Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: linia Ribbentrop-Mołotow istnieje

09.09.2014

Prof. Jan Żaryn w imieniu kierowanego przez siebie Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza popiera kandydaturę prof. Andrzeja Nowaka na prezydenta Polski. Zdaniem prof. Żaryna, nie ma obecnie lepszego kandydata niż krakowski historyk.

O kandydaturze Nowaka prof. Żaryn mówił w Radiu Wnet. „Bez wątpienia żyjemy w czasie niespokojnym, w którym nie mamy jako naród, prawa, by czuć się bezpiecznymi. Dlatego potrzebna nam jest silna osobowość, na czele naszego państwa” - tłumaczy Żaryn. Dodaje, że „nie chce wnikać w charakter i cechy obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale bez wątpienia on nie uosabia siły, stanowczości, autorytetu międzynarodowego i nie daje poczucia bezpieczeństwa społeczeństwu”.

„Ze względu na czas, który wydaje się być coraz trudniejszy, Polacy powinni znaleźć kandydata, który by im poczucie bezpieczeństwa nie tyle gwarantował – nikt nam nie może dziś dać żadnych gwarancji, ale wzmacniał. Prof. Andrzej Nowak jest z jednej strony świetnym znawcą Rosji, doskonale zna charakter tego narodu, władzy rosyjskiej. Doskonale w związku z tym będzie nie tylko nas reprezentował w relacjach międzynarodowych, ale i ze znawstwem będzie rozumiał tamte reakcje, będzie rozumiał gesty, słowa i czyny strony rosyjskiej” - tłumaczy Żaryn.

Gość Radia Wnet przyznaje, że zna osobiście profesora Andrzeja Nowaka. „To jest człowiek Zachodu w tym doskonałym rozumieniu. On jest osadzony bardzo mocno w kulturze chrześcijańskiej, również polskiej. To człowiek, który doskonale zna kulturę europejską, kulturę 'białego człowieka' roznoszoną przez wieki tam, gdzie on trafiał. Kulturę, w której żyje świat dzisiejszy, która dyktuje warunki na poziomie ogólnoświatowym. Prof. Nowak zna języki obce, więc jest najlepszym kandydatem do tego, byśmy odczuwali w skutkach działań prezydenta, że jesteśmy podmiotem a nie przedmiotem po tej stronie globu ziemskiego” - podkreślał Żaryn.

Dodaje, że Polska wciąż musi walczyć o swoją podmiotowość. „Dziś mamy świadomość, to jest oczywiste, że linia Ribbentrop-Mołotow istnieje, działa. Nie tylko ta historyczna, ale również i ta, którą sobie wyznaczamy. Nie znamy jeszcze granicy tej linii, ale o Europie Środkowo-Wschodniej zdecydują z jednej strony Niemcy, które mówią głosem Angeli Merkel, że nie jesteśmy w NATO takim samym członkiem, jak pozostałe państwa, szczególnie te silne, które stanowiły główny trzon Paktu. (...) Okazuje się, że są w Polsce interesy niemieckie silniejsze i słabsze. Silniejsze dotyczą ziem zachodnich, gdzie polskość jest słaba, a niemieckość silna w pamięci historycznej czy politycznej. Te znaki powinniśmy dziś rozumieć. Z drugiej strony bez wątpienia Rosja jest zainteresowana tym, by wrócić do swojego miejsca, czy wyznaczonego przez Aleksandra I, czy wyznaczonego przez Józefa Stalina. Nie wiemy, ale historia Rosji podpowiada, że plan strategiczny znów opiera się de facto na sojuszu z Niemcami, by jak najwięcej wytargować od Niemiec na terenie środkowoeuropejskim” - zaznacza historyk.

Prof. Żaryn wskazuje, że Polski „w tym dealu nie ma”. „I nie będzie tak długo, póki nie będziemy siebie traktowali podmiotowo. Jednym z warunków podmiotowości jest wybór takiego prezydenta, który będzie nas godnie i stanowczo reprezentował. Taką osobą jest prof. Nowak” - kończy prof. Żaryn.

Jak widać o kandydaturze prof. Andrzeja Nowaka jest coraz głośniej. I trudno dyskutować z tezą, że nadaje się on na prezydenta Polski lepiej niż nie jeden polski polityk...

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook