Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zoll: referendum 6 września niezgodne z konstytucją

20.08.2015

„Jestem bardzo zmartwiony referendum 6 września. Uważam, że ono nie jest zgodne z konstytucją - to nie jest po prostu materia referendalna"- mówi prof. Zoll.

„Jestem bardzo zmartwiony referendum 6 września. Uważam, że ono nie jest zgodne z konstytucją - to nie jest po prostu materia referendalna. Mamy demokrację parlamentarną i to jest pewien fundament naszego ustroju, a nie demokrację bezpośrednią. Waga tych pytań, które są zadane i w referendum wrześniowym, i w tym ew. kolejnym, nie nadają się do referendum”- mówił prof. Andrzej Zoll w rozmowie z radiem tok fm, oceniając wrześniowe referendum zarządzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Konstytucjonalista powoływał się na art. 125 konstytucji, który mówi, że że referendum można przeprowadzić przy problemach o „zasadniczym znaczeniu dla państwa”. Zdaniem prof. Zolla zadane przez Komorowskiego pytania nie odpowiadają temu założeniu.

„Uważam, że w przyszłości referendum może dotyczyć przyjęcia euro. Te pytania, które tu są moim zdaniem nie kwalifikują się, nie mają wagi referendalnej. To parlament powinien się tym zająć, a nie czynić z tego plebiscyt ogólnokrajowy. Tu zawsze jest możliwa manipulacja, tu zawsze wygrywają na tym populiści. To nie jest forma sprawowania i tworzenia prawa w Polsce”-  ocenił.

Jak przekonywał Zoll, tego typu gry ideą referendum mogą doprowadzić do rozstroju instytucji państwa i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. „Na tym polega demokracja parlamentarna, że mamy podejmować decyzje dotyczące państwa poprzez naszych przedstawicieli, a nie bezpośrednio. Sami mamy podejmować w kluczowych sprawach - inaczej może być i dziewięć pytań. My powoli zaczniemy wyłączać w takim razie parlament. (…) To prowadzi do jakiegoś bardzo groźnego dla naszego państwa dualizmu w podejmowaniu zasadniczych decyzji”- podkreślił prawnik.

Zwracał też uwagę, że będzie trudno rozdzielić kampanię wyborczą do parlamentu od kampanii referendalnej. „Już mamy konflikt, czy spot PiS dot. pytań referendalnych jest prowadzony w ramach kampanii wyborczej czy referendalnej. Tego się nie da rozdzielić merytorycznie, a przecież należy rozliczyć obie kampanie”- mówił Zoll.

Dodawał, że sam nie weźmie udziału we wrześniowym głosowaniu. „Nie powinno dojść do tego referendum. Ale odwołanie nie jest takie proste, została zakończona cała procedura i nie ma w przepisach naszych podstawy do odwołania prawidłowo zarządzonego referendum”- stwierdził. Krytycznie odniósł się też do pomysłu dopisania kolejnych pytań i organizacji drugiego referendum przy wyborach parlamentarnych.

„Jeżeli prezydent Duda ogłosi drugie referendum, to musi na nie zgodę zatwierdzić Senat. Mam nadzieję, że wówczas senatorzy poczytają art. 125 konstytucji. (…) To granie fundamentem demokracji w sprawach politycznych”-  zakończył.

lw, tok fm

fot. TVP Info/ wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook