Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: w sprawie pomników trwa gra służąca Rosji

21.01.2013

Sondaż zamówiony przez władze Warszawy wykazał, że ogromna większość mieszkańców stolicy nie widzi niczego złego, że w mieście, w którym mieszkają, stoją pomniki sławiące Sowietów lub osób wysługujących im się. 72 procent warszawiaków jest za powrotem na Plac Wileński pomnika "Czterech śpiących", gdy przejdzie renowację i pozostawienie pomnika Zygmunta Berlinga. O tym co sławią monumenty, które nie przeszkadzają Polakom, rozmawiamy z historykiem prof. Janem Żarynem

Dlaczego nie powinno być pomników takich jak „Czterech śpiących” i Zygmunta Berlinga?

Pomnik tzw. „Czterech śpiących”, czyli Braterstwa Broni, stoi w miejscu gwiaździście promieniującym w stronę budynków, w których Sowieci mordowali Polaków. Tak więc nie jest to przypadek, że ten pomnik tam powstał, a to był jeden z pierwszych pomników w PRL. Tak więc nie powinno nikogo dziwić, że chcemy się pozbyć tego monumentu. Nie można honorować mordowania patriotów polskich. W tym miejscu należałoby postawić pomnik ofiar zbrodniczych praktyk NKWD, sowieckiego wywiadu wojskowego, więzienia nadzorowanego przez NKWD, przekazanego potem Urzędowi Bezpieczeństwa. Piwnice dzisiejszego Liceum im. Władysława IV i inne punkty naokoło to niemi świadkowie śmierci żołnierzy i oficerów Armii Krajowej, także tych próbujących przedostać się do walczącej Warszawy, czy też likwidowanych w ramach „czyszczenia” z osób i struktur polskiego państwa podziemnego zaplecza frontu przez NKWD i UB. Tych jednostek NKWD było na zapleczu praskiej Warszawy: Otwock, Karczew, Mińsk Mazowiecki. To była cała sieć.

Dlaczego obecne władze Warszawy, a jak wynika z sondażu, także większość mieszkańców stolicy, jest za pozostawieniem „Czterech śpiących” na miejscu?

Ta chęć do honorowania zbrodniarzy jest zadziwiająca w warunkach niepodległego państwa. Wynika to albo z ignorancji, albo z pomylenia pojęć. Może z niedojrzałości historycznej osób, które zarządzają miastem i państwem polskim, albo jest to – co trudno podejrzewać – jakaś przemyślana gra służąca obcemu mocarstwu, czyli Rosji. Ona jest przecież zainteresowana w swoim przekazie historycznym - w tej łączności między historią a polityka, a ta łączność jest ewidentna - uratowaniem pozytywnego dziedzictwa Związku Sowieckiego.

Dziś trudno państwu rosyjskiemu ratować kwestię winy za Katyń, o którą bój w Europie już przegrali. Już nigdy nie zrzucą jej na Niemców. Dziś już nie ma nikt wątpliwości, że wymordowanie 22 tysięcy oficerów nie było zjawiskiem pozytywnym i nigdy nie będzie. Ale nadal jest pozytywnie odczytywane zjawisko tzw. wyzwolenia Europy środkowo-wschodniej spod niemieckiej okupacji. To jest walka nie tylko historię, ale także o współczesne pozytywne widzenie misji imperialnej Rosji na obszarze Europy. Jeżeli tego władze polskie nie widzą, to znaczy, że służą obcemu interesowi. Trudno mi domniemywać, że robią to świadomie.

A jak wygląda sprawa pomnika Zygmunta Berlinga? Za jego zachowaniem także warszawiacy się opowiadają, przy wyraźnej aprobacie władz miasta.

Problem z Zygmuntem Berlingiem jest taki, że jest to postać tragiczna w sensie rozważań o jego prywatnych wyborach. To człowiek, który w warunkach pozbawienia wolności, ratowania życia zdecydował się być agentem obcego mocarstwa. Następnie zdecydował przyjąć się od tegoż mocarstwa, których służb specjalnych był agentem, bardzo ważne stanowiska i stopnia wojskowego, gdyż trzeba przypomnieć, on był generałem Armii Czerwonej, a pułkownikiem w Wojsku Polskim. Cały jego późniejszy życiorys, widziany z perspektywy jego własnej relacji, wydaje się, że jest taką próbą utwierdzenia samego siebie w przekonaniu, że zdrada może być zamieniona na alternatywną służbę w interesie państwa polskiego, gdyż będzie się w stanie oprzeć „opiekunowi”, czyli oficerowi prowadzącemu. A oczywiście to jest nieprawda. Oficer prowadzący wygrywa zawsze z agentem, co wiemy z bardzo wielu przykładów i doświadczeń, którzy ulegli i stali się narzędziami w rękach opraców, a nie skutecznymi, propolskimi działaczami politycznymi.

Ja oczywiście rozumiem, że ten dramat Berlinga może stać się kanwą bardzo ciekawych sztuk teatralnych i filmów. Natomiast nie sposób takie osoby honorować i stawiać na tym samym poziomie co gen. Andersa, który miał rację decydując się na to, by rozpocząć procedurę osądzenia pułkownika Berlinga. Wyrok organów sprawiedliwości Polskich Sił Zbrojnych był jednoznaczny – za zdradę jest kara śmierci. Dziś żyjemy w tradycji generała Andersa.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook