Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Krzyż budzi agresję

16.12.2011

Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu – o opiniach sejmowych ekspertów, którzy opowiedzieli się za obecnością krzyża w Sejmie mówi portalowi Stefczyk.info profesor Jan Żaryn:

Dla mnie jest oczywistą sprawą, że krzyż powinien wisieć również w Sejmie. On powinien być tam, gdzie ludzie reprezentujący kulturę chrześcijańską, obecną od dwóch tysięcy lat, go postawili. To nie jest tylko kwestia tylko krzyża w Sejmie, to sprawa obecności krzyża w przestrzeni publicznej. To jest znak, który w konkretnych warunkach kulturowych w naszej historii został postawiony. Jeśli ktoś za pomocą prawa stanowionego chciał zerwać ciągłość akceptacji obecności krzyża na polskich ziemiach to działał w antypolskiej sprawie. Tacy ludzie są przeciwnikami polskości. Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że postulat usunięcia krzyża z sali sejmowej już upadł i nie wróci. Krzyż budzi agresję i brak tolerancji przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, chrześcijaństwo jest postrzegane, jako wyraz porządku etycznego przeczącego swawoli, wygodnictwu życiowemu, praktykom totalitarnym i innym antyludzkim postulatom. W związku z tym wszyscy głosiciele antyludzkich porządków prędzej czy później muszą się konfliktować z chrześcijaństwem, które tworzy barierę dla ich działalności. Oni muszą z nim walczyć. Jest to walka zła z dobrem, niesionym przez chrześcijaństwo. To jest jednak dobro wymagające od człowieka. To również rodzi odrzucenie, ponieważ wiele osób nie godzi się na wymaganie czegokolwiek od człowieka. Zamiast tego prezentuje roszczeniowe podejście do życia. Krzyż budzi sprzeciw, jako znak chrześcijaństwa.

Drugim powodem agresji wobec krzyża jest fakt, iż nasza kultura narodowa jest w dużej mierze osadzona na krzyżu. Krzyż jest znakiem kultury, która dominuje w historii Polski. Jest również znakiem wolności, prawa do posiadania suwerennego i niepodległego państwa. To jest również znak sprzeciwu wobec totalitarnej władzy, która rości sobie prawo panowania nad człowiekiem. To było szczególnie widoczne w XX wieku. To oznacza, że wszyscy, którzy będą chcieli osłabić nasze dziedzictwo, zniszczyć wolność jednostki, będą przy okazji walczyć z krzyżem.

not KL
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook