Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: Chcemy Polski rządzonej przez i dla Polaków

21.10.2015

„Budowanie postawy patriotycznej nie jest objawem ksenofobii, ale odpowiedzialności elit”.

„Chcielibyśmy żyć w Polsce rządzonej przez i dla Polaków. Tak jak każdy naród europejski mamy do tego prawo” - pisze w Gazecie Polskiej prof. Jan Żaryn. Kandydat PiS do Senatu wskazuje, jaką politykę historyczną powinna prowadzić Polska.

Jednak na początku krytykuje to, jak w tej mierze działa koalicja PO-PSL. „Dziś – patrząc na upływające osiem lat rządów PO-PSL – można mieć wrażenie, że Polska nie tylko się kurczy, stanowi też terytorium najbardziej zdatne do podboju gospodarczego i jest (ma być) zamieszkana przez ludzi niezdolnych do samookreślenia swoich żywotnych potrzeb” - czytamy w artykule.

„Od lat 90. XX w. usilnie wpajano nam przekonanie, że mamy historię, której należy się wstydzić, to z jednej strony osiągnęło zamierzony cel, z drugiej jednak spowodowało bunt” - wskazuje historyk.

I dodaje, że to „które z tych dwu przekonań przeważy (wstyd czy bunt), zależy w dużej mierze od wyborców, którzy zdecydują się pójść do urn 25 października”. „Nie znam narodu europejskiego, który by nie chwalił się własną przeszłością – dokonaniami i ludźmi. Budowanie postawy patriotycznej w kolejnych pokoleniach nie jest bowiem objawem ksenofobii, ale odpowiedzialności elit” - kwituje prof. Żaryn.

Cały tekst w „GPC”.

ez

[Fot. Fratria]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook