Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: To atak na człowieczeństwo

10.12.2012

W niedzielę próbowano zniszczyć obraz Matki Boskiej na Jasnej Górze. Po Mszy Św. w kaplicy Cudownego obrazu 58-letni mężczyzna próbował ochlapać czarną farbą ikonę. Na szczęście nie udało mu się zniszczyć obrazu.

Z pytaniem o znaczenie tego wydarzenia portal Stefczyk.info zwrócił się do historyka prof. Jana Żaryna, redaktora naczelnego pisma "Na Poważnie":

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, o czym świadczy to wydarzenie. Należy sobie bowiem przypomnieć fakty z historii Jasnej Góry. Przypomnijmy więc atak na Jasną Górę z 1655 roku. Była zima, grudzień. Szwedzki dowódca zachwycony wizją rozgrabienia skarbu jasnogórskiego odstępuje od tego. Nie udaje mu się zaatakować Jasnej Góry. Musi jak niepyszny zwijać swój obóz. Jak wiemy to zapoczątkowało pospolite ruszenie w społeczeństwie szlacheckim. Na wieść o wydarzeniach spod Jasnej Góry szlachta wróciła na łono naturalnego patriotyzmu, który podpowiada jak się zachować w realiach, w których relatywizuje się wartości, w których doszło do pomieszania dobra i zła. W Kiejdanach dokonano zniszczenia prostych przekazów. One wróciły dopiero po wydarzeniach pod Jasną Górą.

Drugi fakt, który trzeba przypomnieć, to wydarzenia z czasów II wojny światowej. Jasna Góra, mimo obaw oo. Paulinów, nie została nigdy zbezczeszczona przez okupanta niemieckiego. Co więcej, Hans Frank gdy jako gubernator przybył na Jasną Górę, nie mógł odmówić sobie wpisu w księdze wpisów i napisał, że to właśnie to miejsce jest kwintesencją polskości. Niemcy dokonali gigantycznej liczby okropieństw i zbrodni, ale nie poważyli się na zbezczeszczenie miejsca, które jest naznaczone mocą Silniejszego, czyli Boga. Również drugi z okupantów - Związek Sowiecki - nie zbezcześcił Jasnej Góry. W kronikach jasnogórskich opisywany jest pewien incydent. Któregoś dnia do kaplicy wkroczył pijany żołnierz sowiecki. I - jak wskazuje autor opisu - ma złe zamiary. Jednak i tamten człowiek został w jakiś sposób powstrzymany siłą wewnętrzną przed zniszczeniem obrazu, przed sprofanowaniem tego miejsca.

W historii Jasnej Góry mamy bardzo jasne i czytelne przekazy, które można interpretować w takim kierunku, że nawet największe zło w otoczeniu rządzącej światem wrażliwości nie odważyło się przekroczyć tej bariery wrażliwości. Nie odważyło się narazić siebie i ludzką cywilizację na nie do końca wyobrażony szwank. I to właśnie najważniejszy problem w komentowaniu tego, co zdarzyło się w niedzielę. To może być incydent, który nie będzie miał znaczenia. I miejmy nadzieję, że tak właśnie jest.

Jednak powstaje również wątpliwość. Czy nie została przekroczona bariera, na której sforsowanie nawet tak źli ludzie się nie zdecydowali? Oni byli dużo gorsi od tego, który się odważył na próbę zniszczenia obrazu. Być może ta wrażliwość zewnętrzna została tak naruszona, tak zdewastowana, tak osłabiona, że nie stanowi żadnej ochrony przed niczym. Może już wszystko wolno. Może to jest jakaś lekcja. Może przekroczyliśmy kolejną granicę. I nie jesteśmy tego świadomi.

Kiedyś ktoś mądrze powiedział: w XIX wieku człowiek zabił Boga, żeby w XX wieku zabić człowieka. Jeśli ktoś się decyduje na podniesienie ręki na Matkę Boską, to de facto niszczy nas, niszczy człowieczeństwo.

Not. oL
[Fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook