Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Układ totalnie antypolski

12.08.2013

Rozmowa z historykiem, redaktorem naczelnym "wSieci Historii" prof. Janem Żarynem.

Stefczyk.info: Rosja przekaże ok. 1 mln euro na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. W komunikacie zaznacza, że to moralny obowiązek społeczności międzynarodowe, a także, że liczy iż dzięki temu uda się promować wiedzę i pamięć o "misji wyzwoleńczej Armii Czerwonej i jej aliantów podczas walki z faszyzmem”. Można się obawiać takiego zaangażowania strony rosyjskiej?

Prof. Jan Żaryn: Należy mówić o takich przypadkach, ponieważ to przypomina, jak ważna jest polityka historyczna. To pokazuje, że taka polityka jest prowadzona m.in. przez obecną Rosję. Polityka historyczna to jedno z narzędzi współczesnej polityki zagranicznej. Nie wolno zakłamywać samego siebie i udawać, że nie jest to przestrzeń używana do promowania własnego państwa i jego interesów. Polityka historyczna jest właśnie wykorzystywana do takich celów. Działanie rosyjskie, o którym mówimy, wskazuje, że Rosja jest zaangażowana w dialog prowadzony językiem historii, który dotyczy II wojny światowej. Ta "rozmowa" jest prowadzona przez trzy narody, bardzo silnie żyjące historią tamtego czasu. Mówię o Niemcach, Żydach i Rosjanach.

Na czym ten dialog się opiera?

Ten dialog ma na celu próbę ustanowienia pewnej umowy dotyczącej fundamentów interpretacyjnych związanych z II wojną światową. Pierwszy fundament to Holokaust. To jest zbrodnia, co do której wyjątkowości panuje zgoda Żydów, Niemców i Rosjan. Drugim fundamentem jest przekonanie, że Rosjanie i stalinowska Armia Czerwona, wojsko totalitarnego państwa, byli wyzwolicielami. To jest stanowisko, które ma dominować. A zatem ma nie być miejsca na nic poza wdzięcznością narodów Europy Środkowej wobec Armii Czerwonej za jej działalność z 1944 i 1945 roku, a także skutki tej działalności. Trzecim punktem jest chęć uzyskania przez Niemców zgody Żydów i Rosjan, że sprawcami II wojny światowej byli niemieccy naziści, a kategoria "nazistów" istniała równolegle do innych, którzy w gruncie rzeczy współpracowali w mordowaniu Żydów europejskich. I w związku z tym wina za Holokaust jest rozłożona.

Gdzie jest w tym układzie Polska?

Ten dialog, o którym mówię, oznacza, że wina za II wojnę światową jest rozłożona pomiędzy niemieckich nazistów i wielu, wielu innych, w tym na polski naród. Nie chcę się wypowiadać w imieniu Francuzów, Holendrów czy Niemców, ale w imieniu polskiej racji stanu należy wskazać, że ten układ jest dla Polski szalenie niebezpieczny. Działanie tego trójkąta, w którym następuje modelowanie historii II wojny światowej, jest kłamliwe. Patrząc na skutki - być może oderwane od zamiarów - należy wskazać, że jest to układ totalnie antypolski.

Dlaczego?

Wyłącza nas z kategorii ofiar niemieckich zbrodniarzy, jak również ofiar sowieckiej okupacji ziem polskich, która miała miejsce za zgodą Anglosasów. Ten przekaz pseudohistoryczny ze strony Niemiec, Rosji czy Żydów jest sprawnie używany. W odróżnieniu od strony polskiej, która nie ma ani siły przebicia, ani koncepcji. Działalność polskiej strony wygląda, jakby w kraju rządziły jakieś ufoludki, które nie rozumieją zupełnie rzeczywistości historycznej, w której funkcjonowaliśmy. To nas różni od Niemców, Rosjan czy Żydów, którzy doskonale znają swoją historię i swoje interesy w związku z nią artykułują.

Rozmawiał Nal
[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook