Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Fenomen polskiego państwa podziemnego

28.01.2016

Przedstawiciele strony żydowskiej mocno podkreślali bohaterstwo polskiego społeczeństwa - mówił prof. Jan Żaryn w Poranku Wnet, relacjonując spotkanie w Brukseli w przeddzień 71 rocznicy Holokaustu.

"Najbardziej spektakularnym punktem tego spotkania była prezentacja filmu wyreżyserowana przez Macieja Pawlickiego pt. „Stella”. Film opowiada o wspaniałej kobiecie żydówce, która mówiąc w skrócie została uratowana jak sama mówi twierdzi przez sześćdziesięciu pięciu Polaków. Przechodziła na Podlasiu ze wsi do wsi i w czasie wojny tam ją uratowano" - mówił senator Żaryn.

Spotkanie w Brukseli miało na celu upamiętnienie 71 rocznicy Holokaustu. Obecni byli m.in prof. Jan Żaryn, czy prof. Grzegorz Bermdt, który mocno wypowiedział się na temat okupacji po stronie Aryjskiej.

"Poza filmem „Stella” przeżyli wszyscy wypowiedź prof. Beremdta, który właśnie twardymi liczbami,zatwardziałą statystyką, opowiadał o warunkach okupacyjnych po stronie aryjskiej, dowodząc,że ta platforma pauperyzacji o której przede wszystkim wiemy w kontekście getta i tego co spotkało tam żydów umierających na ulicach, że olbrzymia pauperyzacja związana z utratą pracy z obniżką produkcji żywności dotknęła także stronę Aryjską przy jednoczesnym bardzo ostrym reżimie" - poinformował senator Żaryn.

"Przedstawiciele strony żydowskiej mocno podkreślali bohaterstwo tych wyjątków polskiego społeczeństwa. (…) Podkreślali to bardzo mocno akcentując,że Holokaust, odbył się w Europie, w Europie środkowo-wschodniej" - relacjonował dla radia Wnet prof. Jan Żaryn.

Profesor podczas swojego wystąpienia mówił o fenomenie polskiego państwa podziemnego. "Opowiadałem o fenomenie polskiego państwa podziemnego i rządu polskiego na uchodźctwie, które to podmioty od 1942 roku, uznały ratowanie żydów za jeden z celów wojny w strukturach polskiego państwa podziemnego działała rada pomocy żydom, państwo ówczesne podziemne, było bardzo mocno zaangażowane na różne sposoby zarówno cywilne, propagandowe jak i wojskowe struktury tego z państwa pomoc na rzecz żydom i z drugiej strony w tępienie jednoznaczne tych którzy byli donosicieli czy tez szmalcownikami" - mówił prof. Żaryn.


K.R/ RadioWnet.pl

[Fot. freeimages.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook