Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: Decyzja bez precedensu

11.02.2013

Rozmowa z historykiem, prof. Janem Żarynem.

Stefczyk.info: Papież Benedykt XVI ogłosił, że składa urząd. Swoją misję Ojciec Święty zakończy 28 lutego. Jak Pan ocenia tę decyzję?

Prof. Jan Żaryn: Ta sytuacja jest zupełnie bez precedensu. W ostatnich kilkuset leciach, które mogą być dla nas punktem odniesienia, nie było takiej sytuacji, by papież dobrowolnie decydował się na rezygnację. To bynajmniej nie oznacza, że należy kontestować decyzje papieża. Sądzę, że ona wypływa z umiejętności Kościoła Powszechnego do skutecznego odczytywania znaków czasu. Papież to wielki autorytet, dźwigający ciężar tego autorytetu. Niewątpliwie fizyczne i umysłowe zdolności człowieka muszą podlegać samodyscyplinie, która jest dla papieża koniecznością. Rozumiem więc, że papież podjął decyzję w swoim sumieniu, że dla dobra Kościoła powinna się znaleźć nowa osoba, która stanie na jego czele. Takie jest moje domniemanie.

Takie jest również oficjalne oświadczenie Benedykta XVI, który mówił na konsystorzu, że ze względu na stan zdrowia nie może dalej pełnić posługi...

Tę decyzję plasuje w właśnie w poczuciu odpowiedzialności oraz rozumieniu znaczenia autorytetu. Trzeba jednak zaznaczyć - bo mogą się takie głosy pojawić - że na tym tle nie należy krytykować decyzji Jana Pawła II. Nieprzychylne mu media podpowiadały mu również takie rozwiązanie. Jednak on z nich nie skorzystał. Dziś wiemy, że bardzo dobrze zrobił. Dzięki temu przeżyliśmy bardzo ważną dla świata nową Ewangelizację, przeżywaliśmy wszyscy umieranie życia świętego. Te rekolekcje były zjawiskiem bardzo nasyconym bogactwem przeżyć na tle całego pontyfikatu. To było logiczne spełnienie tego okresu. W mojej ocenie nie należy konfrontować decyzji tych dwóch papieży. Zapewne będą takie głosy.

Co Papież pokazuje swoją decyzją Kościołowi?

Z jednej strony zależy to od osobistych motywacji papieża Benedykta XVI. Jednak to należałoby przedyskutować z samym Ojcem Świętym, jak on rozumie i odbiera obowiązki związane z posługą. Drugi sposób spojrzenia na tę sprawę to kwestia refleksji Kościoła nad współczesnym światem. Świat współczesny zmienia się bardzo szybko, wymusza elastyczność - nie w poglądach, ale w sposobie komunikacji. W związku z tym, jak rozumiem zdaniem Benedykta XVI, zmiany pokoleniowe powinny również być widziane z perspektywy papieża, a nie tylko z perspektywy biskupa, prałata, proboszcza. To są podpowiedzi dotyczące komunikacji ze światem współczesnym, w którym potrzeba stałego systemu wartości, którego Kościół jest gwarantem, miesza się z koniecznością korzystania z nowych sposobów komunikacji. Te sposoby komunikacji zmieniają się niezwykle szybko.

Benedykt XVI korzystał z nowych technik komunikacji.

Tak, oczywiście. Benedykt XVI był w stanie dotrzeć i korzystać z nowych technologii komunikacji. Przecież ostatnio zaczął korzystać z jednego z portali społecznościowych. Papiestwo nie było oddalone od rewolucji komunikacyjnej. Ona wymaga ścigania się z nową wiedzą w niezwykle wielu obszarach życia. W tym kontekście decyzja Benedykta XVI jest wyrazem zrozumienia tej rewolucji, rozumienia szybkości życia, jaką mamy obecnie.

Rozmawiał oL
[Fot. Fabio Pozzebom/ABr/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook