Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: władze chcą, byśmy przestali być wspólnotą

05.06.2014

Rozmowa z prof. Janem Żarynem, historykiem, redaktorem naczelnym miesięcznika „wSieci Historii”.

Stefczyk.info: Radni w Łodzi zmienili raz podjętą decyzję dotyczącą budowy pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego. Miał stanąć w ważnym punkcie miasta, ale radni Twojego Ruchu, SLD i PO zmienili zdanie. To kolejny sygnał sugerujący, że pamięć o prezydencie jest niewygodna. Jak Pan to ocenia?

Prof. Jan Żaryn: Pozytywna pamięć o śp. Lechu Kaczyński, jego małżonce i współpracownikach jest przeszkodą na drodze do utrzymania i powiększenia strefy wpływów oraz elektoratu bardzo konkretnej koalicji. Mowa o rządzących wspieranych przez – często pozornie istniejącą - lewicową opozycję, czyli SLD i Twój Ruch. Mam wrażenie, że głównym powodem trwałości koalicji przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu jest zawiść i konieczność zapewnienia bieżących interesów. To trzeba oceniać pod kątem najbliższych wyborów, które będą w przyszłym roku. Lech Kaczyński, jego spuścizna nie stanowią dla rządzących czerwonego dywanu, który prowadziłby ich do gabinetów i najważniejszych stanowisk.

To jedyny cel tek kampanii?

W dłuższym okresie w sporze o pamięć Pary Prezydenckiej widać niechęć do widzenia przyszłości narodu i państwa polskiego, niechęć do patrzenia na państwo jako silną instytucję, suwerenną, której należy się szacunek, która wymusza na politykach zajmujących ważne stanowiska zobowiązanie wobec wielkiej tradycji państwa polskiego. Ten szacunek musi istnieć wewnątrz i na zewnątrz. Jego podtrzymywanie to trudne zadanie.

Dlaczego?

Podtrzymywanie w oczach społeczeństw takiego zadania dla polityków jest zwyczajnie niekomfortowe. Szczególnie, gdy porówna się to ze znacznie łatwiejszym działaniem opartym na cynizmie, podtrzymywaniu mentalności społecznej, która pozwala na robienie w państwie co się żywnie podoba. To jednak ma swoje skutki – prowadzi do uznania, że państwo nas nie obchodzi, że jesteśmy mało zainteresowani istnieniem Polski i państwa polskiego.

Na ile poważna jest to walka?

Tu chodzi również o walkę o pamięć dotyczącą systemu wartości, które były jawne i czytelne, rozpisane niemal we wszystkich przemówieniach Lecha Kaczyńskiego i jego działaniach praktycznych. On stawiał jasno takie wartości, jak patriotyzm, który jest dla narodu i państwa najważniejszy. Miłość do ojczyzny to zjawisko pozytywne, które dodatkowo ma stanowić fundament porozumienia narodowego. Patriotyzm, miłość do kraju powinny być fundamentem, dopiero wtedy istnieje możliwość szukania zbieżności.

To ma jakiś związek z pomnikami Lecha Kaczyńskiego? Jak one miałyby oddziaływać na polskie społeczeństwo?

Pomniki Lecha Kaczyńskiego mogłyby stanowić nić, początek próby konsolidacji narodu przez instytucje państwa i samorządu. Jednak widać, że tamta strona nie jest zainteresowana trudnym procesem tworzenia wspólnoty narodowej na niepodważalnym fundamencie. Widocznie z ich perspektywy ważniejsze są podejmowane przez nich decyzję, by nasza wspólnota przestała być wspólnotą. Dziś można zapytać, czy po siedmiu latach rządów PO Polacy są wspólnotą, czy znów przestajemy nią być? I to pomimo wielkiej szansy, jaką otrzymaliśmy po 1989 roku...

Not. ez
[Fot. mypis.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook