Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Układ totalnie antypolski

12.08.2013

Rozmowa z historykiem, redaktorem naczelnym "wSieci Historii" prof. Janem Żarynem.

Stefczyk.info: Rosja przekaże ok. 1 mln euro na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. W komunikacie zaznacza, że to moralny obowiązek społeczności międzynarodowe, a także, że liczy iż dzięki temu uda się promować wiedzę i pamięć o "misji wyzwoleńczej Armii Czerwonej i jej aliantów podczas walki z faszyzmem”. Można się obawiać takiego zaangażowania strony rosyjskiej?

Prof. Jan Żaryn: Należy mówić o takich przypadkach, ponieważ to przypomina, jak ważna jest polityka historyczna. To pokazuje, że taka polityka jest prowadzona m.in. przez obecną Rosję. Polityka historyczna to jedno z narzędzi współczesnej polityki zagranicznej. Nie wolno zakłamywać samego siebie i udawać, że nie jest to przestrzeń używana do promowania własnego państwa i jego interesów. Polityka historyczna jest właśnie wykorzystywana do takich celów. Działanie rosyjskie, o którym mówimy, wskazuje, że Rosja jest zaangażowana w dialog prowadzony językiem historii, który dotyczy II wojny światowej. Ta "rozmowa" jest prowadzona przez trzy narody, bardzo silnie żyjące historią tamtego czasu. Mówię o Niemcach, Żydach i Rosjanach.

Na czym ten dialog się opiera?

Ten dialog ma na celu próbę ustanowienia pewnej umowy dotyczącej fundamentów interpretacyjnych związanych z II wojną światową. Pierwszy fundament to Holokaust. To jest zbrodnia, co do której wyjątkowości panuje zgoda Żydów, Niemców i Rosjan. Drugim fundamentem jest przekonanie, że Rosjanie i stalinowska Armia Czerwona, wojsko totalitarnego państwa, byli wyzwolicielami. To jest stanowisko, które ma dominować. A zatem ma nie być miejsca na nic poza wdzięcznością narodów Europy Środkowej wobec Armii Czerwonej za jej działalność z 1944 i 1945 roku, a także skutki tej działalności. Trzecim punktem jest chęć uzyskania przez Niemców zgody Żydów i Rosjan, że sprawcami II wojny światowej byli niemieccy naziści, a kategoria "nazistów" istniała równolegle do innych, którzy w gruncie rzeczy współpracowali w mordowaniu Żydów europejskich. I w związku z tym wina za Holokaust jest rozłożona.

Gdzie jest w tym układzie Polska?

Ten dialog, o którym mówię, oznacza, że wina za II wojnę światową jest rozłożona pomiędzy niemieckich nazistów i wielu, wielu innych, w tym na polski naród. Nie chcę się wypowiadać w imieniu Francuzów, Holendrów czy Niemców, ale w imieniu polskiej racji stanu należy wskazać, że ten układ jest dla Polski szalenie niebezpieczny. Działanie tego trójkąta, w którym następuje modelowanie historii II wojny światowej, jest kłamliwe. Patrząc na skutki - być może oderwane od zamiarów - należy wskazać, że jest to układ totalnie antypolski.

Dlaczego?

Wyłącza nas z kategorii ofiar niemieckich zbrodniarzy, jak również ofiar sowieckiej okupacji ziem polskich, która miała miejsce za zgodą Anglosasów. Ten przekaz pseudohistoryczny ze strony Niemiec, Rosji czy Żydów jest sprawnie używany. W odróżnieniu od strony polskiej, która nie ma ani siły przebicia, ani koncepcji. Działalność polskiej strony wygląda, jakby w kraju rządziły jakieś ufoludki, które nie rozumieją zupełnie rzeczywistości historycznej, w której funkcjonowaliśmy. To nas różni od Niemców, Rosjan czy Żydów, którzy doskonale znają swoją historię i swoje interesy w związku z nią artykułują.

Rozmawiał Nal
[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook