Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Nasze życie publiczne nie jest demokratyczne

02.12.2012

O stanie polskiej demokracji oraz polityce Platformy Obywatelskiej portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Janem Żarynem, redaktorem naczelnym miesięcznika "Na Poważnie".

Stefczyk.info: W ostatnim czasie rządzący doprowadzili do zmian w ustawie o zgromadzeniach, prowadzone są prace nad ustawą dot. "mowy nienawiści", wcześniej Platforma ograniczyła dostęp do informacji publicznej, a dodatkowo prowadzi aktywne działania mające na celu ujednolicenie przekazu medialnego. Pojawiają się opinie, że z polską demokracją dzieje się coś niepokojącego. Pan ma takie poczucie?

Prof. Jan Żaryn: Nasze życie publiczne nie jest życiem demokratycznym. My nie żyjemy w systemie demokratycznym już od dłuższego czasu. Od samego początku, od 1989 roku bardzo wiele zjawisk, związków, powiązań nieformalnych i pozakonstytucyjnych, nie instytucjonalnych wpływa faktycznie na życie publiczne i państwowe. Decyzje często są podejmowane poza instytucjami uprawnionymi do tego. To jest w pewnym stopniu dziedzictwo PRLu. To wpływa od samego początku na kształt polskiego ustroju. To jednak nie koniec. Na to nałożyły się jeszcze nowe problemy. One wynikają z mentalności ludzkiej, w tym mentalności widocznej u polityków. To jest jak gangrena przerzucona z PRL do III RP. Ten przerzut nie był genetyczny, a właśnie mentalnościowy. On dotyczy bowiem również elit postsolidarnościowych.

Czym to skutkuje?
Demokrację traktuje się jako część języka PRowskiego, część pewnej propagandy, w której należy umieścić relacje władzy i społeczeństwa. De facto ta władza ma być sprawowana przez degradację debaty publicznej i w związku z tym degradację życia publicznego w oczach społeczeństwa. W konsekwencji to życie publiczne ma być nieinteresujące, niedające żadnej satysfakcji z uczestniczenia. Z drugiej strony sfera władzy zdaje sobie sprawę, że można trzymać za twarz znaczne części społeczeństwa, uzależniając go od centrum władzy. To jest uzależnienie szantażysty, skierowane do ludzi, którzy mają w sobie słabość a jednocześnie niechęć przeciwstawiania się szantażowi.

O jakim szantażu Pan mówi?
Z jednej strony o szantażu, jaki może mieć miejsce między pracodawcą a pracobiorcą, w tym zawierają się praktyki związane z administracją publiczną, jak i z tzw. światem prywatnego biznesu, o czym świadczą zwolnienia w "Uważam Rze". Mamy wielopiętrowe uzależnienia, oparte na nadziei na tchórzostwo ludzi uzależnianych, a z drugiej strony na cynicznym wykorzystywaniu pozycji nadrzędnej. To niszczy również nasze życie publiczne w sferze etycznej, niszczy ten wymiar życia wspólnotowego.

To ważny wymiar?
Demokracja bez podglebia etycznego nie istnieje. Staje się jedynie elementem propagandy, ukrywając prawdziwy ciąg decyzyjny i przyczynowo-skutkowy, nie związany z treścią etyczną pojęcia demokracja. W takiej rzeczywistości my żyjemy.

Czym to będzie skutkowało?
Przypomina mi się 2007 rok. Gdy PiS tracił władzę, przewidywałem, że Polska i Polacy mają około 20 lat "do tyłu", jeśli chodzi o związek z ustrojem demokratycznym. Bowiem Platforma Obywatelska jest partią, która w miarę perfekcyjnie opanowała narzędzia, służące degradacji społeczeństwa, opanowała mechanizmy zarządzania masami, które nie są gotowe wyjść poza sferę niewolniczego poddania się mechanizmom władzy. I niestety sądzę, że i Niemcy i Rosja, a może szerzej, i Unia Europejska i Rosja, nie dopuszczą do tego, by strona aktywna politycznie, by dojrzała obywatelsko strona polskiego społeczeństwa uzyskała reprezentacje polityczną o sile więcej niż 25-30-procent. W normalnych warunkach taki procent społeczeństwa jest w stanie podporządkować sobie resztę, a w naszych realiach niestety okazuje się, że duża - jak na europejskie warunki - grupa zaangażowanych obywateli jest nie awangardą tylko marginesem.

Rozmawiał oL
[fot. PAP/R.Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook