Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: To był wielki trans

10.04.2013

Miałem taką świadomość, że w tej katastrofie zginęło bardzo wielu ludzi, których znałem, których ceniłem i których będzie mi brakować. Wówczas chciałem być obecny w 15 innych domach – wspomina wydarzenia z 10.04 2010r. prof. Jan Żaryn.

stefczyk.info: Co pan profesor robił dokładnie 10 kwietnia 2010 roku, w chwili gdy doszło do katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku?

prof. Jan Żaryn: Wraz z moją małżonką Małgosią, poprzedniego wieczoru byliśmy do późnych godzin nocnych u Magdy i Tomasza Mertów, którzy byli naszymi bliskimi sąsiadami. Rano poszliśmy uporządkować pokój w którym miało tradycyjnie odbywać się seminarium doktorskie i podczas robienia porządków, słuchając włączonego radia, usłyszeliśmy pierwsze szczątkowe jeszcze informacje, dotyczące tamtych wydarzeń. Zaskoczeni dziennikarze chyba sami nie wiedzieli co mają mówić. Moje pierwsze kroki w tym momencie polegały na przeprosinach doktorantów w powodu odwołanego seminarium, natomiast moja żona Małgosia z miejsca zadzwoniła do Magdy, aby zapytać ją czy słyszała co się stało i czy może ją jakoś wesprzeć. Chcieliśmy udzielić wsparcia naszej sąsiadce, dlatego pobiegliśmy do jej domu, gdzie zbierali się przyjaciele, wraz z księdzem Darkiem, kapłanem z naszej parafii. Jednak ja sam miałem taką świadomość, że w tej katastrofie zginęło bardzo wielu ludzi, których znałem, których ceniłem i których będzie mi brakować. Wówczas chciałem być obecny w 15 innych domach i dać świadectwo, że myślę i jestem z ludźmi naprawdę mi bliskimi.

Panie profesorze, jak obserwował pan późniejsze wydarzenia, głównie kwestie udziału naszego państwa w pomocy rodzinom ofiar, co pan czuł?

Wszystkie kolejne dni, a nawet tygodnie, dla takich osób jak my, jak nasza rodzina, która miała bardzo dużo znajomych wśród ofiar, to wszystko skłaniało do refleksji, iż żyjemy w pewnym przełomowym czasie i jeszcze nie ogarniamy tego co wydarzało się. Teraz po latach mogę zanalizować, że był to trans - nieosadzony w żadnej logice, pokryty jedynie emocjami. Ale było to również pozytywne widzenie narodu polskiego, jako wspólnoty, która odżyła, która pokazała, że ma tożsamość i zrozumienie wobec tego, że istniejemy. Wszystkie kolejki ludzi, czekających po 20 godzin do pałacu prezydenckiego, aby tylko na kilkanaście sekund móc uklęknąć przed trumną prezydenta, były niesamowite. Również też ten wielki stan modlitwy, pokazał, że jesteśmy narodem katolickim, który się modli. Zmusiło to wówczas wiele osób, oraz mediów do podporządkowania się obecnej sytuacji.

Czy wierzy pan profesor, że uda się wyjaśnić przyczyny katastrofy?

Myślę, że to nie będzie od Polaków zależało, tylko od tych, którzy posiadają źródła informacji. Tak wielka i tak ważna katastrofa z perspektywy polityki polski i polityki międzynarodowej, stanowiąca element wielkiej układanki, musiała być monitorowana przez służby zewnętrzne i to one dziś posiadają wystarczającą wiedzy aby móc szachować naszym społeczeństwem. Ekipa rządząca zrobiła masę błędów,zaniechań i zaniedbań, zagubiwszy jednocześnie grunt, aby doprowadzić do wyjaśnienia tej sprawy. Dodatkowo zespół Antoniego Macierewicza nie ma takich możliwości prawnych ani również instrumentów. aby móc dotrzeć do wszystkich informacji i reprezentować interesy narodu. Natomiast badający reprezentujący stronę rządową stchórzyli, oddając bieg spraw w obce ręce. Dlatego gdyby nie wielu wybitnych naukowców, którzy na ułamkach danych, które posiedli, starali się wyjaśnić nam, co wydarzyło się w Smoleńsku, to nic byśmy nie wiedzieli. Jest to dla mnie bardzo tragiczna konstatacja, ale moim zdaniem, władze nie mogąc czy nie chcąc zająć się rozwiązaniem tego problemu na poziomie międzynarodowym ,zabrały się za dezinformowanie polskiego społeczeństwa. I to nie wymaga już komentarza.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

 

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook