Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Te święta to wykładnia polskości

15.08.2013

Rozmowa z prof. Janem Żarynem, historykiem, redaktorem naczelnym miesięcznika "wSieci Historii".

Stefczyk.info: Świętujemy rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Polacy masowo ruszyli bronić Ojczyzny dwa lata po ogłoszeniu niepodległości. Czemu Polska zawdzięczała tak duże zaangażowanie Polaków w tę bitwę? Można by sądzić, że do formującego się jeszcze kraju społeczeństwo będzie mniej przywiązane.

Prof. Jan Żaryn: Rzeczywiście proces tworzenia się narodu polskiego nie był w pełni zakończony w momencie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. W pewnej mierze kształtowanie się granic, walka o te granice, spory z sąsiadami wyzwoliła powszechność potrzeby posiadania własnego państwa. Jednak nie oznacza to, że wcześniej nie było elit, które dążyły do budowy narodu. Były takie elity, obejmowały bardzo szerokie warstwy społeczne - ziemiaństwo, inteligencję, włościan, rzemieśliników itd. Elity, tkwiące w tych grupach społecznych, tworzyły bazę, fundament nowoczesnego narodu. Proces budowania nowoczesnego narodu bez państwa w XIX wieku był bardzo utrudniony. Jednak dzięki pracy powstańczej i organicznej ten proces był prowadzony, z sukcesem. W sposób szczególny ten sukces zawdzięczamy pokoleniu, które nazywamy pokoleniem niepokornych. Część tego pokolenia to również twórcy Ligii Polskiej, a potem Ligii Narodowej, z Romanem Dmowskim, Janem Ludwikiem Popławskim, Zygmuntem Balickim na czele. Oni programowo, celowo chcieli budować, unaradawiać warstwy ludowe, by stawały się coraz bardziej świadomymi Polakami, wbrew zaborcom.

Po co to robiono?

Oni chcieli przygotować polską wspólnotę do wyzwania, jakim będzie - prędzej czy później - odbudowanie państwa polskiego. To, że w 1918 roku nie przespaliśmy swojej szansy, jest wynikiem pracy wielu pokoleń. Społeczeństwo udało się wprząc w walkę o Niepodległą. Są na to konkretne dowody, ponieważ budowanie państwa polskiego toczyło się po I wojnie światowej w sporze - głównie militarnym - z naszymi sąsiadami. To działo się na wszystkich rubieżach. Ten spór wymuszał mobilizację, największą na terenach przygranicznych. Tak było w Wielkopolsce. Powstanie Wielkopolskie było sygnałem mieszkańców tamtego regionu, gdzie oni chcą żyć, że chcą, by Wielkopolska była częścią rodzącej się Polski. Taki sam sygnał szedł z sejneńszczyzny. Tam Powstańcy Sejneńscy, z porucznikiem Zawadzkim na czele, również walczyli o polskość swoich ziem. Na południu Polski, na Rawie, na Orawie, na Spiszu, na Śląsku Cieszyńskim - wszędzie powstawały komitety, które świadczyły, że miejscowa ludność chce należeć do odradzającej się Polski. Górnicy, polscy Ślązacy walczący w kolejnych powstaniach, manifestowali przywiązanie do Polski.

Polacy więc przygotowywali się do 1920 roku.

W 1920 roku masowa mobilizacja w sposób najbardziej spektakularny ujawniła polskość społeczeństwa, przywiązanie do Polski. Gdy nawałnica bolszewicka zbliżała się do Warszawy, gen. Haller stanął na czele armii ochotniczej. Do niej zgłosiło się ponad 100 tysięcy ludzi! Byłoby ich dużo więcej, ale nie starczyło mundurów, nie starczyło broni dla tak wielu osób. Wojna z 1920 roku stanowiła "Rubikon" jeśli chodzi o uświadomienie sobie przez ludzi, że są Polakami. Tożsamość narodowa w momencie bardzo dramatycznego napięcia i groźby utraty państwa została bardzo mocno wzmocniona.

15 sierpnia po raz kolejny był pan jednym z współorganizatorów warty honorowej przez Pałacem Prezydenckim. Ta inicjatywa spina klamrą historyczną rocznicę Bitwy Warszawskiej z tym, co dzieje się współcześnie w Polsce. Czcicie Państwo pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Dlaczego akurat w ten dzień?

15 sierpnia obchodzone są święta, które stanowią pewną wykładnię polskości. To wspomnienie, że byliśmy przedmurzem, wspomnienie o zwycięstwie nad antyludzkim, antychrześcijańskim, pogańskim systemem. To historia zwycięstwa ratującego młodą Niepodległą, ratującego Naród przed zdegenerowaniem i ratującego Europę. Tego dnia obchodzimy również święto kościelne. Katolicyzm - jak pisał Roman Dmowski - nie jest dodatkiem do polskości, ale jej sensem. Matka Boska, którą wielbimy, która jest naszą Orędowniczką, wspiera nas i wspierała w tych dniach, gdy Naród modlił się w warszawskich kościołach w 1920 roku. W nich prowadzono modlitwy o wstawiennictwo Matki Boskiej, gdy do Warszawy zbliżała się armia bolszewicka. Prośby o modlitwę w tej intencji były przez biskupów przekazywane do Kościoła powszechnego. Dzisiejsza data - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i święto Wojska Polskiego - wielka treść, jaka się za nimi kryje, to kwintesencja polskości.

Warto o tym pamiętać.

Pamięć o polskiej wyjątkowości to obowiązek również instytucji wolnego, niepodległego państwa polskiego. Ci, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, to byli ludzie, którzy o tę pamięć dbali. Bardzo wielu z nich miało poczucie misji w służeniu państwu polskiemu, Polakom. Oni świadczyli, wpisywali się we wspólnotę tradycji, która wiążę się z II RP, stanowiącej punkt odniesienia dla wolnej, niepodległej Polski. Prezydent śp. Ryszard Kaczorowski symbolizuje ciągłość między pokoleniami II RP i III RP, z kolei śp. Lech Kaczyński symbolizuje to pokolenie "Solidarności", które doprowadziło nas do powtórzenia zwycięstwa z 1920 roku, choć w innych warunkach i innej rzeczywistości międzynarodowej. Pokolenie "Solidarności" burząc system pojałtański, zrywając żelazną kurtynę, powtórzyło sukces roku 1920. Jesteśmy, jako organizatorzy, przekonani, że 15 sierpnia jest to dzień, w którym powinniśmy pamiętać o naszym zobowiązaniu wobec pokoleń odległych, ale również nieodległych. Mamy zobowiązania również wobec pokolenia, które żyje. Przecież Polacy obiecaliśmy sobie, że ofiary tragedii smoleńskiej zostaną uhonorowane - Prezydent RP z małżonką, Prezydent Ryszard Kaczorowski i wszyscy, którzy zginęli lecąc na uroczystości katyńskie. Mamy żyjące zobowiązanie wobec nieżyjących, które powoduje, że dla kolejnych pokoleń będziemy stanowić - mam nadzieję - kładkę między poszczególnymi zdarzeniami z historii najnowszej. Ona pomoże zrozumieć wrażliwość, intencje, treść pamięci historycznej.

Rozmawiał TK
[Na zdj. obchody rocznicy, Ossów 2013, Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook