Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn: 1920r. to zwycięski sprawdzian z polskości

15.08.2015

„Zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości".

Prof. Jan Żaryn w wywiadzie dla portalu niezależna.pl podkreślił, że Polacy w 1920r. zdali doskonale egzamin z polskości.  Historyk zaznaczył, że zdecydowana większość Polaków chciała, ochrony państwowości. Jak podkreślił rozmówca portalu, wydarzenia całego 1920r. miały znaczenie dla budowania wspólnoty narodowej.

„To powszechne „tak” dla nowopowstałego państwa, które można postrzegać jako budowanie nowoczesnego narodu, który powstawał przecież bez własnego państwa. Rok 1920 pamiętamy z perspektywy najważniejszych postaci: Piłsudskiego, Rozwadowskiego czy Hallera. Trzeba wspomnieć dowódców czy polityków, którzy rządzili wówczas Polską”- zaznaczał i wymienił także zasługi innych postaci: Wincentego Witosa, który był premierem rządu, Ignacego Daszyńskiego, który piastował funkcję wicepremiera,  czy Władysława Grabskiego.

Prof. Żaryn pytany, czy walka z bolszewizmem była egzaminem dla Polski, odpowiedział, że był to „zwycięski sprawdzian z polskości”. „Zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości. To było zwieńczenie tej długiej drogi tworzenia się nowoczesnego narodu”- czytamy na niezależnej.pl

Historyk przypomniał, że Polska jest  „trwałym element bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego”. „Wielka Nowenna czy powstanie Solidarności tworzyły naszą tożsamość. Rok 1920 ma wymiar wewnętrznej wspólnoty jak i wymiar zewnętrzny.”

Prof. Jan Żaryn podkreślił, że jest zaangażowany wraz ze Stowarzyszeniem Polska Jest Najważniejsza w powstanie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Łuku Triumfalnego. Jego inicjatorem jest Jan Pietrzak.Jest to jedna z ważniejszych inicjatyw tworzenia polskiej polityki historycznej na dziś. Idea Łuku ma swoją wizję artystyczną, architektoniczną i intelektualno-patriotyczną”.

niezależna.pl/ es

fot.wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook