Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: Krzyż budzi agresję

16.12.2011

Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu – o opiniach sejmowych ekspertów, którzy opowiedzieli się za obecnością krzyża w Sejmie mówi portalowi Stefczyk.info profesor Jan Żaryn:

Dla mnie jest oczywistą sprawą, że krzyż powinien wisieć również w Sejmie. On powinien być tam, gdzie ludzie reprezentujący kulturę chrześcijańską, obecną od dwóch tysięcy lat, go postawili. To nie jest tylko kwestia tylko krzyża w Sejmie, to sprawa obecności krzyża w przestrzeni publicznej. To jest znak, który w konkretnych warunkach kulturowych w naszej historii został postawiony. Jeśli ktoś za pomocą prawa stanowionego chciał zerwać ciągłość akceptacji obecności krzyża na polskich ziemiach to działał w antypolskiej sprawie. Tacy ludzie są przeciwnikami polskości. Na szczęście, okazało się, że prawo stanowione w tym wypadku służy podtrzymywaniu polskości a nie jej likwidowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że postulat usunięcia krzyża z sali sejmowej już upadł i nie wróci. Krzyż budzi agresję i brak tolerancji przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, chrześcijaństwo jest postrzegane, jako wyraz porządku etycznego przeczącego swawoli, wygodnictwu życiowemu, praktykom totalitarnym i innym antyludzkim postulatom. W związku z tym wszyscy głosiciele antyludzkich porządków prędzej czy później muszą się konfliktować z chrześcijaństwem, które tworzy barierę dla ich działalności. Oni muszą z nim walczyć. Jest to walka zła z dobrem, niesionym przez chrześcijaństwo. To jest jednak dobro wymagające od człowieka. To również rodzi odrzucenie, ponieważ wiele osób nie godzi się na wymaganie czegokolwiek od człowieka. Zamiast tego prezentuje roszczeniowe podejście do życia. Krzyż budzi sprzeciw, jako znak chrześcijaństwa.

Drugim powodem agresji wobec krzyża jest fakt, iż nasza kultura narodowa jest w dużej mierze osadzona na krzyżu. Krzyż jest znakiem kultury, która dominuje w historii Polski. Jest również znakiem wolności, prawa do posiadania suwerennego i niepodległego państwa. To jest również znak sprzeciwu wobec totalitarnej władzy, która rości sobie prawo panowania nad człowiekiem. To było szczególnie widoczne w XX wieku. To oznacza, że wszyscy, którzy będą chcieli osłabić nasze dziedzictwo, zniszczyć wolność jednostki, będą przy okazji walczyć z krzyżem.

not KL
[fot. Wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook