Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Objaw podległości mentalnej

04.12.2011

Polski rząd wygłosił apel do Niemiec, by zjednoczyli Unię Europejską pod swoim przywództwem. O ocenę sytuacji Polski w kontekście przyszłości UE portal Stefczyk.info poprosił prof. Jana Żaryna:

W życiu politycznym Europy od dawna odbywa się mniej lub bardziej nachalny proces, polegający na próbie zamazywania „archeologicznych” wspólnot, które charakteryzowały, charakteryzują oraz mam nadzieję będą charakteryzować kontynent europejski. Te wspólnoty to oczywiście wspólnoty narodowe. To z ich idzie impuls do politycznej aktywności państwa w przestrzeni politycznej, ekonomicznej, kulturalnej itp. Obecnie zestaw odziedziczonych od pokoleń ról, w których funkcjonują państwa narodowe, jest poddawany silnej rewizji. Przekłada się to na ostry atak uderzający w świadomość elit europejskich narodów, jak i szerszych warstw społecznych.

Elementem tego zagrożenia, bardzo istotnym z punktu widzenia utrzymania tożsamości narodu polskiego, jest zachwianie pojęcia suwerenności, jako najważniejszej wartości, na której opiera się polityka państwa. W tradycji europejskiej nie występuje polityka państwa, o nieokreślonych celach strategicznych. Wiadomo, że celem jest podtrzymywanie suwerenności narodu, kultury, suwerenności życia ekonomicznego, suwerenności ludzi żyjących w danej wspólnocie. W tradycyjnym katalogów celów państwa to powinno być na pierwszym miejscu. Drugim celem, wynikającym z pierwszego, to podtrzymywanie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

Dziś te cele podlegają silnej redefinicji. Jednak to nie odbywa się na korzyść paneuropejskiego monstrum, ponieważ takie nie istnieje i zapewne nie powstanie. Coraz wyraźniej widać, że to monstrum ma swoje imię – państwo niemieckie. W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele artykułów,  wskazujących, że polityka niemiecka nie rozstała się nigdy z myśleniem o odpowiedzialności za cały Stary Kontynent. Tę odpowiedzialność, która może się zamienić w tendencje imperialistyczne, ma od istnienia Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Plan paneuropejski miał później, i Bismarck, i Hitler.

Niemiecka tradycja balasnowania między małym i dużym cesarstwem jest więc wpisana w dzieje. Nie ma co ukrywać – ona nadal obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów. Problem polega na tym, że polskie elity, z niewiadomych przyczyn, w swojej przewadze liczebnej przyjmują, że w naszej części Europy myślenie kategoriami interesów konkretnych narodów ma nie obowiązywać. To objaw podległości mentalnej, czy zaniku instynktu suwerennego. To ciągnie się za nami od czasów PRL, który skończył się niedawno. PRL wychowywał kolejne generacje w podległości i szantażu emocjonalnym, który niejako podpowiadał, że próby obrony narodu polskiego ocierają się o faszyzm, nacjonalizm i rzekomo wsteczne, pejoratywne emocje. Jednak poddaństwo w perspektywie prowadzi do upadku suwerenności.

not KL
[fot. EPA/OLIVIER HOSLET]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook