Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Żaryn: Objaw podległości mentalnej

04.12.2011

Polski rząd wygłosił apel do Niemiec, by zjednoczyli Unię Europejską pod swoim przywództwem. O ocenę sytuacji Polski w kontekście przyszłości UE portal Stefczyk.info poprosił prof. Jana Żaryna:

W życiu politycznym Europy od dawna odbywa się mniej lub bardziej nachalny proces, polegający na próbie zamazywania „archeologicznych” wspólnot, które charakteryzowały, charakteryzują oraz mam nadzieję będą charakteryzować kontynent europejski. Te wspólnoty to oczywiście wspólnoty narodowe. To z ich idzie impuls do politycznej aktywności państwa w przestrzeni politycznej, ekonomicznej, kulturalnej itp. Obecnie zestaw odziedziczonych od pokoleń ról, w których funkcjonują państwa narodowe, jest poddawany silnej rewizji. Przekłada się to na ostry atak uderzający w świadomość elit europejskich narodów, jak i szerszych warstw społecznych.

Elementem tego zagrożenia, bardzo istotnym z punktu widzenia utrzymania tożsamości narodu polskiego, jest zachwianie pojęcia suwerenności, jako najważniejszej wartości, na której opiera się polityka państwa. W tradycji europejskiej nie występuje polityka państwa, o nieokreślonych celach strategicznych. Wiadomo, że celem jest podtrzymywanie suwerenności narodu, kultury, suwerenności życia ekonomicznego, suwerenności ludzi żyjących w danej wspólnocie. W tradycyjnym katalogów celów państwa to powinno być na pierwszym miejscu. Drugim celem, wynikającym z pierwszego, to podtrzymywanie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

Dziś te cele podlegają silnej redefinicji. Jednak to nie odbywa się na korzyść paneuropejskiego monstrum, ponieważ takie nie istnieje i zapewne nie powstanie. Coraz wyraźniej widać, że to monstrum ma swoje imię – państwo niemieckie. W ciągu ostatnich lat pojawiło się wiele artykułów,  wskazujących, że polityka niemiecka nie rozstała się nigdy z myśleniem o odpowiedzialności za cały Stary Kontynent. Tę odpowiedzialność, która może się zamienić w tendencje imperialistyczne, ma od istnienia Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Plan paneuropejski miał później, i Bismarck, i Hitler.

Niemiecka tradycja balasnowania między małym i dużym cesarstwem jest więc wpisana w dzieje. Nie ma co ukrywać – ona nadal obowiązuje u naszych zachodnich sąsiadów. Problem polega na tym, że polskie elity, z niewiadomych przyczyn, w swojej przewadze liczebnej przyjmują, że w naszej części Europy myślenie kategoriami interesów konkretnych narodów ma nie obowiązywać. To objaw podległości mentalnej, czy zaniku instynktu suwerennego. To ciągnie się za nami od czasów PRL, który skończył się niedawno. PRL wychowywał kolejne generacje w podległości i szantażu emocjonalnym, który niejako podpowiadał, że próby obrony narodu polskiego ocierają się o faszyzm, nacjonalizm i rzekomo wsteczne, pejoratywne emocje. Jednak poddaństwo w perspektywie prowadzi do upadku suwerenności.

not KL
[fot. EPA/OLIVIER HOSLET]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook