Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: To był wielki trans

10.04.2013

Miałem taką świadomość, że w tej katastrofie zginęło bardzo wielu ludzi, których znałem, których ceniłem i których będzie mi brakować. Wówczas chciałem być obecny w 15 innych domach – wspomina wydarzenia z 10.04 2010r. prof. Jan Żaryn.

stefczyk.info: Co pan profesor robił dokładnie 10 kwietnia 2010 roku, w chwili gdy doszło do katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku?

prof. Jan Żaryn: Wraz z moją małżonką Małgosią, poprzedniego wieczoru byliśmy do późnych godzin nocnych u Magdy i Tomasza Mertów, którzy byli naszymi bliskimi sąsiadami. Rano poszliśmy uporządkować pokój w którym miało tradycyjnie odbywać się seminarium doktorskie i podczas robienia porządków, słuchając włączonego radia, usłyszeliśmy pierwsze szczątkowe jeszcze informacje, dotyczące tamtych wydarzeń. Zaskoczeni dziennikarze chyba sami nie wiedzieli co mają mówić. Moje pierwsze kroki w tym momencie polegały na przeprosinach doktorantów w powodu odwołanego seminarium, natomiast moja żona Małgosia z miejsca zadzwoniła do Magdy, aby zapytać ją czy słyszała co się stało i czy może ją jakoś wesprzeć. Chcieliśmy udzielić wsparcia naszej sąsiadce, dlatego pobiegliśmy do jej domu, gdzie zbierali się przyjaciele, wraz z księdzem Darkiem, kapłanem z naszej parafii. Jednak ja sam miałem taką świadomość, że w tej katastrofie zginęło bardzo wielu ludzi, których znałem, których ceniłem i których będzie mi brakować. Wówczas chciałem być obecny w 15 innych domach i dać świadectwo, że myślę i jestem z ludźmi naprawdę mi bliskimi.

Panie profesorze, jak obserwował pan późniejsze wydarzenia, głównie kwestie udziału naszego państwa w pomocy rodzinom ofiar, co pan czuł?

Wszystkie kolejne dni, a nawet tygodnie, dla takich osób jak my, jak nasza rodzina, która miała bardzo dużo znajomych wśród ofiar, to wszystko skłaniało do refleksji, iż żyjemy w pewnym przełomowym czasie i jeszcze nie ogarniamy tego co wydarzało się. Teraz po latach mogę zanalizować, że był to trans - nieosadzony w żadnej logice, pokryty jedynie emocjami. Ale było to również pozytywne widzenie narodu polskiego, jako wspólnoty, która odżyła, która pokazała, że ma tożsamość i zrozumienie wobec tego, że istniejemy. Wszystkie kolejki ludzi, czekających po 20 godzin do pałacu prezydenckiego, aby tylko na kilkanaście sekund móc uklęknąć przed trumną prezydenta, były niesamowite. Również też ten wielki stan modlitwy, pokazał, że jesteśmy narodem katolickim, który się modli. Zmusiło to wówczas wiele osób, oraz mediów do podporządkowania się obecnej sytuacji.

Czy wierzy pan profesor, że uda się wyjaśnić przyczyny katastrofy?

Myślę, że to nie będzie od Polaków zależało, tylko od tych, którzy posiadają źródła informacji. Tak wielka i tak ważna katastrofa z perspektywy polityki polski i polityki międzynarodowej, stanowiąca element wielkiej układanki, musiała być monitorowana przez służby zewnętrzne i to one dziś posiadają wystarczającą wiedzy aby móc szachować naszym społeczeństwem. Ekipa rządząca zrobiła masę błędów,zaniechań i zaniedbań, zagubiwszy jednocześnie grunt, aby doprowadzić do wyjaśnienia tej sprawy. Dodatkowo zespół Antoniego Macierewicza nie ma takich możliwości prawnych ani również instrumentów. aby móc dotrzeć do wszystkich informacji i reprezentować interesy narodu. Natomiast badający reprezentujący stronę rządową stchórzyli, oddając bieg spraw w obce ręce. Dlatego gdyby nie wielu wybitnych naukowców, którzy na ułamkach danych, które posiedli, starali się wyjaśnić nam, co wydarzyło się w Smoleńsku, to nic byśmy nie wiedzieli. Jest to dla mnie bardzo tragiczna konstatacja, ale moim zdaniem, władze nie mogąc czy nie chcąc zająć się rozwiązaniem tego problemu na poziomie międzynarodowym ,zabrały się za dezinformowanie polskiego społeczeństwa. I to nie wymaga już komentarza.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

 

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook