Potem pojawił się Lech Kaczyński, który na ich tle miała taką "ułomność", że nigdy nie był zarejestrowany jako tajny współpracownik. I sformułowałem hipotezę, że wyjaśnieniem tej ogromnej kanonady na Lecha Kaczyńskiego, która w pewnym momencie przeszła w "przemysł pogardy" było to, że nie dało się nim sterować zakulisowo, więc trzeba było spacyfikować, zneutralizować ówczesnego prezydenta działaniem w przestrzeni symbolicznej. 

O ile wiem, Bronisław Komorowski nie ma żadnej agenturalnej przeszłości, a media są dla niego tak przychylne, jak dla tych pierwszych trzech: "Wolskiego", "Bolka" i "Alka". Może Komorowski jest po prostu człowiekiem tak uległym, który się tak ładnie wpasował w - jak to określił prof. Zdzisław Krasnodębski - "garnizonowy styl poczucia humoru" i w okoliczności pokrewne, że nie stanowi zagrożenia dla istotnych grup interesów.

Bo jeśli spojrzymy na sytuacje, w której trzech prezydentów jest w zasadzie przez media akceptowanych, ale przez media, to znaczy również przez możnowładców medialnych, przez właścicieli mediów, a prezydent Lech Kaczyński był atakowany to najwyraźniej jakieś istotne grupy interesów przyjęły, że on jest dla nich niekorzystny. Teoria demokracji mówi tak, że prezydent reprezentuje interesy społeczeństwa, a praktyka, czy badania demokracji mówią, że każdy wpływowy polityk w pewnym zakresie może reprezentować interesy społeczeństwa, ale zawsze jest pod presja rozmaitych interesów grupowych, w tym, a niekiedy przede wszystkim oligarchicznych. Nasuwa się hipoteza, że Bronisław Komorowski dla potężnych graczy, którzy pasożytują na tkance polskiego społeczeństwa nie jest żadnym zagrożeniem i dlatego ma bardzo ładny, przyjazny wizerunek.

wPolityce.pl: A może zbyt głęboko pan szuka? Może po prostu Bronisław Komorowski stara się "iść drogą Kwaśniewskiego" i chce być "prezydentem wszystkich Polaków"?

Prof. Andrzej Zybertowicz: To oczywiście jest prawdą, ale to jest tylko jedna strona monety. Otóż jedna strona to jest właśnie ten przyjazny wizerunek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który w pewnym zakresie prezydent Komorowski z powodzeniem naśladuje. Ale jest jeszcze druga strona, która dla poważnych badaczy polityki w Ameryce czy w Europie nie ulega wątpliwości. To są zakulisowe oddziaływania rozmaitych grup interesów na danego polityka. Jakiego rodzaju to były oddziaływania? Jeśli ktoś miał wątpliwości w czasach, kiedy prezydentem była osoba zarejestrowana jako TW "Alek", a w tych czasach opinia publiczna o tym nie wiedziała to niech sobie uświadomi, ze już wtedy pisano, ale nigdy tej sprawy gruntownie nie prześledzono, o relacjach Aleksandra Kwaśniewskiego z oligarchami polskiego biznesu.

wPolityce.pl: O tych powiązaniach można się dużo dowiedzieć czytając wywiad Jacka Żakowskiego z Aleksandrem Kwaśniewskim. Mówi się także o ewentualnym powrocie Aleksandra Kwaśniewskiego do polityki, czyżby oligarchowie chcieli znów wrócić do gry?

Prof. Andrzej Zybertowicz: Trzeba przyjrzeć się pewnej hipotezie. Że możliwości Donalda Tuska się wyczerpują, a PO traci zdolność tworzenia warunków sprzyjających pasożytniczym grupom interesów i szukany jest ktoś, kto ma jeszcze niewyeksploatowany potencjał wizerunkowy i powtórzy pewne posunięcia. Swego czasu gen. Gromosław Czempiński stwierdził, że gdy Unia Wolności się wyczerpywała "uznaliśmy" - nie mówiąc w jakim gronie - ze trzeba stworzyć jakąś nową ofertę i twierdził, że pomagał powołać Platformę Obywatelską. W polityce III RP powtarza się taki schemat - jakieś ugrupowanie traci zdolność bycia funkcjonalnym, służebnym wobec pewnych grup interesów, szuka się rozwiązania awaryjnego. 

Należy zwrócić uwagę, że Jan Kulczyk jako mniejszościowy udziałowiec Orlenu miał na firme zaskakująco duży wpływ. Można domniemywać, że dzięki poparciu prezydenta Kwaśniewskiego.

A wracając do Bronisława Komorowskiego. Czy nie okaże się, że schemat Aleksandra Kwaśniewskiego się nie powtórzy? Prezydent, który jest przed media hołubiony, któremu media tworzą przyjazny wizerunek po skończeniu swojej służby państwowej będzie miał posady u jakichś oligarchów i wtedy dowiemy się, że pewne fortuny wzrosły w okresie tej prezydentury.

Rozmawiała Dorota Łosiewicz

CAŁA ROZMOWA WIDEO NA: wPolityce.pl

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook