Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: 1920r. to zwycięski sprawdzian z polskości

15.08.2015

„Zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości".

Prof. Jan Żaryn w wywiadzie dla portalu niezależna.pl podkreślił, że Polacy w 1920r. zdali doskonale egzamin z polskości.  Historyk zaznaczył, że zdecydowana większość Polaków chciała, ochrony państwowości. Jak podkreślił rozmówca portalu, wydarzenia całego 1920r. miały znaczenie dla budowania wspólnoty narodowej.

„To powszechne „tak” dla nowopowstałego państwa, które można postrzegać jako budowanie nowoczesnego narodu, który powstawał przecież bez własnego państwa. Rok 1920 pamiętamy z perspektywy najważniejszych postaci: Piłsudskiego, Rozwadowskiego czy Hallera. Trzeba wspomnieć dowódców czy polityków, którzy rządzili wówczas Polską”- zaznaczał i wymienił także zasługi innych postaci: Wincentego Witosa, który był premierem rządu, Ignacego Daszyńskiego, który piastował funkcję wicepremiera,  czy Władysława Grabskiego.

Prof. Żaryn pytany, czy walka z bolszewizmem była egzaminem dla Polski, odpowiedział, że był to „zwycięski sprawdzian z polskości”. „Zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości. To było zwieńczenie tej długiej drogi tworzenia się nowoczesnego narodu”- czytamy na niezależnej.pl

Historyk przypomniał, że Polska jest  „trwałym element bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego”. „Wielka Nowenna czy powstanie Solidarności tworzyły naszą tożsamość. Rok 1920 ma wymiar wewnętrznej wspólnoty jak i wymiar zewnętrzny.”

Prof. Jan Żaryn podkreślił, że jest zaangażowany wraz ze Stowarzyszeniem Polska Jest Najważniejsza w powstanie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Łuku Triumfalnego. Jego inicjatorem jest Jan Pietrzak.Jest to jedna z ważniejszych inicjatyw tworzenia polskiej polityki historycznej na dziś. Idea Łuku ma swoją wizję artystyczną, architektoniczną i intelektualno-patriotyczną”.

niezależna.pl/ es

fot.wPolityce.pl


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook