Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: Wystawa w Berlinie zamyka okres ignorancji Niemiec

31.07.2014

W przypadku Powstania Warszawskiego ważne jest pokazanie Zgrupowania Radosław, wyzwolenia Gęsiówki oraz obozu Żydów – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info historyk i red. naczelny miesięcznika „wSieci Historii” prof. Jan Żaryn.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w samym sercu Berlina zorganizowano ekspozycję „Powstanie Warszawskie 1944”. Czy takie wydarzenia mogą pozytywnie wpłynąć na szerzenie wiedzy o czynie powstańczym w całej Europie?

Oczywiście - jest to bardzo dobra inicjatywa, bowiem w jednej z najważniejszych stolic europejskich prezentowana jest wystawa dotycząca Powstania Warszawskiego i sądząc po reakcjach na terenie Niemiec – w tym po przemówieniu prezydenta Joachima Gaucka – spełnia już bardzo pozytywną rolę.

Niemcy mało wiedzą o polskiej historii II wojny światowej?

Wiedza Niemców oraz Europy Zachodniej na temat Warszawy w okresie II wojny światowej niegdyś pozostawała na poziomie informacji o powstaniu w getcie z 1943 r., a nie sięgała tej rzeczywistości z 1 sierpnia 1944 .r, i kolejnych 60-paru dni. Wystawa w Berlinie zamknęła ignorancki okres w dziejach Europu Zachodniej w sprawach nierozpoznawania Polski w czasie II wojny światowej. Z drugiej strony rozpoczęła drugi etap rozpoznawania prawdy w walce o niepodległą Polskę oraz tego co nazywamy - zdradą wykonaną przez aliantów. W Berlinie na jednej z plansz jest przedstawiona historia i zdjęcie rtm. Witolda Pileckiego – jako bohatera Powstania Warszawskiego. Włączenie tej osoby, wraz z komentarzami, które dotarły do prezydenta Niemiec – świadczy o możliwości przebicia się do świadomości Europejczyków refleksji o kondycji powojennej narodu polskiego, który został nie tylko zdradzony przez aliantów, ale również oddany w ręce realnego okupanta.

Prezydent Gauck mówi o „napaści na Polskę” oraz wryciu się tamtych wydarzeń do świadomości narodu niemieckiego. Czy wystawa może zamazać zły wizerunek polskiej armii przedstawiony w filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”?

Ten element polityki historycznej dotyczący czworoboku - Niemcy, Żydzi, Rosjanie, Polacy - jest szalenie istotny i każdy sygnał, każda informacja, która pokazuje polski punkt widzenia jest ważna. W przypadku Powstania Warszawskiego ważne jest pokazanie Zgrupowania Radosław, wyzwolenia Gęsiówki oraz obozu Żydów. Następnie część wyzwolonych wejdzie w struktur podziemia biorąc następnie udział w walkach powstańczych. To jest piękna karta Powstania Warszawskiego, pokazująca rzeczywistą relacją Armii Krajowej i jej stosunek do zagłady wykonanej przez Niemców na narodzie żydowskim.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook