Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: nawet pomnik Dzierżyńskiego mógłby dalej stać

20.01.2013

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie władz Warszawy 72 procent mieszkańców stolicy chce przywrócenia na miejsce pomnika „Czterech śpiących” i pozostawieniem w spokoju pomnika Zygmunta Berlinga, a 20 procent chce likwidacji monumentów lub ich przeniesienia. Badanie przeprowadzono w ramach Barometru Warszawskiego, czyli tego samego, który zbadał, że warszawiacy nie chcą pomnika smoleńskiego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy historyka prof. Jana Żaryna.

Stefczyk.info: Wierzy pan w wyniki tego sondażu?

Prof. Jan Żaryn: Mam takie podwójne wrażenie. Z jednej strony nie czuję się zbyt kompetentny, aby głębiej przeanalizować instrumenty, które wykorzystują firmy badawcze – jak rozumiem na zlecenie podmiotu, który jest zainteresowany jedną z dwóch odpowiedzi, a nie jest temu podmiotowi obojętne, która odpowiedź padnie. Można mieć wtedy wrażenie, że podmiot zamawiający otrzymuje produkt zgodny z zamówieniem, co nie znaczy, że rzetelny. A druga uwaga. Niewątpliwie można zaryzykować taką tezę, że Warszawa jest miejscem zamieszkanym przez ostatnie dziesięciolecia przez znaczną część społeczności, która jest lojalna wobec zamysłów władzy. Wynika to z miejsc pracy, które są w znacznej mierze uzależnione od podmiotów państwowo-samorządowych, czyli szeroko pojętej administracji, a tak się składa, że w jednym i drugim przypadku władza należy do Platformy Obywatelskiej. Jest to taka być może – posłuszność mimo woli, mająca mentalne zakorzenienie gdzieś tam w PRL, co oczywiście jest smutne. Stawiałbym taką tezę, że te 20 procent, którzy są za zlikwidowaniem pomników lub ich przeniesieniem, to nie są bierni odbieracze rzeczywistości i przystosowujący się do tejże, a bierność jest w sondażu odpowiedzią postulowaną przez władze, więc te 20 ludzie to osoby czynne, aktywne, które mają jakieś zdanie na temat przestrzeni publicznej, w tym przypadku przestrzeni dotyczącej znaków historycznych podtrzymujących naszą tożsamość niepodległościową, albo tę tożsamość krzywiącą.

Mamy w pamięci sympatyczne obrazki tłumów warszawiaków klaszczących, cieszących się na widok burzenia pomnika Dzierżyńskiego na Placu Bankowym. Czy gdyby on do dzisiaj stał i podobnie jak dziś pomnik „Czterech śpiących” zostałby czasowo przeniesiony na czas renowacji, to czy dziś warszawiacy opowiedzieliby się za jego przywróceniem?

Jeżeli atmosfera wytwarzana przez mainstreamowe media i władze samorządowe byłaby zręcznie prowadzona w tym kierunku, to zmanipulowana ludność Warszawy, oddając cześć nie Dzierżyńskiemu, ale właśnie mediom i władzom, faktycznie opowiedziałaby się za jego przywróceniem.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Ireneusz S. Wierzejski, Wikipedia: pomnik Braterstwa Broni]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook