Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: Gross wie, że kłamie

15.09.2015

Antypolski historyk Jan Tomasz Gross po raz kolejny napluł na nasz naród. W rozmowie z niemieckimi mediami stwierdził, że Polacy mordowali Żydów i zabili ich więcej niż Niemców. W wywiadzie dla Super Expressu prof. Jan Żaryn tłumaczy na czym polega kłamstwo Grossa.

"Polskie władze za cel wojny uznawały ratowanie Żydów, niezależnie od okoliczności, niezależnie od niemieckich opresji wobec Żydów i Polaków, którzy prześladowanym Żydom nieśli pomoc." -  powiedział prof. Jan Żaryn.

Kandydat PiS w wyborach do Senatu odrzuca teorię jakoby to polska ludność cywilna mordowała Żydów.

"W rzeczywistości ludność cywilna w czasie okupacji nie zajmowała się zabijaniem. Podobnie zresztą jak każda ludność cywilna poddana jakiejkolwiek okupacji wojskowej. W czasie II wojny światowej nie było polskich terrorystów, ale żołnierze i oficerowie Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. I to oni zabijali Niemców." - tłumaczył Żaryn.

Profesor przypomina, że szmalcownikami byli też sami Żydzi.

"Szmalcownikami byli jednak zarówno Polacy, jak i Żydzi. Słowa Jana Tomasza Grossa są pomyleniem porządków. Przewaga Grossa nad odbiorcami polega na tym, że on wie, że kłamie, a czytelnicy jego tekstów nie mają tej świadomości." - powiedział.

Następnie prof. Jan Żaryn tłumaczy skąd tyle obrażających Polskę wypowiedzi w zagranicznych mediach. Przykładem takiej działalności są chociażby wywiadu Agnieszki Holland.

"Jest część polskiej inteligencji celebryckiej, jak również związanej z dziedzictwem intelektualistów, wychowanej w PRL, na negatywnym stereotypie polskości." - powiedział Żaryn.

"To, co dla mnie czy dla pana może być uznane za zaletę, czyli to, że Polacy są patriotami, chrześcijanami, przez dzisiejszych tzw. Europejczyków, a wczorajszych komunistów widziane jest tak, jak widzieli to ateiści marksistowscy w PRL." - podsumowuje redaktor naczelny miesięcznika "wSieci Historii".

mly/se.pl

[fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook