Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Wolniewicz: Rozpada się cywilizacja Zachodu

16.07.2015

Nawet gdyby Duda przegrał i tak to już by znaczyło, że ta skorupa pękła. Konserwowana z wielką starannością przez 8 lat - mówi prof. Bogusław Wolniewicz w rozmowie z Kurierem 'Wnet".

Na pytanie, czemu swój sukces wyborczy zawdzięcza Andrzej Duda profesor odpowiada: 

"Dla mnie nie jest to całkiem jasne. Mówią, i chyba słusznie, że doszło do głosu młode pokolenie. W młodym pokoleniu Polaków panują inne nastroje. Na przykład o wiele bardziej życzliwy stosunek do chrześcijaństwa, do tradycji narodowej. Oni o tej tradycji prawie nic nie wiedzą, bo ich szkoła tego systemu, której klasycznym przykładem była Katarzyna Hall, starannie od dziejów własnego narodu izolowała, ale coś takiego się dzieje. Więc po pierwsze młode pokolenie, a po drugie dochodzi do głosu coś o wiele szerszego niż Polska: moim zdaniem cały ten układ sił, jaki był na Zachodzie, się rozpada. I to ma, naturalnie, reperkusje krajowe."

Tę teorię rozpadu Prof. Wolniewicz tłumaczy następująco:

Nazwałem to cywilizacją białego człowieka, ponieważ ludzie strasznie się boją takich określeń używać, a ja się nie boję. Można ją też po prostu nazwać cywilizacją Zachodu. I ta cywilizacja pęka, dokonują się, jak to mówią geologowie, tektoniczne przesunięcia w skorupie ziemskiej – tej politycznej. Ekonomicznej zresztą też. Dotychczasowy system sprawowania władzy okazuje się niewydolny, nie przystaje do sytuacji i coś nowego toruje sobie drogę, ale jeszcze jej nie znalazło – dopiero zaczyna.

Opisując mechanizmy zachodzące w polskim społeczeństwie Wolniewicz mówi:

"Na przykład wielkie zwycięstwo pana Andrzeja Dudy. Te 35% głosów, i tym samym zwycięstwo nad Komorowskim 10 maja, samo by nie dało tego efektu pęknięcia, gdyby nie 21% na Pawła Kukiza, kandydata też, jak się sam chyba określał, antysystemowego. Więc to nowe „coś” można by nazwać antysystemowym. Ale z tych od Kukiza, którzy poszli głosować w drugiej turze, 40% zagłosowało na Komorowskiego, a 60% na Dudę. A przecież Komorowski to jest symbol czystego betonu systemowego. Antysystemowcy głosują na beton systemowy! I dlatego trudno tę siłę, która doprowadziła do pęknięcia owego totalniackiego systemu, bliżej zdefiniować."

Odnosząc się do zagrożeń ze strony rosyjskiej rozmówca Radia Wnet tłumaczy:

"Próba przeciwstawiania się domniemanemu zagrożeniu ze strony Rosji przez budowanie pseudosiły militarnej wydaje mi się zupełnie groteskowa. Powinniśmy mieć silną armię, ale jak to kiedyś właśnie u was, we Wnet, powiedział pan redaktor Lech Jęczmyk, to powinna być armia gotowa tylko do czysto defensywno-partyzanckich działań, bo do innych nie jesteśmy zdolni. Te Patrioty, na które wydajemy kilkanaście miliardów złotych, są nam potrzebne jak dziura w moście. Tak samo francuskie karakale. A Patrioty to przykład naszej zależności od Ameryki. Niejaki Comey, szef FBI, działający na pewno w porozumieniu z prezydentem USA, pozwala sobie na obelżywą propagandę wobec Polski. Polska odpowiedź na taki antypolski gest Ameryki powinna była być jedna – kasujemy umowę o Patriotach. Podwinęliby ogon natychmiast. Ale do tego nie jesteśmy zdolni, bo Polska nie jest suwerenna, bo mamy rządy kompradorskie, z ramienia obcych mocodawców i strzegące ich interesów. Mam nadzieję, że się skończą w tym przełomowym roku 2015.-- podkreśla Wolniewicz, który przestrzega przed nadmierną spolegliwością Polski wobec Amerykanów: 

"Oni naszymi rękami chcą wyciągać kasztany z ognia. Sami nie chcą dać Ukraińcom broni, żeby nie wchodzić w konflikt z Rosją, ale nas pchają, żebyśmy dali im naszą broń, bo nasze pociski są rzekomo kompatybilne z lufami armat czy karabinów, które mają Ukraińcy. A jak przyjdzie co do czego, to oni mają czyste rączki, a my zostaniemy jak ci frajerzy, jak zostawaliśmy x razy. Liczenie na to, że Zachód cokolwiek dla nas zrobi, jest absolutnym urojeniem, uważam."

-- stwierdza profesor.

ansa/Radio Wnet

[fot. Radio Wnet]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook