Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: nawet pomnik Dzierżyńskiego mógłby dalej stać

20.01.2013

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie władz Warszawy 72 procent mieszkańców stolicy chce przywrócenia na miejsce pomnika „Czterech śpiących” i pozostawieniem w spokoju pomnika Zygmunta Berlinga, a 20 procent chce likwidacji monumentów lub ich przeniesienia. Badanie przeprowadzono w ramach Barometru Warszawskiego, czyli tego samego, który zbadał, że warszawiacy nie chcą pomnika smoleńskiego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy historyka prof. Jana Żaryna.

Stefczyk.info: Wierzy pan w wyniki tego sondażu?

Prof. Jan Żaryn: Mam takie podwójne wrażenie. Z jednej strony nie czuję się zbyt kompetentny, aby głębiej przeanalizować instrumenty, które wykorzystują firmy badawcze – jak rozumiem na zlecenie podmiotu, który jest zainteresowany jedną z dwóch odpowiedzi, a nie jest temu podmiotowi obojętne, która odpowiedź padnie. Można mieć wtedy wrażenie, że podmiot zamawiający otrzymuje produkt zgodny z zamówieniem, co nie znaczy, że rzetelny. A druga uwaga. Niewątpliwie można zaryzykować taką tezę, że Warszawa jest miejscem zamieszkanym przez ostatnie dziesięciolecia przez znaczną część społeczności, która jest lojalna wobec zamysłów władzy. Wynika to z miejsc pracy, które są w znacznej mierze uzależnione od podmiotów państwowo-samorządowych, czyli szeroko pojętej administracji, a tak się składa, że w jednym i drugim przypadku władza należy do Platformy Obywatelskiej. Jest to taka być może – posłuszność mimo woli, mająca mentalne zakorzenienie gdzieś tam w PRL, co oczywiście jest smutne. Stawiałbym taką tezę, że te 20 procent, którzy są za zlikwidowaniem pomników lub ich przeniesieniem, to nie są bierni odbieracze rzeczywistości i przystosowujący się do tejże, a bierność jest w sondażu odpowiedzią postulowaną przez władze, więc te 20 ludzie to osoby czynne, aktywne, które mają jakieś zdanie na temat przestrzeni publicznej, w tym przypadku przestrzeni dotyczącej znaków historycznych podtrzymujących naszą tożsamość niepodległościową, albo tę tożsamość krzywiącą.

Mamy w pamięci sympatyczne obrazki tłumów warszawiaków klaszczących, cieszących się na widok burzenia pomnika Dzierżyńskiego na Placu Bankowym. Czy gdyby on do dzisiaj stał i podobnie jak dziś pomnik „Czterech śpiących” zostałby czasowo przeniesiony na czas renowacji, to czy dziś warszawiacy opowiedzieliby się za jego przywróceniem?

Jeżeli atmosfera wytwarzana przez mainstreamowe media i władze samorządowe byłaby zręcznie prowadzona w tym kierunku, to zmanipulowana ludność Warszawy, oddając cześć nie Dzierżyńskiemu, ale właśnie mediom i władzom, faktycznie opowiedziałaby się za jego przywróceniem.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Ireneusz S. Wierzejski, Wikipedia: pomnik Braterstwa Broni]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook