Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: władza nie jest wrażliwa patriotycznie

13.11.2012

Obecna ekipa rządząca nie jest w stanie pogodzić się z tym, że przez znaczną część narodu nie jest postrzegana jako spełniająca wymogi pewnej wrażliwości patriotycznej, w związku z tym jest kontestowana - mówi Gazecie Polskiej Codziennie prof. Jan Żaryn, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, były dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Prof Żaryn zaznacza także, że "ten protest, który miał miejsce 11 listopada, jest związany z marzeniem, żeby system wartości polskich, opartych na wrażliwości patriotycznej, na miłości do ojczyzny, wygrywał w życiu publicznym i żeby elity polityczne widziały tę wrażliwość jako swoją własną". Dlatego nie dziwią go ataki mainstreamowych mediów na konkurencyjny dla marszu prezydenckiego Marsz Niepodległości, o którym znów mówi się tylko w kontekście zamieszek, i o tym, że uczestniczą w nim ludzie niebezpieczni, posądzani o faszyzm. 

Te media i obóz rządowy traktują Marsz Niepodległości w kategoriach wyłącznie politycznych. W związku z tym używają kłamstwa do zniszczenia, a przynajmniej do pomniejszenia znaczenia przeciwnika politycznego. Władza sprowadziła do parteru swoje reakcje, kłamie i opowiada rzeczy niestworzone o niechcianej manifestacji, w której ujawniają się z jednej strony patriotyczne uniesienia, z drugiej zaś konkretne antyrządowe emocje.

Prof. Żaryn osobiście uczestniczył w Marszu Niepodległości, był w środku zgromadzenia, widział z bliska zamieszki.

Policja rozpoczęła blokadę, pojawiły się w jakiejś nieodległej przestrzeni jednostki w kapturach z zasłoniętymi twarzami, które wyglądały na nieprzypadkowe, przez kogoś zorganizowane. Ci ludzie znaleźli się gdzieś na czele pochodu i wtedy zaczęły się burdy. Grupa ta była jakimś zewnętrznym klonem, który wszedł w tenże marsz. Następnie policjanci zaczęli grozić, że użyją broni gładkolufowej, że należy się rozejść, wzywali kobiety w ciąży i z dziećmi oraz dziennikarzy, by opuścili miejsce zgromadzenia, dając do zrozumienia, że zostanie użyta siła. Niewątpliwie padały okrzyki bardzo niepochlebne pod adresem policji, będące wynikiem pamięci utrwalonej w narodzie polskim, w szczególności w latach 80., czyli „policja – gestapo” czy „milicja”. To mogło oczywiście zirytować tamtą stronę. Tylko żeby była jasność, w ogóle nie obserwowałem tego w perspektywie konfliktu między stroną reprezentowaną przez konkretnych policjantów i ludźmi uczestniczącymi w marszu. To wyglądało jak jakiś wyreżyserowany spektakl.

Według profesora Żaryna do nieporozumień, a w skutek tego do zamieszek doszło, bo zgromadzeni ludzie poczuli, że władza próbuje zawłaszczyć marsz.

Problem polega na tym, że obecna ekipa rządząca nie jest w stanie pogodzić się z tym, że przez znaczną część narodu nie jest postrzegana jako spełniająca wymogi pewnej wrażliwości patriotycznej, w związku z tym jest kontestowana. (…) Tragedia polega na tym, że obecna władza nie chce z tym się pogodzić, a to powoduje, że na pewno nie jest ona demokratyczna, choć jest demokratycznie wybrana.

gpcodziennie.pl/run

fot. PAP/Jacek Turczyk


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook