Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Krzyż budzi agresję

16.12.2011

Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu – o opiniach sejmowych ekspertów, którzy opowiedzieli się za obecnością krzyża w Sejmie mówi portalowi Stefczyk.info profesor Jan Żaryn:

Dla mnie jest oczywistą sprawą, że krzyż powinien wisieć również w Sejmie. On powinien być tam, gdzie ludzie reprezentujący kulturę chrześcijańską, obecną od dwóch tysięcy lat, go postawili. To nie jest tylko kwestia tylko krzyża w Sejmie, to sprawa obecności krzyża w przestrzeni publicznej. To jest znak, który w konkretnych warunkach kulturowych w naszej historii został postawiony. Jeśli ktoś za pomocą prawa stanowionego chciał zerwać ciągłość akceptacji obecności krzyża na polskich ziemiach to działał w antypolskiej sprawie. Tacy ludzie są przeciwnikami polskości. Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że postulat usunięcia krzyża z sali sejmowej już upadł i nie wróci. Krzyż budzi agresję i brak tolerancji przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, chrześcijaństwo jest postrzegane, jako wyraz porządku etycznego przeczącego swawoli, wygodnictwu życiowemu, praktykom totalitarnym i innym antyludzkim postulatom. W związku z tym wszyscy głosiciele antyludzkich porządków prędzej czy później muszą się konfliktować z chrześcijaństwem, które tworzy barierę dla ich działalności. Oni muszą z nim walczyć. Jest to walka zła z dobrem, niesionym przez chrześcijaństwo. To jest jednak dobro wymagające od człowieka. To również rodzi odrzucenie, ponieważ wiele osób nie godzi się na wymaganie czegokolwiek od człowieka. Zamiast tego prezentuje roszczeniowe podejście do życia. Krzyż budzi sprzeciw, jako znak chrześcijaństwa.

Drugim powodem agresji wobec krzyża jest fakt, iż nasza kultura narodowa jest w dużej mierze osadzona na krzyżu. Krzyż jest znakiem kultury, która dominuje w historii Polski. Jest również znakiem wolności, prawa do posiadania suwerennego i niepodległego państwa. To jest również znak sprzeciwu wobec totalitarnej władzy, która rości sobie prawo panowania nad człowiekiem. To było szczególnie widoczne w XX wieku. To oznacza, że wszyscy, którzy będą chcieli osłabić nasze dziedzictwo, zniszczyć wolność jednostki, będą przy okazji walczyć z krzyżem.

not KL
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook