Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Wolniewicz: Rozpada się cywilizacja Zachodu

16.07.2015

Nawet gdyby Duda przegrał i tak to już by znaczyło, że ta skorupa pękła. Konserwowana z wielką starannością przez 8 lat - mówi prof. Bogusław Wolniewicz w rozmowie z Kurierem 'Wnet".

Na pytanie, czemu swój sukces wyborczy zawdzięcza Andrzej Duda profesor odpowiada: 

"Dla mnie nie jest to całkiem jasne. Mówią, i chyba słusznie, że doszło do głosu młode pokolenie. W młodym pokoleniu Polaków panują inne nastroje. Na przykład o wiele bardziej życzliwy stosunek do chrześcijaństwa, do tradycji narodowej. Oni o tej tradycji prawie nic nie wiedzą, bo ich szkoła tego systemu, której klasycznym przykładem była Katarzyna Hall, starannie od dziejów własnego narodu izolowała, ale coś takiego się dzieje. Więc po pierwsze młode pokolenie, a po drugie dochodzi do głosu coś o wiele szerszego niż Polska: moim zdaniem cały ten układ sił, jaki był na Zachodzie, się rozpada. I to ma, naturalnie, reperkusje krajowe."

Tę teorię rozpadu Prof. Wolniewicz tłumaczy następująco:

Nazwałem to cywilizacją białego człowieka, ponieważ ludzie strasznie się boją takich określeń używać, a ja się nie boję. Można ją też po prostu nazwać cywilizacją Zachodu. I ta cywilizacja pęka, dokonują się, jak to mówią geologowie, tektoniczne przesunięcia w skorupie ziemskiej – tej politycznej. Ekonomicznej zresztą też. Dotychczasowy system sprawowania władzy okazuje się niewydolny, nie przystaje do sytuacji i coś nowego toruje sobie drogę, ale jeszcze jej nie znalazło – dopiero zaczyna.

Opisując mechanizmy zachodzące w polskim społeczeństwie Wolniewicz mówi:

"Na przykład wielkie zwycięstwo pana Andrzeja Dudy. Te 35% głosów, i tym samym zwycięstwo nad Komorowskim 10 maja, samo by nie dało tego efektu pęknięcia, gdyby nie 21% na Pawła Kukiza, kandydata też, jak się sam chyba określał, antysystemowego. Więc to nowe „coś” można by nazwać antysystemowym. Ale z tych od Kukiza, którzy poszli głosować w drugiej turze, 40% zagłosowało na Komorowskiego, a 60% na Dudę. A przecież Komorowski to jest symbol czystego betonu systemowego. Antysystemowcy głosują na beton systemowy! I dlatego trudno tę siłę, która doprowadziła do pęknięcia owego totalniackiego systemu, bliżej zdefiniować."

Odnosząc się do zagrożeń ze strony rosyjskiej rozmówca Radia Wnet tłumaczy:

"Próba przeciwstawiania się domniemanemu zagrożeniu ze strony Rosji przez budowanie pseudosiły militarnej wydaje mi się zupełnie groteskowa. Powinniśmy mieć silną armię, ale jak to kiedyś właśnie u was, we Wnet, powiedział pan redaktor Lech Jęczmyk, to powinna być armia gotowa tylko do czysto defensywno-partyzanckich działań, bo do innych nie jesteśmy zdolni. Te Patrioty, na które wydajemy kilkanaście miliardów złotych, są nam potrzebne jak dziura w moście. Tak samo francuskie karakale. A Patrioty to przykład naszej zależności od Ameryki. Niejaki Comey, szef FBI, działający na pewno w porozumieniu z prezydentem USA, pozwala sobie na obelżywą propagandę wobec Polski. Polska odpowiedź na taki antypolski gest Ameryki powinna była być jedna – kasujemy umowę o Patriotach. Podwinęliby ogon natychmiast. Ale do tego nie jesteśmy zdolni, bo Polska nie jest suwerenna, bo mamy rządy kompradorskie, z ramienia obcych mocodawców i strzegące ich interesów. Mam nadzieję, że się skończą w tym przełomowym roku 2015.-- podkreśla Wolniewicz, który przestrzega przed nadmierną spolegliwością Polski wobec Amerykanów: 

"Oni naszymi rękami chcą wyciągać kasztany z ognia. Sami nie chcą dać Ukraińcom broni, żeby nie wchodzić w konflikt z Rosją, ale nas pchają, żebyśmy dali im naszą broń, bo nasze pociski są rzekomo kompatybilne z lufami armat czy karabinów, które mają Ukraińcy. A jak przyjdzie co do czego, to oni mają czyste rączki, a my zostaniemy jak ci frajerzy, jak zostawaliśmy x razy. Liczenie na to, że Zachód cokolwiek dla nas zrobi, jest absolutnym urojeniem, uważam."

-- stwierdza profesor.

ansa/Radio Wnet

[fot. Radio Wnet]


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook