Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Żaryn: Krzyż budzi agresję

16.12.2011

Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu – o opiniach sejmowych ekspertów, którzy opowiedzieli się za obecnością krzyża w Sejmie mówi portalowi Stefczyk.info profesor Jan Żaryn:

Dla mnie jest oczywistą sprawą, że krzyż powinien wisieć również w Sejmie. On powinien być tam, gdzie ludzie reprezentujący kulturę chrześcijańską, obecną od dwóch tysięcy lat, go postawili. To nie jest tylko kwestia tylko krzyża w Sejmie, to sprawa obecności krzyża w przestrzeni publicznej. To jest znak, który w konkretnych warunkach kulturowych w naszej historii został postawiony. Jeśli ktoś za pomocą prawa stanowionego chciał zerwać ciągłość akceptacji obecności krzyża na polskich ziemiach to działał w antypolskiej sprawie. Tacy ludzie są przeciwnikami polskości. Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że postulat usunięcia krzyża z sali sejmowej już upadł i nie wróci. Krzyż budzi agresję i brak tolerancji przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, chrześcijaństwo jest postrzegane, jako wyraz porządku etycznego przeczącego swawoli, wygodnictwu życiowemu, praktykom totalitarnym i innym antyludzkim postulatom. W związku z tym wszyscy głosiciele antyludzkich porządków prędzej czy później muszą się konfliktować z chrześcijaństwem, które tworzy barierę dla ich działalności. Oni muszą z nim walczyć. Jest to walka zła z dobrem, niesionym przez chrześcijaństwo. To jest jednak dobro wymagające od człowieka. To również rodzi odrzucenie, ponieważ wiele osób nie godzi się na wymaganie czegokolwiek od człowieka. Zamiast tego prezentuje roszczeniowe podejście do życia. Krzyż budzi sprzeciw, jako znak chrześcijaństwa.

Drugim powodem agresji wobec krzyża jest fakt, iż nasza kultura narodowa jest w dużej mierze osadzona na krzyżu. Krzyż jest znakiem kultury, która dominuje w historii Polski. Jest również znakiem wolności, prawa do posiadania suwerennego i niepodległego państwa. To jest również znak sprzeciwu wobec totalitarnej władzy, która rości sobie prawo panowania nad człowiekiem. To było szczególnie widoczne w XX wieku. To oznacza, że wszyscy, którzy będą chcieli osłabić nasze dziedzictwo, zniszczyć wolność jednostki, będą przy okazji walczyć z krzyżem.

not KL
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook