Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: To atak na człowieczeństwo

10.12.2012

W niedzielę próbowano zniszczyć obraz Matki Boskiej na Jasnej Górze. Po Mszy Św. w kaplicy Cudownego obrazu 58-letni mężczyzna próbował ochlapać czarną farbą ikonę. Na szczęście nie udało mu się zniszczyć obrazu.

Z pytaniem o znaczenie tego wydarzenia portal Stefczyk.info zwrócił się do historyka prof. Jana Żaryna, redaktora naczelnego pisma "Na Poważnie":

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, o czym świadczy to wydarzenie. Należy sobie bowiem przypomnieć fakty z historii Jasnej Góry. Przypomnijmy więc atak na Jasną Górę z 1655 roku. Była zima, grudzień. Szwedzki dowódca zachwycony wizją rozgrabienia skarbu jasnogórskiego odstępuje od tego. Nie udaje mu się zaatakować Jasnej Góry. Musi jak niepyszny zwijać swój obóz. Jak wiemy to zapoczątkowało pospolite ruszenie w społeczeństwie szlacheckim. Na wieść o wydarzeniach spod Jasnej Góry szlachta wróciła na łono naturalnego patriotyzmu, który podpowiada jak się zachować w realiach, w których relatywizuje się wartości, w których doszło do pomieszania dobra i zła. W Kiejdanach dokonano zniszczenia prostych przekazów. One wróciły dopiero po wydarzeniach pod Jasną Górą.

Drugi fakt, który trzeba przypomnieć, to wydarzenia z czasów II wojny światowej. Jasna Góra, mimo obaw oo. Paulinów, nie została nigdy zbezczeszczona przez okupanta niemieckiego. Co więcej, Hans Frank gdy jako gubernator przybył na Jasną Górę, nie mógł odmówić sobie wpisu w księdze wpisów i napisał, że to właśnie to miejsce jest kwintesencją polskości. Niemcy dokonali gigantycznej liczby okropieństw i zbrodni, ale nie poważyli się na zbezczeszczenie miejsca, które jest naznaczone mocą Silniejszego, czyli Boga. Również drugi z okupantów - Związek Sowiecki - nie zbezcześcił Jasnej Góry. W kronikach jasnogórskich opisywany jest pewien incydent. Któregoś dnia do kaplicy wkroczył pijany żołnierz sowiecki. I - jak wskazuje autor opisu - ma złe zamiary. Jednak i tamten człowiek został w jakiś sposób powstrzymany siłą wewnętrzną przed zniszczeniem obrazu, przed sprofanowaniem tego miejsca.

W historii Jasnej Góry mamy bardzo jasne i czytelne przekazy, które można interpretować w takim kierunku, że nawet największe zło w otoczeniu rządzącej światem wrażliwości nie odważyło się przekroczyć tej bariery wrażliwości. Nie odważyło się narazić siebie i ludzką cywilizację na nie do końca wyobrażony szwank. I to właśnie najważniejszy problem w komentowaniu tego, co zdarzyło się w niedzielę. To może być incydent, który nie będzie miał znaczenia. I miejmy nadzieję, że tak właśnie jest.

Jednak powstaje również wątpliwość. Czy nie została przekroczona bariera, na której sforsowanie nawet tak źli ludzie się nie zdecydowali? Oni byli dużo gorsi od tego, który się odważył na próbę zniszczenia obrazu. Być może ta wrażliwość zewnętrzna została tak naruszona, tak zdewastowana, tak osłabiona, że nie stanowi żadnej ochrony przed niczym. Może już wszystko wolno. Może to jest jakaś lekcja. Może przekroczyliśmy kolejną granicę. I nie jesteśmy tego świadomi.

Kiedyś ktoś mądrze powiedział: w XIX wieku człowiek zabił Boga, żeby w XX wieku zabić człowieka. Jeśli ktoś się decyduje na podniesienie ręki na Matkę Boską, to de facto niszczy nas, niszczy człowieczeństwo.

Not. oL
[Fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook