Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Żaryn: 1920r. to zwycięski sprawdzian z polskości

15.08.2015

„Zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości".

Prof. Jan Żaryn w wywiadzie dla portalu niezależna.pl podkreślił, że Polacy w 1920r. zdali doskonale egzamin z polskości.  Historyk zaznaczył, że zdecydowana większość Polaków chciała, ochrony państwowości. Jak podkreślił rozmówca portalu, wydarzenia całego 1920r. miały znaczenie dla budowania wspólnoty narodowej.

„To powszechne „tak” dla nowopowstałego państwa, które można postrzegać jako budowanie nowoczesnego narodu, który powstawał przecież bez własnego państwa. Rok 1920 pamiętamy z perspektywy najważniejszych postaci: Piłsudskiego, Rozwadowskiego czy Hallera. Trzeba wspomnieć dowódców czy polityków, którzy rządzili wówczas Polską”- zaznaczał i wymienił także zasługi innych postaci: Wincentego Witosa, który był premierem rządu, Ignacego Daszyńskiego, który piastował funkcję wicepremiera,  czy Władysława Grabskiego.

Prof. Żaryn pytany, czy walka z bolszewizmem była egzaminem dla Polski, odpowiedział, że był to „zwycięski sprawdzian z polskości”. „Zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości. To było zwieńczenie tej długiej drogi tworzenia się nowoczesnego narodu”- czytamy na niezależnej.pl

Historyk przypomniał, że Polska jest  „trwałym element bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego”. „Wielka Nowenna czy powstanie Solidarności tworzyły naszą tożsamość. Rok 1920 ma wymiar wewnętrznej wspólnoty jak i wymiar zewnętrzny.”

Prof. Jan Żaryn podkreślił, że jest zaangażowany wraz ze Stowarzyszeniem Polska Jest Najważniejsza w powstanie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Łuku Triumfalnego. Jego inicjatorem jest Jan Pietrzak.Jest to jedna z ważniejszych inicjatyw tworzenia polskiej polityki historycznej na dziś. Idea Łuku ma swoją wizję artystyczną, architektoniczną i intelektualno-patriotyczną”.

niezależna.pl/ es

fot.wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook