Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Wolniewicz: Rozpada się cywilizacja Zachodu

16.07.2015

Nawet gdyby Duda przegrał i tak to już by znaczyło, że ta skorupa pękła. Konserwowana z wielką starannością przez 8 lat - mówi prof. Bogusław Wolniewicz w rozmowie z Kurierem 'Wnet".

Na pytanie, czemu swój sukces wyborczy zawdzięcza Andrzej Duda profesor odpowiada: 

"Dla mnie nie jest to całkiem jasne. Mówią, i chyba słusznie, że doszło do głosu młode pokolenie. W młodym pokoleniu Polaków panują inne nastroje. Na przykład o wiele bardziej życzliwy stosunek do chrześcijaństwa, do tradycji narodowej. Oni o tej tradycji prawie nic nie wiedzą, bo ich szkoła tego systemu, której klasycznym przykładem była Katarzyna Hall, starannie od dziejów własnego narodu izolowała, ale coś takiego się dzieje. Więc po pierwsze młode pokolenie, a po drugie dochodzi do głosu coś o wiele szerszego niż Polska: moim zdaniem cały ten układ sił, jaki był na Zachodzie, się rozpada. I to ma, naturalnie, reperkusje krajowe."

Tę teorię rozpadu Prof. Wolniewicz tłumaczy następująco:

Nazwałem to cywilizacją białego człowieka, ponieważ ludzie strasznie się boją takich określeń używać, a ja się nie boję. Można ją też po prostu nazwać cywilizacją Zachodu. I ta cywilizacja pęka, dokonują się, jak to mówią geologowie, tektoniczne przesunięcia w skorupie ziemskiej – tej politycznej. Ekonomicznej zresztą też. Dotychczasowy system sprawowania władzy okazuje się niewydolny, nie przystaje do sytuacji i coś nowego toruje sobie drogę, ale jeszcze jej nie znalazło – dopiero zaczyna.

Opisując mechanizmy zachodzące w polskim społeczeństwie Wolniewicz mówi:

"Na przykład wielkie zwycięstwo pana Andrzeja Dudy. Te 35% głosów, i tym samym zwycięstwo nad Komorowskim 10 maja, samo by nie dało tego efektu pęknięcia, gdyby nie 21% na Pawła Kukiza, kandydata też, jak się sam chyba określał, antysystemowego. Więc to nowe „coś” można by nazwać antysystemowym. Ale z tych od Kukiza, którzy poszli głosować w drugiej turze, 40% zagłosowało na Komorowskiego, a 60% na Dudę. A przecież Komorowski to jest symbol czystego betonu systemowego. Antysystemowcy głosują na beton systemowy! I dlatego trudno tę siłę, która doprowadziła do pęknięcia owego totalniackiego systemu, bliżej zdefiniować."

Odnosząc się do zagrożeń ze strony rosyjskiej rozmówca Radia Wnet tłumaczy:

"Próba przeciwstawiania się domniemanemu zagrożeniu ze strony Rosji przez budowanie pseudosiły militarnej wydaje mi się zupełnie groteskowa. Powinniśmy mieć silną armię, ale jak to kiedyś właśnie u was, we Wnet, powiedział pan redaktor Lech Jęczmyk, to powinna być armia gotowa tylko do czysto defensywno-partyzanckich działań, bo do innych nie jesteśmy zdolni. Te Patrioty, na które wydajemy kilkanaście miliardów złotych, są nam potrzebne jak dziura w moście. Tak samo francuskie karakale. A Patrioty to przykład naszej zależności od Ameryki. Niejaki Comey, szef FBI, działający na pewno w porozumieniu z prezydentem USA, pozwala sobie na obelżywą propagandę wobec Polski. Polska odpowiedź na taki antypolski gest Ameryki powinna była być jedna – kasujemy umowę o Patriotach. Podwinęliby ogon natychmiast. Ale do tego nie jesteśmy zdolni, bo Polska nie jest suwerenna, bo mamy rządy kompradorskie, z ramienia obcych mocodawców i strzegące ich interesów. Mam nadzieję, że się skończą w tym przełomowym roku 2015.-- podkreśla Wolniewicz, który przestrzega przed nadmierną spolegliwością Polski wobec Amerykanów: 

"Oni naszymi rękami chcą wyciągać kasztany z ognia. Sami nie chcą dać Ukraińcom broni, żeby nie wchodzić w konflikt z Rosją, ale nas pchają, żebyśmy dali im naszą broń, bo nasze pociski są rzekomo kompatybilne z lufami armat czy karabinów, które mają Ukraińcy. A jak przyjdzie co do czego, to oni mają czyste rączki, a my zostaniemy jak ci frajerzy, jak zostawaliśmy x razy. Liczenie na to, że Zachód cokolwiek dla nas zrobi, jest absolutnym urojeniem, uważam."

-- stwierdza profesor.

ansa/Radio Wnet

[fot. Radio Wnet]


Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook