Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Zoll: referendum 6 września niezgodne z konstytucją

20.08.2015

„Jestem bardzo zmartwiony referendum 6 września. Uważam, że ono nie jest zgodne z konstytucją - to nie jest po prostu materia referendalna"- mówi prof. Zoll.

„Jestem bardzo zmartwiony referendum 6 września. Uważam, że ono nie jest zgodne z konstytucją - to nie jest po prostu materia referendalna. Mamy demokrację parlamentarną i to jest pewien fundament naszego ustroju, a nie demokrację bezpośrednią. Waga tych pytań, które są zadane i w referendum wrześniowym, i w tym ew. kolejnym, nie nadają się do referendum”- mówił prof. Andrzej Zoll w rozmowie z radiem tok fm, oceniając wrześniowe referendum zarządzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Konstytucjonalista powoływał się na art. 125 konstytucji, który mówi, że że referendum można przeprowadzić przy problemach o „zasadniczym znaczeniu dla państwa”. Zdaniem prof. Zolla zadane przez Komorowskiego pytania nie odpowiadają temu założeniu.

„Uważam, że w przyszłości referendum może dotyczyć przyjęcia euro. Te pytania, które tu są moim zdaniem nie kwalifikują się, nie mają wagi referendalnej. To parlament powinien się tym zająć, a nie czynić z tego plebiscyt ogólnokrajowy. Tu zawsze jest możliwa manipulacja, tu zawsze wygrywają na tym populiści. To nie jest forma sprawowania i tworzenia prawa w Polsce”-  ocenił.

Jak przekonywał Zoll, tego typu gry ideą referendum mogą doprowadzić do rozstroju instytucji państwa i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. „Na tym polega demokracja parlamentarna, że mamy podejmować decyzje dotyczące państwa poprzez naszych przedstawicieli, a nie bezpośrednio. Sami mamy podejmować w kluczowych sprawach - inaczej może być i dziewięć pytań. My powoli zaczniemy wyłączać w takim razie parlament. (…) To prowadzi do jakiegoś bardzo groźnego dla naszego państwa dualizmu w podejmowaniu zasadniczych decyzji”- podkreślił prawnik.

Zwracał też uwagę, że będzie trudno rozdzielić kampanię wyborczą do parlamentu od kampanii referendalnej. „Już mamy konflikt, czy spot PiS dot. pytań referendalnych jest prowadzony w ramach kampanii wyborczej czy referendalnej. Tego się nie da rozdzielić merytorycznie, a przecież należy rozliczyć obie kampanie”- mówił Zoll.

Dodawał, że sam nie weźmie udziału we wrześniowym głosowaniu. „Nie powinno dojść do tego referendum. Ale odwołanie nie jest takie proste, została zakończona cała procedura i nie ma w przepisach naszych podstawy do odwołania prawidłowo zarządzonego referendum”- stwierdził. Krytycznie odniósł się też do pomysłu dopisania kolejnych pytań i organizacji drugiego referendum przy wyborach parlamentarnych.

„Jeżeli prezydent Duda ogłosi drugie referendum, to musi na nie zgodę zatwierdzić Senat. Mam nadzieję, że wówczas senatorzy poczytają art. 125 konstytucji. (…) To granie fundamentem demokracji w sprawach politycznych”-  zakończył.

lw, tok fm

fot. TVP Info/ wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook