Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Potrzebna prawda o Wyklętych

26.02.2012

Cieszę się bardzo z tego, że młodzież interesuje się Żołnierzami Wyklętymi. Zapraszam wszystkich młodych na obchody, organizowane przez społeczny komitet - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Jan Żaryn.

Stefczyk.info: 1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak Pan ocenia ustanowienie tego święta?

Prof. Jan Żaryn: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony z inicjatywy śp. Janusza Kurtyki i śp. Lecha Kaczyńskiego jest wypełnieniem zobowiązania narodu, funkcjonującego w niepodległym państwie, wobec pokolenia, które o tę wolność walczyło. To pokolenie bohaterów samo przegrywając nie było w stanie zapanować nad skutkami swojej porażki. Skutkami tymi była próba wymazania ich pokolenia z pamięci i historii. Trzeba działać, by kłamstwa na ich temat upadły. Ich nazywano zdrajcami, mordercami. Zgoda na funkcjonowanie tych kłamstw w niepodległej Polsce byłaby zbrodnią państwa.

Decyzja o Dniu Pamięci jest zwieńczeniem działań czy początkiem?

To jest dopiero wstęp do określenia faktycznej roli Żołnierzy Wyklętych w zdobywaniu przez Polaków niepodległości. To ma być impuls prowokujący debatę na ten temat. W niej przychodzi czas na to, by pokazać wielkość i heroizm tych ludzi, jak również na ogrom działania.

O jakiej skali mówimy?

Skala była ogromna. Mówimy o bardzo dużej liczbie oddziałów partyzanckich, żołnierzy i oficerów polskich. Oni działali w wielu organizacjach o różnym zasięgu i sile. Mówimy również o działaniach, którymi objęte było całe terytorium Polski, od Kresów po dzisiejszą zachodnią Polskę. Obszar najaktywniejszej działalności Żołnierzy Wyklętych to dzisiejsza tzw. ściana wschodnia. Ona była bardzo mocno nasycona partyzantką. Jeden z dowódców lokalnego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Kulesza ps. Młot na początku 1947 roku miał pod swoją komendą 5 tysięcy żołnierzy. Jak dziś się oblicza, w partyzantkę antykomunistyczną zaangażowanych było nawet do 200 tysięcy Polaków. Samych organizacji młodzieżowych, które walczyły o wolną Polskę, było około 1000.

Sobotnia „Rzeczpospolita” pisała, że coraz więcej młodych ludzi interesuje się Żołnierzami Wyklętymi

Cieszę się bardzo z tego powodu. Zapraszam wszystkich młodych na obchody, organizowane przez społeczny komitet. My świętujemy o godzinie 19:30 na Placu Piłsudskiego, gdzie odbędzie się Apel Poległych i złożone zostaną kwiaty. Będziemy również przypominać historię zapomnianą o ludziach podziemia niepodległościowego.  O godzinie 21:00 udajemy się do Katedry, gdzie będziemy się modlić za poległych oraz śp. Lecha Kaczyńskiego i śp. Janusz Kurtykę. To dzięki ich staraniom to święto stało się faktem.

Zapewne wielu młodych weźmie udział w tych uroczystościach. Skąd takie zainteresowanie?

Myślę, że wynika ono z dwóch powodów. Po pierwsze, Żołnierze Wyklęci to głównie osoby młode. Oni walczyli, siedzieli w lesie, gdy, jak „Rój”, mieli nieco ponad dwadzieścia lat. To byli ludzie, którzy byli bohaterscy, patriotyczni, nie lękali się, również śmierci. Dla młodego, ambitnego człowieka oni mogą stanowić dziś pewnego rodzaju wzór odwagi, w której ludzie powinni wzrastać. Dziś nie trzeba przelewać krwi, można dawać świadectwo o swoich poglądach, wierze, o chęci życia wedle zasad moralnych czy mieć odwagę, by piętnować zło dookoła. To również wymaga odwagi. Ją można niejako odziedziczyć po Żołnierzach Wyklętych, śledząc ich życiorysy i wybory. Młodzież ma naturalną potrzebę wzrastania w tym, by być lepszym. Z tego w mojej ocenie wynika zainteresowanie bohaterami walki o wolną Polskę.

Rozmawiał KL
[fot. Hieronim Dekutowski "Zapora" i Zdzisław Broński "Uskok"/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook