Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Krzyż budzi agresję

16.12.2011

Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu – o opiniach sejmowych ekspertów, którzy opowiedzieli się za obecnością krzyża w Sejmie mówi portalowi Stefczyk.info profesor Jan Żaryn:

Dla mnie jest oczywistą sprawą, że krzyż powinien wisieć również w Sejmie. On powinien być tam, gdzie ludzie reprezentujący kulturę chrześcijańską, obecną od dwóch tysięcy lat, go postawili. To nie jest tylko kwestia tylko krzyża w Sejmie, to sprawa obecności krzyża w przestrzeni publicznej. To jest znak, który w konkretnych warunkach kulturowych w naszej historii został postawiony. Jeśli ktoś za pomocą prawa stanowionego chciał zerwać ciągłość akceptacji obecności krzyża na polskich ziemiach to działał w antypolskiej sprawie. Tacy ludzie są przeciwnikami polskości. Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że postulat usunięcia krzyża z sali sejmowej już upadł i nie wróci. Krzyż budzi agresję i brak tolerancji przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, chrześcijaństwo jest postrzegane, jako wyraz porządku etycznego przeczącego swawoli, wygodnictwu życiowemu, praktykom totalitarnym i innym antyludzkim postulatom. W związku z tym wszyscy głosiciele antyludzkich porządków prędzej czy później muszą się konfliktować z chrześcijaństwem, które tworzy barierę dla ich działalności. Oni muszą z nim walczyć. Jest to walka zła z dobrem, niesionym przez chrześcijaństwo. To jest jednak dobro wymagające od człowieka. To również rodzi odrzucenie, ponieważ wiele osób nie godzi się na wymaganie czegokolwiek od człowieka. Zamiast tego prezentuje roszczeniowe podejście do życia. Krzyż budzi sprzeciw, jako znak chrześcijaństwa.

Drugim powodem agresji wobec krzyża jest fakt, iż nasza kultura narodowa jest w dużej mierze osadzona na krzyżu. Krzyż jest znakiem kultury, która dominuje w historii Polski. Jest również znakiem wolności, prawa do posiadania suwerennego i niepodległego państwa. To jest również znak sprzeciwu wobec totalitarnej władzy, która rości sobie prawo panowania nad człowiekiem. To było szczególnie widoczne w XX wieku. To oznacza, że wszyscy, którzy będą chcieli osłabić nasze dziedzictwo, zniszczyć wolność jednostki, będą przy okazji walczyć z krzyżem.

not KL
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook