Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Pokazać niemieckich zbrodniarzy

02.08.2013

Rozmowa z prof. Janem Żarynem, redaktorem naczelnym "Sieci Historii"

Stefczyk.info: 1 sierpnia obchodziliśmy 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak Pan ocenia skuteczność sądzenia zbrodniarzy, którzy mordowali Polaków w czasie walk?

Prof. Jan Żaryn: Większość niemieckich zbrodni, które dotyczyły Polaków, a nie polskich obywateli o pochodzeniu żydowskim, nie została w żaden sposób rozliczona. Nie ścigano skutecznie zbrodniarzy niemieckich czy tych z organizacji kolaborujących z Niemcami. To przestrzeń wciąż należy zagospodarować. Celem tego w dużej mierze nie jest już karanie zbrodniarzy, bo większość z nich przecież już nie żyje, ale wykonanie pracy prokuratorskiej, która pozwoliłaby zebrać wiedzę o tych zbrodniach. Ta wiedza powinna zostać zaprezentowana w formie decyzji o umorzeniu tych śledztw. Tym zajmuje się również pion śledczy IPN. Takich spraw było prowadzonych wiele. Za czasów prezesury śp. Janusza Kurtyki Instytut planował publikację zebranych decyzji o umorzeniu. Opinia publiczna otrzymałaby dzięki temu wskazówkę dotyczącą koniecznych aktów sprawiedliwości, jakie powinny spotkać Polskę i Polaków. Jednak z przyczyn obiektywnych do nich już nie dojdzie.

Jak zachowywał się PRL w tej sprawie? Rosjanie zniewalali Polskę pod hasłem walki z niemieckimi nazistami. Czyli powinni być zainteresowani sądzeniem niemieckich zbrodniarzy?

Tak. I to się działo. Służył ku temu dekret PKWN z 31 sierpnia 1944 roku o faszyzacji kraju i współpracy z nazistami. Temu dekretowi podlegali początkowo zbrodniarze hitlerowcy. Jurgen Stroop, Erich Koch czy Arthur Greiser byli sądzeni właśnie na mocy tego dekretu. Jednak zaraz po wojnie ten dekret zaczął być wykorzystywany również do celów politycznych i propagandowych. Z tego dekretu sądzono również księży, co miało również wymiar antywatykański. Z czasem dekret stał się narzędziem służącym do oczerniania, aresztowania i skazywania - na karę śmierci włącznie - żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji. Ten dekret stał się narzędziem eliminowania z przestrzeni publicznej środowisk oporu wobec komunistów. Równocześnie jednak - od 1945 roku - rozpoczęła prace komisja ścigająca zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu. Celem tego ciała było zbieranie materiałów, dowodów, zbieranie relacji świadków. A także ściganie zbrodniarzy niemieckich. Temu służyły również działania prokuratorów, historyków i badaczy. Ta instytucja pozwoliła Władysławowi Siemaszko, a potem jego córce Ewie Siemaszko do opisywania Rzezi Wołyńskiej. Ustalenia na ten temat zawdzięczamy właśnie tej komisji. Władysław Siemaszko pracował w tej komisji, dzięki czemu miał niezbędną wiedzę, by Rzeź opisać. Podobne działania prowadzono np. w sprawie represji, jakim poddawano Polaków ratujących Żydów. Dokumentacja zebrana przez prokuratora Wacława Bielawskiego to ponad 900 świadectw pojedynczych lub zbiorowych represji niemieckich na Polakach.

Poszły za tym kary dla Niemców?

Z tego, co wiem, nie. Dokumentacja jednak jest dostępna w IPN. Ona również mogłaby, gdyby nie fakt, że obecnie ci zbrodniarze już nie żyją, służyć do postawienia w stan oskarżenia Niemców, którzy pojawiają się w tych dokumentach. Przecież, jeśli są ofiary, to znaczy, że byli i sprawcy. Akta obecnego pionu śledczego IPN identyfikują konkretnych zbrodniarzy. Należałoby sprawdzić, jak wielu z niemieckich zbrodniarzy próbowano w ogóle pociągnąć do odpowiedzialności.

Na stronach miasta stołecznego Warszawy wciąż można znaleźć raport, jaki sporządzono w związku ze zniszczeniami dokonanymi przez Niemców. Możemy mieć choćby cień poczucia wyrównania krzywd?

Roszczenia, które są zawarte w tej księdze, nigdy nie zostały przerobione, czy wykorzystane jako podstawa realnych negocjacji ze stroną niemiecką. Przynajmniej nigdy szef MSZ nie wypowiadał się pozytywnie o takim pomyśle. Należy jednak pamiętać, że po wojnie Niemcy przekazywali w ramach różnych umów pewne odszkodowania. Jednak znów należałoby sprawdzić, jaka część tych odszkodowań dotyczyła mordów, a jaka kwestii odszkodowań za mienie. Również warto zobaczyć, jaka część tych kwot została przekazana obywatelom II RP pochodzenia żydowskiego, a jaka do Polaków. Trzeba zobaczyć, co zostało rozliczone, a co zostało zaniedbane. Wiadomo, że działa od lat Fundacja Polsko-Niemieckie pojednanie, która wypłaca odszkodowania za przymusową pracę na rzecz Niemców. Krzywdy związane z tą represją są wyrównywane.

Katalog represji niemieckich było wiele.

Dobrym przewodnikiem w tej sprawie jest projekt "Strat osobowe pod okupacją niemiecką". On widnieje na stronach internetowych IPN i Fundacji Polsko-Niemieckie pojednanie (straty.pl). Tam wymienione są osoby represjonowane oraz opracowany został katalog stosowanych przez Niemców represji wobec Polaków. Warto się tą publikacją zainteresować.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook