Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Szansa na rekolekcje

24.01.2013

Umierają wielcy Polacy od których możemy się uczyć także po ich śmierci, bo przecież nie z każdym z nich udało się nam porozmawiać, a nawet – jak w przypadku młodszego pokolenia - nie każdego z nich możemy pamiętać - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info prof. Jan Żaryn.

Stefczyk.info: Panie profesorze, jakie dziedzictwo pozostawia po sobie prymas Glemp? Jakie przesłanie niesie jego - przecież tak bogaty - życiorys dla dzisiejszego pokolenia?

Prof. Jan Żaryn: Na pewno trzeba powiedzieć to, że wielkość człowieka nie jest zależna od stanowisk, które pełni, ale od wielkiej umiejętności zachowania imponderabiliów, a jednocześnie dokonywania stałych wewnętrznych zmian i dostosowywania swojego życia do potrzeb zewnętrznych. Tego nie da się wypełnić należycie bez pokładów pokory, które w człowieku nie zawsze przecież są. A to cecha wielkiego człowieka sprawującego wielkie urzędy – odnaleźć te pokłady pokory i umieć je wykorzystać. Co ważne, nie jest to charakterystyka prymasa, która zamykałaby się jedynie na lata 80., bo przecież ten fenomen był obecny również w w trakcie bardzo trudnego czasu przechodzenia Kościoła i państwa z systemu totalitarnego do demokracji. Jeden i drugi system stwarzał warunki zmienne, do których Kościół musiał się – i potrafił – dostosować, nie tracąc swoich zasadniczych zadań. Mocno upraszczając – jego dziedzictwo zamykało się w trzech hasłach: pokora, odpowiedzialność i niezwykle otwarty umysł na widzenie wyzwań nie przez pryzmat swojej pychy i ambicji, ale z nieustannej obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz.


Warto zapytać o szerszy kontekst tego, jak potrafimy wykorzystać przesłanie wielkich postaci, które od nas odchodzą. Wystarczy spojrzeć na listę ostatnich tygodni: prymas Glemp, arcybiskup Tokarczuk, ze świeckich postaci była też Jadwiga Kaczyńska.

Mam nadzieję, że potrafimy z tego skorzystać, choć rzecz jasna, niektóre wydarzenia prowokują oceny tego, jak rozliczyliśmy się z przesłaniem wcześniejszych postaci. Trzeba zadać pytanie, czy na przykład śmierć Jana Pawła II wiele w nas zmieniła – odpowiedź musi udzielić każdy indywidualnie. W wymiarze ogólnonarodowym śmierć tak wielkich ludzi daje szanse na przejrzenie się w lustrze ich dokonań po to, byśmy – krótko mówiąc – trwali jako Polacy. Umierają wielcy Polacy od których możemy się uczyć także po ich śmierci, bo przecież nie z każdym z nich udało się nam porozmawiać, a nawet – jak w przypadku młodszego pokolenia - nie każdego z nich możemy pamiętać. To dobry czas do weryfikacji naszego własnego widzenia świata i Polski przez pryzmat dokonań i dzieła prymasa Glempa. Śmierć wybitnych przedstawicieli naszego narodu zawsze jest szansą na dobrą lekcję i zastanowienie się nad tym, jak wykorzystać ich przesłanie do tego, by i nasze życie było lepsze.


Mówi pan profesor o tej szansie na odrobienie lekcji z ich życiorysów i działań. Ale jak odrobić te lekcje? Nie jest trochę tak, że dziś, jutro powspominamy wielkie postaci, a potem zapomnimy, przechodząc do bieżących zadań?

Myślę, że siłą rzeczy jest teraz moment, by serce i umysł nastawić na dokonania życia prymasa Glempa. Miejmy nadzieję, że efekty tej refleksji gdzieś się nam odłożą, nawet jeżeli później pochłoną nas sprawy codzienne. Te lekcje kiedyś w nas zakiełkują. A jak je odrobić? Myślę, że dobrym sposobem jest choćby przemodlenie tych wielkich spraw, przeżycie czyjejś wielkości. To nie są stracone godziny ani dni, ponieważ one tworzą pokłady samodoskonalenia się. Zachęcam do tego by – mówiąc nieładnie – „skorzystać” ze śmierci prymasa Glempa i spędzić najbliższe godziny i dni na tym, aby dowiedzieć się, kim był, co robił i na czym polegała jego wielkość i trudne wybory, a także gdzie błądził, bo przecież i niedoskonałość wpisuje się w życiorys każdego – również wielkiego – człowieka. Zachęcam szczególnie do takich mały rekolekcji na temat dwóch cech: umiejętność do odnajdywania się w diametralnie różnych czasach, i to co stanowiło jego cechę często powtarzaną – naturalną pokorę i dobroć, gdzie nie ma miejsca na kłamstwo, bo człowiek uczciwy po prostu nie potrafi kłamać. Prymas Glemp nie miał tej „zdolności”.


To w aspekcie indywidualnym. A co z wymiarem społecznym?

Bez wątpienia prymas Glemp wpisuje się w portrety dostojników Kościoła, które towarzyszą mu od czasów Gaudentego, biskupa Stanisława, aż do XX-wiecznych wielkich ludzi Kościoła: prymasów Hlonda i Wyszyńskiego. To olbrzymi dorobek i dziedzictwo, które z jednej strony daje olbrzymią naukę, a z drugiej dla biskupów Kościoła w Polsce stanowi wielkie wyzwanie udźwignięcia tego bagażu.


not. svit 

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook